شرح اخبار
شوراي پنجم نويد ميدهد ؛ شوراي پنجم نويد ميدهد ؛
تعميق خرد جمعي ، تداوم تحولات شهري
شوراي پنجم ميراث دار 18 سال فعاليت شورايي و مديريت جمعي در كشورمان خواهد بود كه بزعم بسياري از كارشناسان ، در خلال اين سالها نهاد مردمي شورا روند رو به رشدي را طي كرده است و به همين جهت مي توان از آن به عنوان يك دوران گذار مطلوب براي نظام شورايي ياد كرد زيرا با در نظر گرفتن جميع جهات و ملحوظ داشتن فراز و نشيب ها ، تجارب تلخ و شيرين و ناكامي ها و موفقيتها به جرات مي توان گفت كفه ترازو به نفع توفيقات حاصله در فعاليت شورايي سنگين تر مي باشد . اندكي تامل در تحولاتي كه بواسطه حضور و كنش مندي شوراها در جهت رشد و توسعه بسياري از شهرها و روستاهاي كشورايجاد گرديده است ، ما را به اين واقعيت رهنمون ميگردد كه شوراها با طي كردن اين سالها به دوران بلوغ نزديك شده و آغاز دوره پنجم فعاليت آنها مي تواند و بايد سرآغاز يك سلسله توفيقات و تحولات در حوزه عملكردي اين نهاد باشد .

شوراها در قامت پارلمان هاي محلي دو وظيفه مهم تصميم گيري و نظارت را بر عهده دارند و با توجه به سير تكاملي اين نهاد ، بطور طبيعي توقع جامعه اين است كه تصميمات شوراها در اين دوره در مقايسه با دوره هاي پيشين به مراتب كيفي تر و مطلوب تر باشد و در بعد نظارتي نيز با انگيزه و توان افزونتري ظاهر شده و بهتر از قبل عمل نمايد و به همين نسبت در اين دوره اميدواري به بهبود عملكرد شوراي جديد نسبت به گذشته نيز بيشتر احساس مي شود.

در اين راستا انتظار جامعه اين است كه شورا نظارتي سازمان يافته را طراحي و اعمال نمايد بگونه اي كه هيچ اتفاقي در مديريت شهري صورت نپذيرد مگر آنكه امكان نظارت شورا بر آن مهيا باشد و البته براي ارتقاء سطح كيفي تصميمات نيز انتظار ميروداز نظر نخبگان شهر در سياستگذاريها و نيز از روحيه مشاركت گرايي شهروندان در اداره امور شهر استفاده شود . در مجموع شورا بايد با رعايت قانونمداري ، عدالت محوري ، عملگرايي و وجدان كاري ، به اعتماد مردم پاسخي شايسته و بايسته داده و آنرا حفظ كند .

آنچه مسلم است شورا براي انجام بهينه وظايف قانوني خود علاوه بر توان ، دانش و مهارت منتخبين به روحيه مشورت پذيري آنان نيز متكي خواهد بود . به بيان روشن تر تشكيل اتاق فكر و تقويت كميسيونهاي تخصصي مي تواند قدرت تصميم سازي و تصميم گيري شورا را افزايش دهد .

خوشبختانه منتخبين مردم ساري براي شوراي پنجم در نشستهايي كه تاكنون داشته اند ، نشان داده اند كه از چنين روحيه و رويه اي بي بهره نيستند بلكه در اظهار نظرهاي خود اين نويد را داده اند كه  استفاده از انديشه ها ، نظرات و ديدگاههاي متخصصين مرتبط با امور شهر را به عنوان يكي از اهداف و راهبردهاي خود در دستور كار دارند بنابراين خروجي يكي دو جلسه هم انديشي كه اعضاي شوراي پنجم ساري برگزار كرده اند اين اميد را ايجاد نموده  كه آنها به كار و خرد جمعي وفا دار خواهند بود بويژه آنكه اكثريت اين منتخبين از تجربه كار شورايي بهره مندند و اين امر را مي توان بكي از مهمترين امتيازات اين دوره تلقي كرد چرا كه اولا فضاي عمومي شوراي پنجم مركز استان برخوردار از مهارت كار شورايي است و ثانيا  سختي هايي كه اصولا خاص مراحل ابتدايي كار و خرد جمعي ميباشد ، در اين دوره وجود نخواهد داشت و يا اگر هم بروز نمايد ، در كمترين حد خود خواهد بود .

در شهر مركز استان طي ادوار اوليه شورا خصوصا در دوره چهارم رويه اي نهادينه شده كه نتايج پرباري را رقم زده است . تعامل درون تشكيلاتي ، توجه به توانمندي هاي شهرداري وتعامل منطقي با بازوي اجرايي خود ، عملگرايي ، هماهنگي با دستگاههاي اجرايي و خدمات رسان و تلاش براي جلب همكاري و مشاركت آنان ، آشتي دادن شهروندان با شهرداري از طريق ارتقاء سطح كمي و كيفي خدمات شهري و توزيع عادلانه آن در همه نقاط شهر كه به افزايش چشمگير سطح مشاركت مردم انجاميده است و ... راهكارهايي بوده كه اتخاذ آن از سوي شوراي شهر موجب توسعه فضاي كار و تلاش براي شهرداري شده و تحولات بي سابقه اي را در پي داشته است و با عنايت به مطالب پيش گفته و با توجه به روند رو به تعالي كه فراهم شده اين اميدواري وجود دارد كه در دوره جديد سطح مطلوبتري از مديريت شهري را با همه شئونات آن شاهد باشيم كه صد البته همراهي شهروندان نيز به تحقق اين منظور كمك شاياني خواهد كرد . خوشبختانه همشهريان عزيزو آگاه ما نشان داده اند به درجه اي از شعور سياسي و اجتماعي رسيده اند كه كار خود با منتخبين را با گزينش آنها تمام شده نميدانند بلكه در ادامه راه نيز فعاليت آنان را رصد نموده و هر جا لازم باشد از نقد و نظر و همچنين از هم افزايي و مشاركت دريغ نخواهند ورزيد.

                                        روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري

1396/05/16 تاریخ:
38 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal