شرح اخبار
در هفتمين جلسه شوراي شهر ساري مطرح شد: در هفتمين جلسه شوراي شهر ساري مطرح شد:
اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري مازندران جهت تجهيز 4 ساختمان موزه در بوستان ولايت با شهرداري ساري همكاري كند

 

t0yb_مدينه.jpg
سيد مسعود مدينه رئيس شوراي اسلامي شهر ساري خواستار همكاري اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري مازندران با شهرداري ساري جهت تجهيز 4 ساختمان موزه در بوستان ولايت شد.

 

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري، سيد مسعود مدينه در هفتمين جلسه رسمي اين نهاد كه با حضور مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران و اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن خير مقدم به مهمانان جلسه اظهار داشت: در آستانه اربعين شهادت ابا عبدا... الحسين (ع) قرار داريم ضمن گراميداشت اين مناسبت با عظمت، بايد عرض كنم همان طور كه در نخستين اربعين با ورود اهل بيت به كربلا حركتي بزرگ در جهت احياي حماسه عاشورا رقم خورد، در طول قرون متمادي نيز شيعيان به اين رسالت تاريخي خود به رغم موانع و محدوديت ها عمل كردند اما در سنوات اخير كه شاهد عظمت سال افزون اربعين هستيم، راهپيمايي چند ميليوني عاشقان امام حسين (ع)، اهميت قيام عاشورا و اهداف آن را بيش از پيش در منظر جهانيان قرار داده است چنانكه در همين ايام نيز اين راهپيمايي در جريان است و صحنه هاي بي نظير آن، عشق و ايمان و پايمردي شيعه را آنهم در اوج فتنه انگيزي و خطر آفريني دشمنان به تصوير مي كشد و از طريق لنز دوربين ها به سراسر جهان مخابره مي شود.

 

وي افزود: امروز 13 آبان يادآور رويدادي بزرگ در راستاي پيشبرد اهداف عاليه انقلاب اسلامي است كه به جهت اهميت و عظمت آن، حضرت امام (ره) از آن به عنوان انقلاب دوم تعبير فرمودند.

 

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري اذعان داشت: در سال 58 در چنين روزي دانشجويان پيرو خط امام سفارت آمريكا را كه براستي به لانه جاسوسي تمام عياري عليه مصالح و منافع ملت ايران تبديل شده بود، تسخير نمودند تا نظام سلطه خصوصاً آمريكاي جهانخوار بداند ملت ما نه فقط براي محو استبداد داخلي بلكه براي نفي استكبار خارجي قيام كرده است به همين دليل روز سيزده آبان در تقويم رسمي كشورمان تحت عنوان روز ملي مبارزه با استكيار جهاني نام گذاري شده است.

 

وي تصريح كرد: روز ملي مبارزه با استكبار جهاني به ما يادآور مي شود كه براي تحقق اهداف و آرمان هاي بلند انقلاب و كسب عزت و اقتدار ملي، علاوه بر لزوم تقويت بنيان هاي علمي، اقتصادي و فرهنگي دشمن شناسي را نيز بايد جدي بگيريم.

 

مدينه با اشاره به نامگذاري 13 آبان به روز دانش آموز اضافه كرد: در مورد نقش كم نظير قشر جوان و نوجوان در پيروزي و تداوم و پيشرفت هاي انقلاب، مقام معظم رهبري حق مطلب را ادا فرموده اند. معظم له روز گذشته (پنج شنبه 11 آبان) در ديدار پرشور هزاران دانش آموز و دانشجو، نسل جوان را نسل پيشرو خواندند و تعابير مهمي چون خوش استعداد و خوش فكر را در مورد آنها بكار بردند.

 

وي بيان داشت: همين جوانان هستند كه مي توانند ايران عزيز را از موانع و سختي ها عبور داده و به نقطه مطلوب برسانند. البته تحقق اين هدف درخشان منوط به تلاش جوانان براي علم آموزي و كار كردن و حفظ دين و نيز دشمن شناسي است.

 

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري افزود: نكته مهم ديگري كه در بيانات رهبر معظم انقلاب وجود داشت اين بود كه ايشان ضمن يادآوري حضور شجاعانه جوانان و نوجوانان در صحنه هاي انقلاب و دفاع مقدس در عين حال تاكيد فرمودند كه نسل جوان و نوجوان امروز نيز از همان ويژگي ها برخوردار است و حتي بهتر از جوانان نسل هاي قبل مسائل را تحليل و عمل مي كند.

 

وي اذعان داشت: با توجه به بيانات و رهنمودهاي راهگشاي رهبري در مورد ضرورت توجه به مقتضيات و مطالبات جوانان به عنوان يك سرمايه گران سنگ و مراقبت از آنها در مقابل آسيب ها و آفت ها حجت بر همه ما خصوصاً نهادهاي آموزشي و فرهنگي تمام است.

 

مدينه در خصوص اهميت موضوع ميراث فرهنگي و گردشگري نيز گفت: در سالي كه مزين به سال اقتصاد مقاومتي است انتظار مي رود سازمان ميراث فرهنگي پيشرفت هاي خوبي در اين حوزه رقم بزنند.

 

وي با بيان اينكه بحث گردشگري در اولويت كاري شوراي شهر و شهرداري ساري است، اهم اقدامات صورت گرفته از سوي مديريت شهري در راستاي توسعه گردشگري به شرح ذيل برشمرد:

 

1- تملك بالغ بر يك و نيم ميليارد توماني حمام درويش عليخان

2- احداث بوستان عظيم ملل كه تفرجگاهي براي شهرهاي اطراف ساري نيز شده

3- احداث كمپينگ در پارك قائم

4- مطالعات فاز صفر پارك جنگلي كوهستاني سكوتپه توسط مشاورين درجه يك 

5- احداث بوستان ولايت، ترميم و مرمت پادگان سابق، تبديل ساختمان هاي قديمي به سراهاي مهر و 4 موزه با توجه به عدم حتي يك موزه در مركز استان

6- مرمت ساختمان شهرداري منطقه 2 طبق ابلاغيه سازمان ميراث فرهنگي

7- ايجاد بازارچه هاي محلي براي عرضه محصولات بومي و محلي

8- در نظر گرفتن بازارچه دائمي بعنوان غرفه هايي براي عرضه محصولات بومي و محلي و صنايع دستي زير ساختمان آمفي تئاتر بوستان ولايت

9- احداث خانه روشن در پارك هنرمندان ساري

10- به صفر رساندن عوارض ساخت و ساز در حوزه گردشگري و سرمايه گذاري

 

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري با اشاره به حضور ساري در بين هفت شهر برتر گردشگري ايران گفت: علي رغم جاذبه هاي خدادادي در حوزه گردشگري ساري فاقد طرح جامع گردشگري است.

 

وي همچنين در خصوص پاسخ هاي ارائه شده از سوي مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران به سوالات اعضاي شورا نيز گفت: از ايشان بابت پاسخ هايشان ممنونم اما متأسفانه هيچ آمار و ارقامي در خصوص اعتباراتي كه تاكنون براي شهر ساري هزينه شده و يا اعتباراتي كه در سال جاري براي ساري در نظر گرفته شده ارائه نشد.

 

مدينه مساعدت هاي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران جهت تجهيز ساختمان هاي 4 گانه موزه در بوستان در دست احداث ولايت، تشكيل كميته فني و كارشناسي بين مديريت شهري و اين اداره كل و همچنين ورود عملياتي در موضوع نماهاي ساختماني با استفاده از الگوهاي بومي را از جمله مهم ترين خرروجي هاي اين جلسه برشمرد و ابراز اميدواري كرد تا با تعامل دو طرفه بتوانيم كارنامه خوبي را در پايان دوره مسئوليت مان بر جاي بگذاريم.

 

وي همچنين در پايان ياد و خاطره آقاي فرامرز درخشنده سرپرست فقيد خبرگزاري ايلنا در مازندران و از فعالان رسانه اي حوزه كارگري و روزنامه نويسان نام آشناي مازندران را كه دار فاني را وداع گفت، گرامي داشت.

 
 

 

 

gj0u_يوسفي.jpg

 

انتقاد شديد رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شورا از مديريت گردشگري مازندران؛

 

يوسفي: اگر نمي توانيد، لااقل اجازه دهيد ديگران كار خود را انجام دهند

 

رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر ساري از مديريت ميراث فرهنگي و گردشگري استان مازندران به شدت انتقاد كرد.

 

كوروش يوسفي ساداتي كه بعنوان ناطق پيش از دستور هفتمين جلسه اين نهاد كه شامگاه شنبه 13 آبان 96 برگزار مي شد، انتقادات شديدي را به مديريت ميراث فرهنگي و گردشگري استان مازندران نسبت داد كه مشروح آن به شرح زير است:

 

با سلام و درود به روان پاك همه انبياء اولياء، صالحين و صديقين، شهداء بالاخص شهداي مدافع حرم و درود بي پايان و بي كران به روان پاك و روح پرفتوح حضرت امام (ره)، سلام به محضر رهبر معظم انقلاب و آرزوي توفيقات روزافزون براي همه خدمتگزاران به اسلام و مسلمين، همچنين گرامي مي داريم سالروز حادثه ي عظيم 13 آبان و اجتماع عظيم اربعين حسيني كه بزرگترين اجتماع جهان اسلام است.

 

همچنين سلام و عرض احترام محضر همكارانم در شوراي اسلامي شهر ساري، خير مقدم خدمت ميهمانان گرامي حاضر در جلسه و اصحاب رسانه.

 

يكي از عوامل مهم در شكوفايي اقتصاد كشور ها صنعت گردشگري است. زماني كه يك گردشگر وارد يك شهر مي شود براي گذراندن امور روزانه اعم از اقامت، رفت و آمد در سطح شهر، تفريح و گردش در شهر، ديدن جاذبه هاي ديدني از جمله جاذبه هاي تاريخي، منجر به پرداخت هزينه مي گردد بنابراين، اين هزينه ها مي تواند در اقتصاد آن شهر نقش به سزايي داشته باشد.

 

گردشگري از ابعاد مختلفي برخوردار است كه گردشگري تفريحي، گردشگري پزشكي و سلامت، گردشگري فرهنگي و مذهبي، گردشگري ورزشي، گردشگري تجاري و گردشگري سياسي را شامل مي شود. در گردشگري مانند هر صنعت ديگري عواملي مهم وجود دارد كه توجه به آنها براي ادامه ي حيات اين صنعت درآمدزا بسيار ضروري به نظر مي رسد. توجه به اين عوامل مهم توسعه ي صنعت گردشگري را به دنبال دارد. ميزان موفقيت در توسعه ي گردشگري نيز تابعي از كيفيت و نحوه دخالت عوامل مؤثر گوناگون است كه در حقيقت همان اركان گردشگري محسوب مي شوند. اركان صنعت گردشگري كه نقش به سزايي در موفقيت اين صنعت دارند عبارتند از جاذبه هاي گردشگري و تسهيلات و خدمات گردشگري.

 

در اين بين استان مازندران در تاريخچه توسعه گردشگري منطقه‌اي جايگاه ويژه‌اي دارد. فاصله كم و امكان دسترسي سريع به كانون‌هاي پرجمعيت كشور از جمله استان تهران، همچنين برخورداري از جاذبه‌هاي طبيعي (كوه و جنگل، رودخانه و...) در فصول مختلف سال پذيراي گردشگران داخلي بي‌شماري است به‌طوري‌كه طبق آمار، در ايام تعطيلات 13 روزه عيد نوروز يا در ايام تعطيلات تابستان، مازندران دست‌كم پذيراي تا 15‌ميليون نفر گردشگر است. نظرسنجي‌هاي صورت گرفته از گردشگراني كه به اين استان وارد مي‌شوند نشان مي‌دهد كه حدود 90‌ درصد از آنان با انگيزه گذران اوقات فراغت به مازندران سفر مي‌كنند و از اين بين حدود 78‌ درصد آنها خواهان انجام فعاليت‌هاي فراغتي مبتني بر دريا هستند. داشته هاي اين استان براي هر گردشگر داخلي و خارجي اغنا كننده است زيرا استاني چهار فصل، در حوزه ميراث فرهنگي خطه اي تاريخي و از بعد صنايع دستي، منطقه اي ثروتمند محسوب مي شود.

 

گردشگري ساحلي به‌عنوان يكي از سريع‌ترين انواع گردشگري مطرح است. مناطق ساحلي به‌خصوص سواحل ماسه‌اي به‌طور ذاتي براي انسان‌ها جذاب و از پتانسيل لازم جهت اجتماع گردشگران برخوردار است. عدم توجه به ظرفيت قابل تحمل و هجوم بي‌امان گردشگران به سواحل استان مازندران قدر مسلم تبعات منفي در ابعاد زيست‌محيطي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي از خود برجاي خواهد گذاشت كه پيامدهاي زيست‌محيطي بيش از ساير عرصه‌ها ديده مي‌شود. ابعادي كه نتيجه‌اي جز بهره‌برداري نامناسب و بيش از ظرفيت منابع طبيعي، تخريب و تغيير اكوسيستم‌هاي طبيعي، بهره‌برداري بي‌رويه از منابع، آلودگي روزافزون منابع آب، آلودگي زيست‌محيطي ناشي از دفع نامناسب فاضلاب، توليد زباله و ايجاد آلودگي صوتي نخواهد داشت.

 

آنچه مشخص است دريا اولويت اول گردشگري مازندران است و اگر ساماندهي شود 70 درصد مشكلات گردشگري در استان رفع و يكصد هزار شغل ايجاد مي شود.

 

با توضيحاتي كه داده شد كافي ست به وضعيت امروز ساري در اين حوزه نگاهي بياندازيم.

 

شهرستان ساري با داشتن تمامي ابعاد و اركان گردشگري يكي از بِكرترين و بهترين نقاط براي جذب گردشگر است. از دريا تا جنگل، از تاريخ تا فرهنگ، از كوه تا دشت ، همه و همه نشان از ثروت عظيم مردم اين خطه از مواهب طبيعي دارد. حال، كاركرد اين صنعت را فقط در يكي از مقوله هاي مورد نياز شهرمان يعني توليد اشتغال بدون هر گونه تسامح بررسي كنيم. همانگونه كه مي دانيم كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه توليد اشتغال از طريق صنعت گردشگري به عنوان يكي از برنامه هاي راهبردي آنها در برنامه ريزي هاي كلان، مورد نظر قرار گرفته است. اينك با سوالات چالش برانگيزي مواجه مي شويم. لطفاً كمي دقت كنيم! آنها چه چيزي دارند كه مي توانند از طريق اين صنعت گاهاً تا چند ميليون شغل ايجاد كنند؟ درياي بهتري؟ جنگل بِكرتري؟ دشت هاي سرسبز تري؟ آب و هواي مناسب تري؟ مردمان با فرهنگ تري؟ تاريخ و فرهنگ كهن تري؟ يا ميراث فرهنگي جذاب تري؟ براستي كدام؟؟ خير دوستان. در جايگاه منتخب مردم در شوراي اسلامي شهر ساري خدمت شما با كمال صداقت عرض مي كنم كه آنها فقط مسئولين و متوليان با برنامه تر، دلسوزتر و با كفايت تري دارند!!

 

آقايان مسئول! مگر منابع عظيم خداداي در اختيار ما نيست؟ مگر ايجاد اشتغال در اين شهري كه پر از جوانان و زنان و مردان آبرومند است وظيفه ي شما هم نيست؟ در هفته ي گذشته اينجانب به همراه رئيس محترم شورا حدود 270 ملاقات مردمي داشتيم. بالغ بر 90 درصد اين ملاقات ها درخواست اشتغال بوده است. بيش از 5 درصد ديگر آن درخواست كمك هاي مالي بوده كه باز هم به اشتغال مرتبط است. در عمل از اين همه مواهبي كه گفته شده چه بهره اي براي مردم اين شهر برده ايد؟ از درياي ساري بگوييد كه چه كرده ايد؟ چه بلايي بر سر باداب سورت چهاردانگه كه تنها دو گونه طبيعي از آن در دنيا وجود دارد آورده ايد؟ از تالاب نيلوفرهاي آبي فرح آباد بگوييد؟ از روستاهاي بكر و زيباي ما بگوييد كه چه كرده ايد؟ اگر اجراي همين پروژه هاي اندك نبود مسافرين را براي گشت و گذار به كجا رهنمون مي ساختيد؟ تالاب الندان امروز در چه وضعيتي قرار دارد؟ بنده به شما مي گويم كه رو به زوال و نابودي ست. از وجود رودخانه ي چند ده كيلومتري تجن كه از دامنه هاي ساري به عنوان يك نعمت بي بديل جاريست كه حجم آب آن در تابستان به خاطر سد بالادست شهيد رجايي بيشتر از زمستان است چه استفاده اي كرده ايد؟ براي معرفي جاذبه ي بي نظير درياچه چورت كه از گونه هاي نادر طبيعي است چه كرده ايد؟ سهم ابنيه هاي تاريخي شگرف در سطح شهر كه مي توانست براي اشتغال فرندانمان يك فرصت باشد در اقتصاد اين شهر چيست؟ تجربه نشان مي دهد كه گردشگران اروپايي براي ديدن كوه و جنگل و دريا به مازندران نمي آيند چون در كشور خود از آن بهره مند هستند بلكه براي ديدن ميراث تاريخي مانند مهمان خانه فاضلي، آب انبار نو، مسجد شاه عباس فرح آباد ساري و صنايع دستي به ديار طبرستان سفر مي كنند. آيا در اين بخش زمينه اي مهيا ساخته ايد؟

 

آيا راهكاري براي همكاري دو جانبه ي تبديل مديريت شهري به مديريت گردش پذير شهري انديشيده ايد؟

 

 آيا زمان آن نرسيده كه كليه پروژه هاي فرصت ساز مرتبط با گردشگري و ميراث فرهنگي اين شهر با مديريت شهري به پيوست اشتغال پيوند بخورد؟ حقيقتاً براي رفع مشكلات معيشتي مردم مظلوم شهرم هر چه در چنته داريد رو كنيد تا مردم بفهمند كه چه متولياني داشته اند!؟

 

 از يك پروژه ي ملموسي كه براي مردم اين شهر اشتغال و يا حتي سرگرمي و تفريح ايجاد كرديد نام ببريد شايد ما بي خبريم!!

 

آقايان عزيز! اگر شما براي ايجاد يك پروژه منتج به توليد اشتغال 10 سال زمان صرف مي كرديد و هر سال 10 درصد كار انجام مي داديد لااقل پس از ده سال كاري صورت مي گرفت اما افسوس و افسوس!!

 

به قدرت و صراحت عرض مي كنم مجموعه ي مديريت شهري آمادگي كامل دارد كه با مشاركت متوليان امر بويژه مديريت گردشگري استان براي طراحي پلان هاي مشترك با پيوست اشتغال و تقويت صنعت گردشگري گام هاي اساسي بردارد.

 

از دوستان و همكاران ارجمندم در شوراي اسلامي شهر ساري نيز تقاضا مي كنم كه با پيشنهاد بنده براي تغيير نام كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر به كميسيون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شوراي اسلامي شهر ساري موافقت نمايند.

 

ديگر تسامح كافي است. به عنوان سخن پاياني بايد عرض كنم كه مسئولين عزيز! اگر نمي توانيد، لااقل اجازه دهيد ديگران كار خود را انجام دهند.

 

سالها دل طلب جام جم از ما مي كرد

آنچه كه خود داشت ز بيگانه تمنا مي كرد

 

يوسفي همچنين پس از اظهارات مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران به عدم تخصيص كافي اعتبارات اين اداره كل اشاره كرد و گفت: هشت ماه از سال مي گذرد اما فقط 16 درصد بودجه تخصيص پيدا كرده است كه جاي تأمل دارد.

 

وي همچنين از بي توجهي به باداب سورت چهاردانگه ساري انتقاد و خاطرنشان كرد: در گذشته وضع اين طور بوده كه فاصله 100 تا 200 متري را بايد با تراكتور مي رفتيم اما امروز تنها كاري كه در آن منطقه انجام شده اين است كه به جاي تراكتور با نيسان مي توانيم عبور كنيم.

 
 

 

 

5p_زليكاني.jpg

 

زليكاني نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري:

 

اداره كل ميراث فرهنگي نام پرطمطراق و مرتبط با مديريت شهري دارد اما در عمل تعاملي با شهرداري ساري ندارد

 

علي اكبر زليكاني نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري گفت: اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نام پرطمطراق و مرتبط با مديريت شهري دارد اما در عمل تعاملي با شهرداري ساري ندارد.

 

علي اكبر زليكاني با گراميداشت يوم ا... 13 آبان به جنايت هاي دولت آمريكا در دهه هاي اخير اشاره كرد و اظهار داشت: امام راحل عظيم الشأن ما به درستي آمريكا را شيطان بزرگ ناميد كه امروز هم شاهد تماميت خواهي آن در دنيا هستيم.

 

وي با اشاره به درگذشت فرامرز درخشنده از فعال قديمي رسانه اي مازندران گفت: ايشان داراي شخصيت جدي، متين و پرمغز بود لذا به خانواده آن مرحوم، اصحاب رسانه و جامعه كارگري تسليت عرض مي كنم.

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري در خصوص حضور مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران در جلسه رسمي شورا گفت: اگر انتقادي مي كنيم با اشخاص كاري نداريم چرا كه نقدمان به دستگاه است. متأسفانه دستگاه هايي كه وظايفي بر عهده شان نهاده شده، به هم ريخته عمل مي كنند. اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اسم بزرگ و پرطمطراقي دارد كه اتفاقاً همه اينها با حوزه مديريت شهري مرتبط است اما متأسفانه در عمل تعامل وجود ندارد.

 

وي با اشاره به نقش و جايگاه بسيار مهم اداره كل ميراث فرهنگي در حفظ ميراث كهني كه در ساري وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه با وجود جلساتي كه در سالهاي گذشته با اين اداره كل داشتيم در عمل اما هيچ اقدامي صورت نگرفته و همه كارها در حد صحبت بود و ساختمان هاي ساري از نظر نماي ظاهري با فرهنگ بومي خود فاصله بسياري دارند.

 

عضو هيأت رئيسه شوراي اسلامي شهر ساري با اشاره به اينكه متولي اين امر فقط ميراث فرهنگي است، افزود: هنوز هيچ گونه ضوابطي با رعايت فرهنگ بومي منطقه از سوي اداره كل ميراث فرهنگي استان به شهرداري ساري ابلاغ نشده است.

 

وي با اشاره به عدم وجود موزه در مركز استان گفت: انتظار مي رود تعاملي في ما بين شهرداري و سازمان ميراث فرهنگي وجود داشته باشد تا با افتتاح ساختمان 4 گانه در بوستان ولايت شهروندان ساروي آن ساختمان ها را خالي نبينند و شاهد وجود آثار تاريخي در آنها باشند.

 

زليكاني تصريح كرد: در حوزه صنايع دستي صحبت زياد شده و شنيده ها بسيار است اما در اين حوزه هيچ اقدامي صورت نگرفته و در جايگاه واقعي خود قرار نگرفته است.

 

وي افزود: بايد تعاملي بين ميراث فرهنگي كه مدعي و مسئول اين حوزه مي باشد و شهرداري وجود داشته باشد تا مشخص شود صنايع دستي كجا توليد و عرضه و جايگاه آن نيز در بازار مشخص شود.

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري با اشاره به سفر رئيس جمهور به مازندران و مقاله اي كه درخصوص اشتغال نوشته بود، گفت: با توجه به تصويب طرح آمايش سرزميني در شوراي توسعه برنامه ريزي استان تاكنون هيچ پيشرفتي در اين حوزه مشاهده نشده است.

 

وي عنوان كرد: يكي از بخش هايي كه براي طرح آمايش سرزميني تعريف شده است بخش خدمات مي باشد كه گردشگري جزئي از آن است كه نقش بسيار مهمي در توليد اشتغال مي تواند ايفا كند.

 

زليكاني در پايان با اشاره به اينكه طي 5 سال گذشته شهر ساري جزء 5 شهر مقصد گردشگري انتخاب شد و شهرداري ساري نيز زيرساخت هاي فراواني در اين حوزه ايجاد كرد، اظهار داشت: ميراث فرهنگي بايد با ورود سرمايه گذاران، هتلي كه استاندارد و در شأن مسافران و شهر ساري است را تاسيس نمايد كه اين امر هم به اشتغال كمك بسياري مي نمايد.

 

 
 
3032_شمشيربند.jpg
 

شمشيربند عضو شوراي اسلامي شهر ساري:

 

برخي مديران استاني مي ترسند كه مردم شهرهاي مازندران از تصميم شان براي پيشرفت مركز استان مطلع شوند!

 

عليجان شمشيربند عضو شوراي اسلامي شهر ساري گفت: برخي مديران استاني مي ترسند كه مردم شهرهاي مازندران از تصميم شان براي پيشرفت مركز استان مطلع شوند!

 

عليجان شمشيربند با تسليت درگذشت مرحوم درخشنده از خبرنگاران و روزنامه نگاران قديمي استان مازندران، به پياده روي عظيم اربعين سالار شهيدان اشاره كرد و گفت: متأسفانه زمينه سازي مناسبي براي حضور زائران از اقصي نقاط ايران در كشور عراق صورت نگرفته و شاهد افزايش غير منطقي برخي قيمت ها هستيم.

 

وي افزود: در اين مقطع اصلاً نياز نبود تا كرايه حمل و نقل اعم از هواپيما، اتوبوس ها و سواري، تعرفه هاي پاركينگ ها و... افزايش پيدا كند چرا كه مردم مستضعف در چنين ايامي با آرزو و شوق زيارت حضرت اباعبدا... الحسين (ع) عازم كربلا مي شوند اما اين افزايش قيمت ها بر خلاف اين موضوع است لذا دولتمردان ما بايد وسواس بيشتري در اين زمينه از خود به خرج دهند.

 

عضو شوراي اسلامي شهر ساري در خصوص مسائل مربوط به ميراث فرهنگي و گردشگري نيز اظهار داشت: خواسته ما از مديركل محترم ميراث فرهنگي اين است كه برابر وعده قبلي داده شده، زمينه واگذاري اماكن تاريخي ساري به شهرداري را جهت مرمت و بازسازي آنها فراهم نمايد.

 

وي با بيان اينكه در همه استان هاي كشور تمام مردم مي دانند كه نگاه استانداران و مديران كل به مراكز استان ها ويژه است، از رويكردهاي برخي از مديران استاني در مازندران انتقاد كرد و گفت: گويا برخي از آنها مي ترسند كه در رسانه ها عنوان شود مديران براي پيشرفت ساري به عنوان مركز استان قدم هاي موثري بر مي دارند لذا از اين كار امتناع مي كنند.

 

شمشيربند از رسانه ها خواست اين واقعيت هاي پنهان را به مديران استاني از جمله استاندار جديد مازندران منعكس نمايند.

 

 
 

 

073l_عشوري.jpg
 

عشوري عضو شوراي اسلامي شهر ساري:

 

شهرداري ساري مي تواند بدون دخالت دستگاه ها از گوهر گرانبهايي كه در اختيار دارد اقدامات بزرگي را رقم بزند

 

اسفنديار عشوري عضو شوراي اسلامي شهر ساري گفت: شهرداري ساري مي تواند بدون دخالت دستگاه ها از گوهر گرانبهايي كه در اختيار دارد اقدامات بزرگي را رقم بزند.

 

وي به انتقاد از ساخت و سازهاي غير مجاز واحدهاي تجاري در بافت قديمي شهر ساري پرداخت و خطاب به مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران كه در جلسه حاضر بود گفت: چرا شما در قبال اين ساخت و سازها كه شهرداري ساري برايشان پروانه ساخت صادر مي كند، ايستادگي نكرديد؟

 

عشوري افزود: اين درست كه خيلي از زير ساخت ها را درست كرده ايم اما براي بافت قديمي شهر ساري چه كرده ايم؟ ساري شهر تاريخي و كهني است و شهرداري ساري گوهر گرانبهاي بزرگي را در اختيار دارد كه مي تواند بدون دخالت خيلي از دستگاه ها و سازمان ها مي تواند اقدامات شگرفي را انجام دهد.

 

وي سپس به اظهارات يكي از اعضاي شورا كه به تخصيص كم اعتبارات اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران پرداخته بود، واكنش نشان داد و گفت: اين مشكل مبتلا به تمام كشور است بنابراين طرح اين موضوع نمي تواند درست باشد.

 

 
 
rlz_نن.jpg
نقيبي رئيس كميسيون عمران و فني شوراي شهر ساري:
 

كاش از رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان ساري پاسخ مي خواستيم

 

فرامرز نقيبي رئيس كميسيون عمران و فني شوراي شهر ساري نيز در اين جلسه در سخنان كوتاهي گفت: كاش به جاي دعوت از مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران از رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان ساري پاسخ مي خواستيم.

 

وي با اشاره به صحبت هاي يكي از اعضاي شورا در خصوص ميزان كم تخصيص اعتبارات در اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران گفت: در دولت هشت ساله پول دارها كه هر بشكه نفت به قيمت 150 دلار به فروش مي رفت، كسي نمي پرسيد سهم ساري از منابع چقدر بود اما امروز كه قيمت آن به 48 دلار كاهش پيدا كرده صحبت از تخصيص 16 درصدي اعتبارات به ميان آمده است.

 

نقيبي در پايان گفت: كاش از رئيس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان ساري براي شركت در اين جلسه دعوت مي كرديم تا نسبت به سوالات مان پاسخگو باشد.

 

 
 

 

 

فرزانه معاون شهرسازي و امور مناطق شهرداري ساري:

 

مشكلات حوزه شهرسازي به بروز نبودن قوانين معماري شهرها برمي گردد

 

حميد فرزانه معاون شهرسازي و امور مناطق شهرداري ساري گفت: مشكلات حوزه شهرسازي به بروز نبودن قوانين معماري شهرها برمي گردد.

 

حميد فرزانه اظهار داشت: باور من اين است كه اگر همه از قوانين مطلع باشيم دچار دردسر و مشكل نخواهيم شد. شهرداري از سال 1286 سازمان مجري طرح شناخته شده است و به هيچ عنوان متولي آنها نبوده و نيستم. قانون نظام مهندسي مرجع معماري و شهرسازي در تمام شهرهاي ايران است و بايد اجرا شود.

 

وي با اشاره به انتقاداتي كه نسبت به صدور پروانه هاي ساختماني در شهر ساري صورت مي گيرد گفت: در قانون بودجه سال 1362 ، وزارت كشور مكلف شد لايحه خودكفايي شهرداري ها را ظرف شش ماه تهيه كند اما تا به امروز كه 34 سال مي گذرد هنوز اجرايي نشده و همچنان هم همه توپ ها به زمين شهرداري ها انداخته مي شود.

 

معاون شهرسازي و امور مناطق شهرداري ساري خطاب به حاضران در جلسه گفت: مرجع رسيدگي به اين مشكلات كيست كه حقوق مردم را از آنها استيفا كنيم؟

 

وي با اشاره به عدم بِروز بودن قوانين شهرسازي گفت: متأسفانه اين قوانين مربوط به سال 1320 است. هنوز هم با نام راه و شهرسازي مشكل داريم. نام اين وزارتخانه از سال 1342 تاكنون بارها دستخوش تغيير شده است اما هنوز ما مقررات جامع و بروز شده اي آن نداريم و با اين اوصاف چطور مي توان انتظار داشت قوانين شهرسازي در شهرداري ها رعايت شود؟

 

فرزانه سپس احداث سراهاي تداوم در سال 1393 توسط شهرداري ساري را مورد توجه قرار داد و گفت: اين سراها محله به محله و منطقه به منطقه نقاط ضعف ها را شناسايي كرد. از جمله دستاورهاي آن ايجاد خانه محله در كوي شهيد چمران است كه دولت جمهوري اسلامي براي آن بودجه تعريف نموده است.

 

وي تصريح كرد: اگر بحث امروز ما توسعه گردشگري است، بايد با آغوش باز به استقبال سرمايه گذاران اين بخش برويم و برايشان فرش قرمز پهن كنيم اما متأسفانه شاهديم كه سرمايه گذاران وارد استان مي شوند اما بدليل اينكه بسترهاي لازم فراهم نيست اين مهم محقق نمي شود.

 

معاون شهرسازي و امور مناطق شهرداري ساري به روند نامطلوب فرآيند تغييرات كاربري از سوي مديران ارشد استاني اشاره كرد و گفت: متأسفانه براي تنها يك پروژه بزرگ همچون ميدانگاه ابن شهر آشوب ساروي بيش از دو سال و نيم ما معطل كميسيون ماده 5 استانداري بوديم. متأسفانه از سال 1394 تاكنون هم اين كميسيون براي مركز استان تشكيل نشده و عملاً همه راه ها را قفل نموده اند.

 

وي بررسي نقاط ضعف و قوت مربوط به حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري در يك كميته كارشناسي را ضروري دانست و افزود: طرح هسته مركزي بافت كهن 134 هكتار است و در طرح جامعي كه به شهرداري ساري ابلاغ شده به 183 هكتار افزايش يافته اما بافت فرسوده اين شهر 641 هكتار مي باشد كه هيچ ضابطه اي براي ارائه تسهيلات به آنها وجود ندارد.

 

فرزانه در پايان گفت: ساري تنها شهري در كشور است كه از دوره دوم شوراي اسلامي شهر، براي بافت هاي فرسوده 50 درصد عفو و بخشودگي عوارض براي شهروندانش در نظر گرفته و اجرايي نموده است اما متأسفانه همه دستگاه هاي خدماتي از جمله ادارات آب، برق و گاز شهرستان و سازمان نظام مهندسي تمام تعرفه هاي خود را به صورت كامل از مردم دريافت نموده اند.

 

 

 
 
oiii_معيل.jpg
 

معيل معاون خدمات شهري شهرداري ساري:

 

پياده سازي يك طرح با محوريت گردشگري در يكي از روستاهاي ساري بعنوان پايلوت مي تواند گرهگشا باشد

 

ناصر معيل معاون خدمات شهري شهرداري ساري گفت: پياده سازي يك طرح با محوريت گردشگري در يكي از روستاهاي ساري بعنوان پايلوت مي تواند گرهگشا باشد.

 

وي اظهار داشت: اگر در 4 سال قبل شهرداري ساري مدعي توسعه شهر ساري با محور گردشگري صحبت مي كرد شايد توجه چنداني به آن نمي شد اما امروز بسياري از مسافران، ساري را مقصد گردشگري خود قرار مي دهند.

 

معاون خدمات شهري شهرداري ساري افزود: بايد به يافتن پاسخي براي اين سوال باشيم كه شهروندان ساروي به عنوان مركزنشينان استان از حضور اين حجم انبوه گردشگران چه نفعي مي توانند ببرند؟ و اينكه در اين راستا چه اقداماتي بايد صورت دهيم؟

 

وي بر بهره گيري از تمامي ظرفيت ها در حوزه گردشگري تأكيد كرد و گفت: ما هنوز نتوانسته ايم توده مردم را در اين امورات درگير كنيم لذا پيشنهادم اين است در يكي از روستاهاي ساري بعنوان پايلوت يك طرح با محوريت گردشگري پياده سازي شود.

 

معيل همچنين سنگ فرش نمودن يكي از خيابان هاي مركزي شهر را با اهميت خواند گفت: به جرأت مي گويم اين اقدام مي تواند به اندازه 200 سال ما را در بحث گردشگر پذيري و استفاده از اين ظرفيت عظيم رو به جلو حركت دهد.

 

 
 
1adp_بزر.jpg
 

بزرگ نيا مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران:

 

مجموعه تاريخي فرح‌آباد ساري را به ستاد اقتصاد مقاومتي برده ايم تا به زودي تعيين تكليف شود

 

دلاور بزرگ نيا مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران نيز گفت: مجموعه تاريخي فرح‌آباد ساري را به ستاد اقتصاد مقاومتي برده ايم تا به زودي تعيين تكليف شود.

 

بزرگ‌نيا در هفتمين جلسه شوراي اسلامي شهر ساري با تقدير از خدمات شوراي اسلامي شهر و شهرداري ساري بابت توجه خاص شان به توسعه گردشگري اظهار داشت: مديريت شهري ساري، اين شهر را بر پايه توسعه صنعت گردشگري بنا نموده ‌و از محدود شهرهاي موفق استان در اين حوزه بوده است.

 

وي افزود: ميراث فرهنگي و صنايع دستي محصول صنعت گردشگري بوده و بايد در اين زمينه به صورت واقعي براي همگاني كردن آن تلاش شود.

 

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران با اشاره به اينكه ساري شهر ممتاز گردشگري كشور در حوزه مديريت شهري است، تصريح كرد: پروژه‌هاي متعدد گردشگري در مركز استان در حال اجرايي شدن است.

 

وي با بيان اينكه پروژه‌هاي گردشگري با هدف ايجاد ماندگاري براي افراد و درآمد براي ساكنان مناطق اجرايي مي‌شود، افزود: امكان واگذاري موزه كلبادي ساري به دلايل امنيتي به بخش خصوصي وجود ندارد.

 

بزرگ نيا با اعلام اينكه تا پايان امسال واگذاري مجتمع تاريخي فرح‌آباد ساري را به بخش خصوصي انجام مي‌شود، گفت: گردشگري يك صنعت فرابخشي بوده و صرفاً سازمان گردشگري متولي توسعه آن نيست.

 

وي با اشاره به اجراي طرح‌هاي بوم‌گردي در استان، افزود: به منظور توسعه گردشگري مركز استان، مجوز احداث اسلكه تفريحي را در درياي خزر ايجاد كرديم.

 

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران با بيان اينكه 5 شهر مازندران داراي بافت ارزشمند تاريخي هستند، گفت: شهرهاي ساري و آمل داراي بيشترين بافت‌هاي ارزشمند تاريخي در استان هستند.

1396/08/14 تاریخ:
125 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal