شرح اخبار
فلسفه پياده روي اربعين چيست؟ فلسفه پياده روي اربعين چيست؟
فلسفه پياده روي اربعين چيست؟

پياده‌روي و زيارت حرم مطهر امام حسين (ع) در روز اربعين ريشه تاريخي دارد چرا كه جابر بن عبدالله انصاري و عطيه عوفي در سال 1281 قمري با پاي پياده از مدينه حركت كردند و در صبح اولين اربعيني كه از شهادت حضرت سيدالشهدا (ع) مي‌گذشت، به كربلا رسيدند.

پياده‌روي و زيارت حرم مطهر امام حسين (ع) در روز اربعين ريشه تاريخي دارد چرا كه جابر بن عبدالله انصاري و عطيه عوفي در سال 1281 قمري با پاي پياده از مدينه حركت كردند و در صبح اولين اربعيني كه از شهادت حضرت سيدالشهدا (ع) مي‌گذشت، به كربلا رسيدند و طبق آنچه كه در منابع شيعه معتبر مشهود است در روز اربعين حضرت زينب كبري (س) و امام سجاد همراه با هشتاد و چهار نفر وارد كربلا شدند و پس از گفتگو با جابر عبدالله انصاري، قبر مطهر امام (ع) را زيارت كردند و از آنجا زيارت اربعين آغاز شد.

اهل بيت عليهم‌السلام، چون به كربلا رسيدند، جابر بن عبدالله انصاري (5) را ديدند كه با تني چند از بني هاشم و خاندان پيامبر براي زيارت حسين عليه‌السلام آمده بودند، هم زمان با آنان به كربلا وارد شدند و سخت گريستند و ناله و زاري كردند و بر صورت خود سيلي زده و ناله‌هاي جانسوز سر دادند و زنان روستاهاي مجاور نيز به آنان پيوستند، زينب عليها‌السلام در ميان جمع زنان آمد و گريبان چاك زد و با صوتي حزين كه دل‌ها را جريحه‌دار مي‌كرد مي‌گفت: «وا اخاه! واحسيناه! واحبيب رسول‌الله و ابن مكة و مني! و ابن فاطمة الزهراء! و ابن علي المرتضي! آه ثم آه!» پس بي‌هوش شد.

آن‌گاه ام‌كلثوم لطمه به صورت زد و با صدايي بلند مي‌گفت: امروز محمد مصطفي و علي مرتضي و فاطمه زهرا از دنيا رفته‌اند و ديگر زنان نيز سيلي به صورت زده و گريه و شيون مي‌كردند.

سكينه چون چنين ديد، فرياد زد: وا محمداه! وا جداه! چه سخت است بر تو تحمل آنچه با اهل‌بيت تو كرده‌اند، آنان را از دم تيغ گذراندند و بعد عريانشان كردند!

عطيه عوفي مي‌گويد: با جابر بن عبدالله به عزم زيارت قبر حسين عليه‌السلام بيرون آمدم و چون به كربلا رسيديم، جابر نزديك شط فرات رفته و غسل كرد و ردايي همانند شخص محرم بر تن كرد و همياني را گشود كه در آن بوي خوش بود و خود را معطر كرد و هر گامي كه بر مي‌داشت ذكر خدا مي‌گفت تا نزديك قبر مقدس رسيد و به من گفت: دستم را بر روي قبر بگذار! چون چنين كردم، بر روي قبر از هوش رفت.

من آب بر روي جابر پاشيدم تا به هوش آمد، آن‌گاه سه مرتبه گفت: يا حسين!

سپس گفت: «حبيب لا يجيب حبيبه!» و بعد اضافه كرد: چه تمناي جواب داري كه حسين در خون خود آغشته و بين سر و بدنش جدايي افتاده است! و گفت: «من گواهي مي‌دهم كه تو فرزند بهترين پيامبران و فرزند بزرگ مؤمنين هستي، تو فرزند سلاله هدايت و تقوايي و پنجمين نفر از اصحاب كساء و عبايي، تو فرزند بزرگ نقيبان و فرزند فاطمه سيده بانواني و چرا چنين نباشد كه دست سيد المرسلين تو را غذا داد و در دامن پرهيزگاران پرورش يافتي و از پستان ايمان شير خوردي و پاك زيستي و پاك از دنيا رفتي و دل‌هاي مؤمنان را از فراق خود اندوهگين كردي، پس سلام و رضوان خدا بر تو باد، تو بر‌‌ همان طريقه رفتي كه برادرت يحيي بن زكريا شهيد گشت.»

آن‌گاه چشمش را به اطراف قبر گردانيد و گفت: «سلام بر شما‌اي ارواحي كه در كنار حسين نزول كرده و آرميديد، گواهي مي‌دهم كه شما نماز را بپا داشته و زكات را ادا كرده و به معروف امر و از منكر نهي كرديد و با ملحدين و كفار مبارزه و جهاد كرده، و خدا را تا هنگام مردن عبادت كرديد.» و اضافه كرد: به آن خدايي كه پيامبر را به حق مبعوث كرد ما در آنچه شما شهدا در آن وارد شده‌ايد شريك هستيم.

عطيه مي‌گويد: به جابر گفتم: ما كاري نكرديم! اينان شهيد شده‌اند، گفت:‌ اي عطيه! از حبيبم رسول خدا صلي الله عليه وآله شنيدم كه مي‌فرمود: «من احب قوما حشر معهم و من احب عمل قوم اشرك في عملهم» هر كه گروهي را دوست داشته باشد با همانان محشور شود و هر كه عمل جماعتي را دوست داشته باشد در عمل آن‌ها شريك خواهد بود.»

احياي مجدد پياده روي اربعين توسط «شيخ ميرزا حسين نوري»

پياده روي اربعين پس از اين در برهه‌اي از زمان به ورطه فراموشي سپرده مي‌شود و در ‌‌نهايت توسط «شيخ ميرزا حسين نوري» دوباره احيا مي‌شود.

 

اين عالم بزرگوار اولين بار در عيد قربان به پياده‌روي از نجف تا كربلا اقدام كرد كه 3 روز در راه بود و حدود 30 نفر از دوستان و اطرافيانش وي را همراهي مي‌كردند، نيز با وي بودند، «محدث نوري» از آن پس تصميم گرفت، هر سال اين كار را تكرار كند، ايشان آخرين بار در سال 1319 هجري با پاي پياده به زيارت حرم أباعبدالله حسين (عليه السلام) رفت.

نشانه‌هاي مومن چيست؟

آري! از آن پس بسياري از عاشقان اهل‌بيت و امام حسين (عليه السلام) و نيز برخي علما و حتي مراجع تقليد با پاي پياده به كربلا سفر كرده‌اند، ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي يكي از مراجع عاليقدر جهان تشيع كه خود بار‌ها با پاي پياده از عتبه علويه، رهسپار عتبه حسيني شده است، درباره مراقبه و بزرگداشت روز اربعين حسيني چنين مي‌گويد: «به هر روي بر مراقبه كننده لازم است كه بيستم صفر (اربعين) را براي خود روز حزن و ماتم قرار داده بكوشد كه امام شهيد را در مزار حضرتش (عليه السلام) زيارت كند، هر چند تنها يك‌ بار در تمام عمرش باشد، چنانكه حديث شريف، علامت‌هاي مۆمن را پنج امر ذكر كرده است: 51 ركعت نماز در شبانه روز، زيارت اربعين، ‌انگش‌تر در دست راست كردن، پيشاني بر خاك گذاشتن و بلند بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ گفتن در نماز‌ها» (ترجمه المراقبات، كريم فيضي، صفحه 85)

همچنين على بن ميمون صائغ، از حضرت امام صادق عليه السّلام نقل كرده كه آن حضرت فرمودند: اى على! قبر حسين عليه السّلام را زيارت كن و ترك مكن. عرض كردم: ثواب كسى كه آن حضرت را زيارت كند چيست؟ حضرت فرمودند: كسى كه پياده زيارت كند آن حضرت را، خداوند به هر قدمى كه برمى‏ دارد يك حسنه برايش نوشته، و يك گناه از او محو مى ‏فرمايد، و يك درجه مرتبه‏اش را بالا مى ‏برد و وقتى به زيارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موكّل او مى‏ فرمايد كه آنچه خير از دهان او خارج مي‌شود را نوشته و آنچه شر و بد مى‏ باشد را ننويسند. و وقتى برگشت با او وداع كرده و به وى مى‏ گويند: اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزيده شد. و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل بيت رسولش مى ‏باشي، به خدا قسم! هرگر تو آتش را به چشم نخواهي ديد و آتش نيز هرگز تو را نخواهد ديد و تو را طعمه خود نخواهد نمود. (كامل الزيارت ص 134)

اهميت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعين حسيني در نگاه رهبر انقلاب

همچنين كه حضرت آيت‌الله سيد علي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب نيز درباره اهميت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعين حسيني در اول فرودين سال 1385 چنين بيان كردند: «شروع جاذبه مغناطيسي حسيني در روز اربعين است، جابربن عبدالله را از مدينه بلند مي‌كند و به كربلا مي‌كشند، اين‌‌ همان مغناطيسي است كه امروز هم با گذشت قرن‌هاي متمادي در دل من و شما هست».

پياده روي اربعين در كلام آيت الله بهجت

مرحوم آيت‌الله العظمي بهجت (ره) را بهتر درك مي‌كنيم كه فرمود: «امام زمان (عج) پس از ظهور، خود را به واسطه امام حسين (ع) به همه عالم معرفي مي‌كند، بنابراين در آن زمان بايد همه مردم عالم، حسين (ع) را شناخته باشند و پياده‌روي اربعين بهترين فرصت براي اين كار است.»

گفتني است اين اجتماع بزرگ مانور و رژه عظيمي در راستاي تبري جستن از اقدامات ضد بشري تكفيري‌ها و دشمنان اهل بيت (ع) به شمار مي‌رود، ضمن آنكه از سويي اعلام صريح وفاداري و علاقه شديد محبان و ارادتمندان به ساحت مقدس سيدالشهدا (ع) است.

1396/08/08 تاریخ:
1 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal