شرح اخبار
نائب رئيس شوراي شهر ساري در جمع اصحاب رسانه بيان كرد: نائب رئيس شوراي شهر ساري در جمع اصحاب رسانه بيان كرد:
برخورد زننده‌ي برخي رسانه‌ها با شهردار در كمك به هيات ها و زير سؤال بردن شهرداري ظلم در حق عبوري است

علي اكبر زليكاني نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري ظهر دوشنبه سوم مهرماه جاري در نشستي با اصحاب رسانه‌ شركت كرد و در خصوص موضوعات و مشكلات مختلف مديريت شهري مواردي را مطرح نمود.

 به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري، توجه ويژه مديريت شهري در ساري به توسعه گردشگري، مشكلات و موانع پيش روي احداث فاز دوم بوستان عظيم ملل و نيروگاه زباله‌سوز، پرداخت بموقع حقوق و مزاياي پرسنل شهرداري، پرداخت بدهي‌هاي شهرداري، درآمدهاي پايدار، فضاي سبز و مبلمان شهري، ترافيك شهري و حمل و نقل عمومي و چگونگي مساعدت شهرداري و شوراي شهر ساري به هيئات مذهبي مركز استان از جمله محورهاي صحبت هاي علي اكبر زليكاني بود

در ابتداي اين نشست نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري با اشاره به تصميم هيأت رئيسه شوراي پنجم مركز استان مبني بر دعوت خبرنگاران به جلسات علني اين نهاد گفت: شورا با خبرنگاران كه نمايندگان افكار عمومي هستند معنا پيدا مي‌كند و بدون خبرنگاران معنايي ندارد. نياز به داشتن چنين فضاي مناسبي براي انتقال اطلاعات بين شورا و مردم مي‌ باشد و براي اثربخشي بيشتر شورا رسانه‌ها بايد صداي ما باشند.

 وي حضور دائمي اصحاب رسانه در جلسات شورا را گامي در جهت ميسر نمودن حضور شهروندان مركز استان در جلسات علني اين نهاد دانست و افزود: اين حقي است كه بايد به شهروندان اختصاص يابد و بايد مردم خودشان ناظر بر جلسات باشند.

 زليكاني با اشاره به مشكلات و موانع پيش روي احداث فاز دوم بوستان ملل گفت: فاز ‌دوم بوستان ملل با صنعت گردشگري گره خورده و به عنوان يكي از مهم‌ترين ركن‌هاي پيشرفت اقتصاد استان مازندران و شهر ساري مطرح است.

 وي با تأكيد بر اهميت احداث فاز دوم بوستان ملل افزود: اين پروژه علاوه‌ بر اينكه ماهيت گردشگري و ترافيكي دارد به لحاظ توسعه‌ ارزش محل‌هاي سكونت غيررسمي نيز بسيار موثر است و به نوعي به آباداني مناطق ضعيف ساري كمك خواهد كرد.

 نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري گفت: برخلاف فاز اول كه بيشترين همكاري‌ها صورت گرفت اما در فاز دوم از جانب دستگاه‌هاي متولي همانند شركت آب منطقه‌اي استان، استانداري، فرمانداري، جهاد كشاورزي و ... مخالفت‌هايي صورت گرفت كه باعث به تأخيرافتادن ادامه‌ي پروژه شده است و ان شاالله با پيگيري‌هاي شورا، شهردار، بقيه دستگاه‌ها و نماينده محترم ولي‌فقيه در مازندران فاز دوم به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي همچنين با انتقاد از عدم تدوين طرح جامع مديريت پسماند در استان مازندران گفت: تصميمات جزيره‌اي نمي‌تواند راه‌ مناسبي در حل مشكلات زباله‌ و پسماند ساري باشد. در اين راستا بايد بررسي‌هاي گسترده‌اي همچون ارزيابي‌هاي زيستي صورت گيرد.

زليكاني وجود نگاه هاي تبعيض آميز در تخصيص اعتبارات را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: ميزان اعتبار تخصيص داده شده به نيروگاه زباله سوز نوشهر بسيار بيشتر از ساري مي‌باشد درحالي كه ساري در اين راه پيشقدم بوده است و به علت ميزان قابل توجهي از زباله‌هاي توليدي بايد از اولويت برخوردار باشد.

 وي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني بر اينكه حقوق پرسنل شهرداري با تاخير پرداخت مي شود، گفت: حقوق پرسنل شهرداري طبق قانون پرداخت شده است البته ممكن است در پرداخت حقوق ها تأخير اتفاق افتاده باشد.

 نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري همچنين در پاسخ به اين پرسش كه وضعيت تحقق بودجه و پيشرفت پروژه ها در شهرداري چگونه است، بيان داشت: شهرداري در شش ماهه اول سال كمترين و در سه ماهه سوم سال بيشترين درآمد را دارد. شهرداري‌ها در شهرهايي مانند ساري، شش ماه اول سال بيشترين پروژه ها را دارند.

 وي با بيان اينكه ميزان مطالبات شهرداري ساري از بدهكاري‌ هايش بيشتر است، گفت: همه‌ي شهرداري‌هاي كشور در بحث درآمد‌هاي پايدار مشكل دارند. شهرداري‌ها به علت خودگردان بودن براي درآمدزايي پايدار با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌كنند و متأسفانه منابع درآمدي شهرداري‌ها در چندسال اخير به شدت محدود شده است.

 زليكاني در خصوص اينكه شهرداري و شوراي شهر در راستاي بهبود وضعيت مديريت پسماند ساري چه اقداماتي انجام داده اند، اظهار داشت: بدليل عدم وجود طرح جامع زيست محيطي در استان، نمي شود به شهرداري‌ها خرده‌اي گرفت. بيش از 25 ميليارد تومان هزينه حمل زباله‌هاي شهري به مناطق دفن زباله در چهاردانگه پرداخت نموده ايم.

 

وي اضافه كرد: ما براي اولين بار با دانشگاه صنعتي نوشيرواني قرارداد بستيم تا با آخرين روش هاي فناوري نانو شيرابه هاي زباله را به آب قابل استفاده در حوزه كشاورزي تبديل كنند.

 نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري در واكنش به وجود فساد مالي و اداري در بدنه شهرداري نيز گفت: با ارتباط بيشتر مردم با نماينده‌هايشان مي‌توان جلوي برخي فسادها را گرفت. سخت‌ترين دستگاه اداري در كشور شهرداري‌ها هستند. البته شهروندان مي توانند با مراجعه به نهادهاي امنيتي، انتظامي و قضايي گزارشات خود را ارائه دهند كه قطعاً مورد بررسي قرار خواهند گرفت.

 وي به دشواري مديريت منابع در شهرداري اشاره و خاطرنشان كرد: در شهرداري علاوه‌بر بحث پرداخت‌ها، بحث درآمد نيز در ميان است. مهدي‌عبوري با استفاده از رديف هايي در بودجه‌‌ي سنواتي كه مصوب مجلس شوراي اسلامي است، استفاده نموده و ذكاوت شخص ايشان باعث اخذ بودجه‌هاي كلان براي شهرداري ساري شده است.

 زليكاني با تمجيد از اقدامات و تلاش هاي عبوري در زنده‌كردن منابع مالي شهرداري كه با تلاش در چند حوزه و با حمايت اعضاي شورا به درآمدهاي ناپايدار كوششي منجر شده است، افزود: بطور مثال از شركت‌هاي دولتي كه بصورت بازرگاني اداره مي‌شوند مثل يك ساختمان تجاري با آن‌ها برخورد مي‌شود و عبوري توانست تمامي مطالبات شهرداري بعد از انقلاب را بدست آورد.

 وي با اشاره به تلاش هاي گسترده اي كه مديريت شهري در مركز استان براي توسعه سرانه فضاهاي سبز انجام داده تصريح كرد: با وجود اين اقدامات اما هنوز از استانداردها فاصله داريم و تمام تلاش مان اين است كه سرانه‌ي فضاي سبز در شهر را به رقم استاندارد نزديك كنيم.

 زليكاني به انتقاد از نگاه هاي تبعيض آميز در مساعدت به تيم هاي ورزشي مركز استان پرداخت و اذعان داشت: تيم واليبال سازمان عمران كه متعلق به شهرداري است از كمترين كمك مالي شهرداري برخوردار شده است اما به تيم هاي ديگري كه در همين شهر هستند بيشترين مساعدت مالي صورت گرفته است.

 

وي با اشاره به اينكه شهرداري تنها بر اساس مواد 16 و 17 هزينه جاري بودجه سالانه خود مي‌تواند اين مساعدت ها را انجام دهد، تأكيد كرد: اين مساعدت ها نيز در شهرداري بايد داراي اسناد مثبته باشد كه من در جلسه اخير شورا به آن اشاره كرده بودم و به عضوي كه بر اين موضوع پافشاري مي كرد گفتم نظر شما درست نيست.

 نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري در مورد موضوع مساعدت به هيئت‌هاي مذهبي كه روزهاي اخير در فضاي رسانه‌اي حاشيه‌ساز شده بود، اظهار داشت: خوشحاليم از اينكه شور حسيني روزبه‌روز درحال افزايش است. از نام امام حسين نبايد استفاده ابزاري كرد زيرا اين دستگاه شوخي ندارد.

وي افزود: در سال گذشته به برخي از هيئت‌هاي مذهبي كمك شد اما بايد در نظر گرفت كه هفت و نيم ميليارد تومان بودجه‌ي فرهنگي است و اين بودجه بايد به چندين بخش اختصاص يابد و بودجه‌ي مذهبي حدود يك ميليارد و نهصد ميليون تومان است كه دوباره اين مبلغ خود در چند حوزه‌ي مختلف بايد هزينه شود.

 علي اكبر زليكاني ادامه داد: چرا امسال شهرداري نتوانست اين هزينه‌هارا پرداخت كند؟ اين بودجه در اختيار شهرداري است و زماني‌كه شهرداري همچنان به كسبه‌هاي سال گذشته بدهكار است، چگونه مي‌تواند دوباره هزينه كند؟

 وي افزود: شهرداري به علت اولويت‌بندي‌هايي كه دارد با اين مقدار اندك بودجه‌اي كه به آن‌ها اختصاص داده مي‌شود، مجبور به هزينه كردن اين مبالغ در حوزه‌هاي ديگر است.

 نائب رئيس شوراي اسلامي شهر ساري اظهار داشت: مهدي‌عبوري شخصي است كه پاي حق و حقوق شهرداري ايستاده است و به هر شكل ممكن در حال اخذ اين منابع مي‌باشد اما برخورد زننده‌ي برخي رسانه‌ها در اين حوزه و زير سؤال بردن شهرداري در اين حوزه ظلم به اوست.

 وي با بيان اينكه نمي‌شود از جاهاي مهم گذشت و به جاي ديگري كمك كرد، اضافه كرد: عبوري با تمام قوت درحال اداره‌ي اين شهر است ولي با وجود اختصاص يافتن بودجه‌هاي اندك نمي‌شود از او خرده‌اي گرفت و اوضاع امروز او همانند پدري است كه جيبش خاليست و بچه‌اش از او وسيله‌اي مي‌خواهد.

 

زليكاني افزود: امروزه هيئت‌هاي مذهبي براي برخي افراد و رسانه‌ها تبديل به ابزاري براي ايجاد فضاي متشنج در ساري شده است اما از همه لحاظ چنين رفتاري به دور از آداب رسانه ‌اي است.

 نائب رئيس شوراي شهر ساري در ادامه به انتقاد از دستاويز شدن هيأت هاي مذهبي براي برخي مسئولان پرداخت و اظهار داشت: اينگونه رفتارها پايه‌ريزي برخي اهداف انتخاباتي است. آيا كمبود بودجه در شهرداري ساري را بايد به چنين جهتي سوق داد كه شهرداري با برگزاري مراسمات در هئيت‌هاي مذهبي مخالف است؟! پس كمك‌هاي سال‌هاي گذشته چه بوده است؟

 وي در پايان گفت: مظلوم واقع شدن مهدي‌عبوري و جنگيدن وي در جبهه‌هاي مختلفش را نبايد ناديده گرفت و وظيفه‌ي ماست كه براي عبوري تنشي ايجاد نكنيم. ناديده گرفتن تمامي فعاليت‌هاي وي در سال‌هاي قبل به دور از انصاف است.

 

1396/07/04 تاریخ:
75 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal