شرح اخبار
زليكاني نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري: زليكاني نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري:
بهبود وضعيت فرهنگي، اشتغال و ترافيك مهم ترين دغدغه هاي شوراي پنجم است/ جسارت، جواني و انرژي عبوري مي تواند به كمك استان بيايد
 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري بهبود وضعيت فرهنگي، اشتغال و ترافيك را مهم ترين دغدغه هاي شوراي پنجم شهر ساري برشمرد.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري، علي اكبر زليكاني ضمن اشاره به مشكلات فرهنگي موجود در شهر ساري و اينكه بسياري از شهروندان به وظايف و حقوق شان آگاه نيستند، اقدامات معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري ساري در سالهاي اخير را در بهبود وضعيت ترافيك و مديريت پسماند موثر خواند و بر ضرورت تداوم اين روند تأكيد كرد.

 

* آماري كه مسئولان از ميزان بيكاري ارائه مي دهند با واقعيت فاصله دارد

 

وي با اشاره به مشكل اشتغال جوانان در جامعه گفت: متأسفانه آماري كه مسئولان استاني از ميزان بيكاري اعلام مي كنند، با واقعيت فاصله دارد. آنها رقمي بين 16 تا 20 درصد را اعلام مي كنند اما من رقم واقعي را بالاي 50 درصد مي بينم چرا كه در مراكز توليدي خبري از جذب نيست و جذب در دستگاه هاي دولتي نيز تعطيل است. فقط شهرداري ساري است كه در زمينه اشتغال جوانان اقدام مي كند. متأسفانه در سطح كلان استان همه چيز فقط در حد حرف بوده است. اميدوارم در دولت دوم آقاي دكتر روحاني شاهد اتفاقات خوبي باشيم.

 

زليكاني افزود: قانون براي شورا و شهرداري وظايفي را در حوزه اشتغال زايي تعيين نكرده است اما ما مي توانيم به بهتر شدن اوضاع كمك كنيم. به عنوان مثال در رونق گردشگري، بخش كشاورزي و ... مي توانيم اثربخش باشيم. ما توليد كننده گلاب هستيم گلابي كه مرغوبيتي بسيار بهتر از خيلي جاهاي ديگر از كشورمان دارد. متأسفانه حلقه بين توليد و توزيع را نتوانستيم ايجاد كنيم. در شهر و استان ما توليد كننده و مصرف كننده متضرر مي شوند و اين واسطه ها هستند كه سود مي برند.

 

وي ادامه داد: در حوزه افزايش سرانه فضاي سبز شهر ساري پروژه هاي خوبي انجام شده و تعدادي هم در دست اجراست. بوستان ولايت، بوستان بانوان، پارك جنگلي كوهستاني سكوتپه و فاز دوم بوستان ملل از جمله پروژه هايي هستند كه پيوست اشتغال زايي دارند.

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري تغييرات مديريتي اخير صورت گرفته در بدنه شهرداري ساري را در راستاي بهبود وضعيت اشتغال دانست و تصريح كرد: سازمان ميادين ميوه و تره بار از سازمان هايي است كه مي تواند در حوزه اشتغال بسيار گره گشا باشد اما متأسفانه از آن غافل بوديم لذا يكي از مديران با سابقه شهرداري براي اداره آن برگزيده شده است. اتفاقاً در جلسه كميسيون طرح و برنامه كه به زودي برگزار مي شود، دستور كار ما تدوين برنامه هاي بلند مدت، ميان مدت و كوتاه مدت براي سازمان ميادين ميوه و تره بار خواهد بود.

 

* تحقق بودجه شهرداري در سالهاي اخير از كوشش هاي عبوري حاصل شده است

 

وي در خصوص وضعيت درآمدي شهرداري نيز گفت: شهرداري ها ديگر به درآمد ناپايدار كوششي نمي توانند اتكا كنند اما امروز شهرداري ساري به پاس تلاش هاي آقاي عبوري كه نمي توانيم آن را غير كوششي بناميم، بودجه خود را محقق نموده است. بايد توجه داشت كه اين درآمدها هر ساله حاصل نخواهند شد.

 

عضو هيأت رئيسه شوراي اسلامي شهر ساري با اشاره به انتقاداتي كه از عملكرد شوراي دوره چهارم ساري صورت گرفته است، گفت: با اينكه بنده عضو شوراي دوره چهارم بودم اما به شخصه عملكرد شوراي قبلي را اصلاً نپسنديده ام. معتقدم شوراي چهارم كمترين نقش را در دستاوردهاي مديريت شهري داشته و در اين خصوص نقش آقاي عبوري بسيار پررنگ تر بوده است. در واقع شهردار از شورا يك گام جلوتر بود.

 

* بين اعضاي دوره پنجم شوراي شهر ساري دغدغه هاي مشترك وجود دارد

 

وي تركيب شوراي پنجم شهر ساري را خوب توصيف كرد و اذعان داشت: به نظرم تركيب دوره پنجم خيلي بهتر از دوره قبل است. با وجود تضارب آراء اما الحمدلله همه اعضاء دغدغه مشترك دارند. ان شاء ا... بتوانيم براي اين دغدغه ها برنامه ريزي مناسبي صورت دهيم و بتوانيم پروژه ها را به سرانجام برسانيم.

 

* با نگاه نرم افزاري و فرهنگ سازي مي توانيم مشكل ترافيك ساري را به حداقل برسانيم

 

زليكاني در پاسخ به اين پرسش كه شهرداري و شورا در خصوص كاهش معضل ترافيك در شهر چه اقداماتي انجام داده اند، گفت: شهرداري در اين حوزه اقدامات موثري را داشته و در آينده نيز ادامه خواهد داشت. سعي كرده ايم دردوره جديد شورا نگاه نرم افزاري به حل مشكلات ترافيكي داشته باشيم. اين نگاه مي تواند در به حداقل رساندن مشكلات فرهنگي در حوزه ترافيك نيز موثر باشد.

 

وي با اشاره به اينكه مانيتورينگ يكي از راه هاي كاهش ترافيك مي باشد و خودم استارت آن را در ساري زده ام، ابراز داشت: ساختمان شهريار 3 كه گره ترافيكي شديدي در خيابان فرهنگ به وجود آورده مربوط به مديريت قبل از عبوري است كه دوربين هاي مداربسته در حوالي آن نصب شده و به زودي راه اندازي مي شود. موضوع مانيتورينگ در خيلي از اماكن ديگر نيز در حال انجام است اما هنوز با استانداردها و حد ايده آل فاصله داريم.

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري گفت: در حوزه سخت افزاري نيز در چند محور همچون جاده ساري – تاكام حد فاصل ابتداي بلوار كشاورز تا سكوتپه ، جاده ساري – قائم شهر و همچنين كمربندي جنوبي و شمالي اقداماتي خوبي صورت گرفته است.

 

وي با بيان اينكه شهرداري در راستاي حل مشكلات ترافيكي كم كاري برخي دستگاه ها را نيز پوشش داده است، اظهار داشت: تمام تملكات مربوط به كمربندي سه راه جويبار تا گارد جنگل با وجود اينكه درحوزه وظايف وزارتخانه بوده است را شهرداري انجام داد. تقاطع همسطح خطرناكي محور ساري - قائمشهر وجود داردكه بايد با هماهنگي وزارت راه و شهرسازي احداث يك روگذر، اتصال كمربندي جنوبي و شمالي را به سرانجام برسانيم.

 

* ساري از شهرهاي خوب ايران در زمينه رعايت اصول زيباسازي است

 

علي اكبر زليكاني ضمن تمجيد از رعايت اصول زيباسازي در مركز استان، ساري از شهرهاي خوب ايران در اين حوزه دانست و اضافه كرد: براي بافت هاي فرسوده و همچنين سكونتگاه هاي غير رسمي برنامه هاي خوبي داريم. طرح مبلمان منطقه 3 در دست بررسي است. ما سكونتگاه هاي غير رسمي داريم كه به مناطقي همچون كوي آزادي ، غفاري ، چمران مربوط مي شود. اينها خارج از ضوابط شهرسازي و بر اثر مهاجرت افراد به اين مناطق ساخته و مشكل ساز شده اند. فاز دوم بوستان ملل كه از پل كابلي داراب تا عبور تنگه لته است، آثار توسعه را از رودخانه به بسياري از نقاط شهر از جمله همين مناطق خواهد برد و قطعاً در اين دوره اين اتفاقات خواهد افتاد.

 

وي افزود: البته مشكل سكونتگاه هاي غير رسمي تنها به جنوب شهر ختم نمي شود بلكه در مناطق تازه الحاق شده همچون قرق و شرف آباد نيز با اين مشكلات مواجه هستيم كه بايد براي آنها نيز برنامه ريزي شود.

 

* ميزان مطالبات وصول نشده شهرداري از افراد حقيقي و حقوقي قطعاً از بدهي هايش بيشتر است

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري با انتقاد از مطالبي كه گاهاً از بدهي هاي زياد شهرداري در فضاي مجازي عنوان مي شود، اذعان داشت: در فضاي رسانه اي حرف زياد زده مي شود اما واقعيت اين است كه حوزه مالي شهرداري بسيار پر اتفاق است و در هر لحظه از شبانه روز تراكنش هاي مالي به وقوع مي پيوندد. اين تراكنش ها براي شهرداري هم درآمدي و هم هزينه اي است لذا نه تنها منتقدان بلكه بنده به عنوان عضو شورا و حتي آقاي عبوري هم نمي تواند رقم دقيقي از ميزان بدهي و طلبكاري هاي شهرداري را بيان كند.

 

وي افزود: اين موضوع به حسابرسي هاي دقيق درخصوص طلبكاري و بدهكاري ها دارد اما مي توانم بگويم ميزان مطالبات وصول نشده شهرداري از افراد حقيقي و حقوقي قطعاً از بدهي هايش بيشتر است. نكته اي كه برايم محل سوال مي باشد اين است كه منتقدان مي گويند شهرداري پروژه هايش را به دوستانش واگذار مي كند و از طرفي از بدهكاري به همين پيمانكاران انتقاد مي كنند. جالب است بدهكاري ها هم به همين افراد است.. بالاخره ما نفهميديم كه آنها مدافع كدام طرف هستند.

 

زليكاني به درآمد كم شهرداري ها در شش ماهه نخست سال اشاره و خاطرنشان كرد: ميزان درآمد شهرداري ها در شش ماهه دوم وضع بهتري دارد كه در شهرداري ساري نيز وضع به همين منوال است لذا قطعاً اوضاع مالي شهرداري در ماه هاي آينده بهتر خواهد شد.

 

* مردم به عنوان قَيّم همه اركان نظام اسلامي بر عملكرد مسئولان نظارت كنند

 

وي مردم را قَيّم همه اركان نظام اسلامي خواند و گفت: اين مردم هستند كه به نمايندگان مجلس، اعضاي شوراي شهر و ... قدرت مي دهند و ما هيچ شأني جز نوكري آنها نداريم. انتظار ما هم از مردم اين است كه بدون واسطه بر ما نظارت كنند. اگر انحرافي ديدند بايد مستقيم ما را مورد خطاب قرار دهند و تماشاگر نباشند. معتقدم بايد در تمام جلسات مان خبرنگاران حاضر باشند حتي شهروندان علاقه مند هم مي توانند بيايند مگر اينكه جلسه به درخواست فرماندار، شهردار و ... غير علني باشد. ممكن است برخي از همكاران بنده در شورا، موافق حضور خبرنگاران نباشند اما بنده به شخصه از هيچ تلاشي براي احقاق حق شهروندان فروگذار نخواهم بود.

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري در واكنش به اين موضوع كه اعضاي شورا در ابتداي كار خود قسم خدمت چهارساله ياد مي كنند اما مشاهده مي شود كه در ميانه راه براي شركت در انتخابات مجلس استعفا مي دهند، گفت: ان شاء ا... نيت شان خير باشد. من در مقام پاسخگويي نيستم. البته اين موضوع خلاف قانون هم نيست. شايد آن اعضاي محترم بر اين باورند كه مي توانند با استفاده از تريبون شورا خودشان را به مردم بهتر معرفي كنند و معتقدند مي توانند پتانسيل هاي بيشتر خود را در معرض رأي مردم بگذارد.

 

وي افزود: نمي توان به اين اتفاقات خورده گرفت و به نظرم ايرادي به اين موضوع وارد نيست. مثلاً رئيس جمهور فعلي ما (روحاني) سابقاً چهار دوره نماينده مجلس بوده است ما نمي توانيم بگوييم ايشان از نمايندگي مردم سوء استفاده كرده است. البته اين را بگويم كه از اين حرف هاي من اين گونه استنباط نشود كه خودم مي خواهم وارد فضاي انتخابات مجلس شوم. همين جا اعلام كمي كنم هيچ برنامه اي براي انتخابات مجلس ندارم.

 

* جسارت، جواني و انرژي عبوري مي تواند به كمك استان بيايد

 

زليكاني در خصوص مطرح بودن نام مهدي عبوري شهردار ساري بعنوان استاندار آينده مازندران كه در ماه هاي اخير به اصلي ترين موضوعي كه رسانه ها به آن مي پردازند، تبديل شده گفت: آرزو مي كنم اين اتفاق بيفتد. در سالهاي بعد از انقلاب از شرق، غرب و شهرهاي مياني مازندران مديراني آمدند و خدمت كردند اما شرايط فعلي استان مطلوب نيست و من مي گويم يك بار هم كه شده بايد اين اعتماد به مديران ساروي انجام شود.

 

وي افزود: جسارت ، جواني و انرژي عبوري مي تواند به كمك استان بيايد. معتقدم وضعيت مطلوبي كه در ساري داريم مي تواند در استان هم اتفاق بيفتد. متأسفانه به مردم مظلوم مازندران بعد از انتخابات توجه خوبي نمي شود. اميدوارم با انتخاب ايشان (عبوري) توجه لازم صورت گيرد.

 

نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري افزود: اطمينان دارم با حضور عبوري در استانداري چرخ اقتصادي مازندران به حركت درخواهد آمد و نسل جديدي از نيروي جوان وارد عرصه مديريت استان خواهند شد.

 

وي با انتقاد از مباحثي كه در خصوص جوان بودن عبوري جهت تصدي استانداري مازندران مطرح مي شود، اذعان داشت: چطور در سالهاي اول بعد از انقلاب جوان 20 ساله مي توانست فرماندار و در 24 سالگي استاندار شود و يا همين الان كه يك جوان 35 ساله وزير ارتباطات و فناوري شده است اما عبوري با 36 سال سن و كوله باري از تجربه و مديريت اجرايي نمي تواند استاندار شود؟

 

زليكاني در خاتمه صحبت هايش صداي واحد عقلاي استان مازندران از جمله نماينده ولي فقيه، مجمع نمايندگان، روحانيت و ائمه جمعه، احزاب و ميزان قابل توجهي از حمايت هاي مردمي را مورد توجه قرار داد و گفت: همه خواهان اين هستند كه دولت محترم به جوان محبوب ساروي اعتماد كند. بنده هم مي گويم اگر عبوري استاندار شود چنان فضايي را ايجاد خواهد كرد كه رفتنش از استان باعث ناراحتي مازندراني ها خواهد شد.

1396/07/18 تاریخ:
61 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal