شرح اخبار
مهمترين راهبرد توسعه ساري؛ مهمترين راهبرد توسعه ساري؛
تحول در رويكرد عمومي نسبت به مركزيت استان

اخيرا در پايگاه خبري مازند شورا يادداشتي تحت عنوان ( ساري نيازمند هويت مجازي و روابط عمومي شهري ) منتشر شد كه قطعا قابل تامل است . در اين يادداشت نويسنده ضمن مقايسه قابليتها و پتانسيل هاي شهري ساري با مراكز استانهاي بزرگ و بر شمردن ظرفيتهاي مغفول مانده شهر زيبا و تاريخي ساري ، نهايتا به اين نتيجه رسيده كه مركز ديرپاي استان مازندران با همه قدمت و داشته هاي طبيعي و تاريخي و توريستي اش آنطوركه بايد شناخته شده نيست و بايد شناسانده شود.

در اين يادداشت مي خوانيم : استقبال گردشگران خارجي از شيراز روزافزون است. توريست پذيري اصفهان بي نياز از تعريف است . در تهران نيز مكان‌هاي ديدني همه روزه ميزبان مسافران خارجي است. تبريز به عنوان پايتخت گردشگري كشورهاي اسلامي  انتخاب شده است. يزد به عنوان بزرگترين شهر خشتي جهان در يونسكو ثبت شد و...اما ساري براي هم وطن هايمان نيز ناشناخته است و ايرانيان عموما شمال را به نام «رشت» مي‌شناسند.

در ادامه اين يادداشت به زيبايي‌هاي طبيعي ساري اشاره و تصريح شده اين جاذبه ها بدليل عدم توجه و سرمايه گذاري بايسته ، بلحاظ الزامات و قواعد گردشگري رو به تحليل اند. نويسنده سپس با اشاره به اينكه زيرساخت‌هاي گردشگري در ساري مهيا نيست و در بحث هايي چون اقامت و ارائه خدمات خصوصا به گردشگران خارجي كاستيهايي وجود دارد ، مي نويسد : البته براي همه‌ي اينها مي‌توان برنامه‌ريزي كرد اما آن چيزي كه بسيار توي ذوق مي‌زند، اين است كه با سرچ عبارت ( شهر ساري) به فارسي و يا انگليسي محتواي جالبي، چه در قالب متن و چه در قالب عكس و ويدئو ديده نمي‌شود... و بعد مي پرسد : فرمانداري ساري و ادراه‌ي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براي توسعه گردشگري چه برنامه‌هايي داشته‌اند؟

اين مطلب در عين حال  پيشگامي مديريت شهري در جهت اعتلاي گردشگري ساري را مورد توجه قرار مي دهد : در خلا حضور فرمانداري و ميراث فرهنگي اين شهرداري ساري بوده كه پروژه‌هايي را در سطح شهر، در حوزه‌ي گردشگري تعريف كرده است كه شايد شروع خوبي باشد اما تا رسيدن به نقطه‌ي مطلوب فاصله بسياري است. پارك ملل شايد بزرگترين پروژه‌ي شهرداري در اين زمينه باشد. تلاش شهرداري براي رايزني جهت مديريت برخي خانه‌هاي سنتي شهر ادامه دارد، بوستان ولايت در حال تكميل است و در زمينه‌ي معرفي ساري كتابچه‌ها و كتاب‌هايي منتشر شده است تا در زمان اوج حضور گردشگران در ساري در اختيار هموطنان قرار گيرد. اينجاست كه به نظر مي‌رسد ساري به يك كمپين در حوزه‌ي روابط عمومي نياز دارد و مادامي كه در راستاي روابط عمومي شهري در بستر وب اقدام اثرگذاري صورت نگيرد هويت مجازي آن نيز شكل نخواهد گرفت.

                                                                           ***

مطلب فوق اگرچه در تبيين ناشناخته بودن ساري ، تا حدودي راه اغراق پيموده ولي در كليت قضيه ؛ اينكه مي گويد ظرفيتهاي ساري مورد توجه جدي قرار نمي گيرد ومغفول مانده ، اينكه روند توسعه گردشگري را در آن كند توصيف نموده ، اينكه سرمايه گذاري ها را غيرهدفمند دانسته و اينكه نتيجه گرفته ساري به نسبت قدمت ، موقعيت و ظرفيتهايش ، معرفي نشده و نيازمند روابط عمومي شهري مي باشد ، حق بجانب است اما نكته اساسي در ارتباط با توسعه ساري چيز ديگري است و ما بدون هرگونه تعصب سازماني بايد بگوئيم توجه به عملكرد مديريت شهري ساري در چهار – پنج سال اخير و تحولاتي كه طي اين مدت در مركز استان ايجاد گرديده معيار خوبي براي تبيين اين نكته هست .

اين كاركرد كه توجه بسياري از مردم ، مسئولان و كارشناسان را در سطح استان و خارج از استان جلب نموده ما را به اين نكته رهنمون مي شود كه با عملگرايي و مديريت جهادي حتي مي توان ناممكن ها را نيز ممكن ساخت . در همين شهر پروژه اي به عظمت بوستان ملل كه شايد روزگاري تصور ايجاد آن هم نمي شد ، ظرف تنها يكصد روز اجرا شده و به بهره برداري رسيد . زير ساخت هاي حمل و نقل درون شهري ( بازگشائيها ، ساماندهي معابر شهري و ايجاد تقاطع هاي غير همسطح و اصلاحات هندسي و... ) بلحاظ ساختاري و فني چنان متحول شد كه چهره شهر بسرعت تغيير نمود . در همين حال قائل شدن پيوست فرهنگي و گردشگري براي طرحهاي عمراني طوري جدي گرفته شد كه ضمن اجراي پروژه هايي با قابليت كمك به توسعه توريسم شهري ( مثل پاركها و بوستانها ، ميادين ، بازارها و پاساژها ، طرحهاي زيباسازي ، ايجاد فضاهاي شهري وباززنده سازي فضاها ، اجراي طرح ساماندهي تجن و ساحل و...) ، توان گردشگرپذيري شهر بطرز چشمگيري افزايش پيدا كرد تا جائيكه در سال 95 ساري را جزو 5 شهر برتر گردشگر پذير قرار داد. شرح همه تحولاتي كه طي اين مدت در ساري ايجاد شده در اين مقال نمي گنجد اما بطور مختصر مي توان گفت كه شتاب گرفتن توسعه شهري در ساري بي شك در آوازه اين شهر و پررنگ تر شدن حضور آن در فضاهاي رسانه اي تاثير بسزايي داشت اما آنچه كه مي توانست اين تحولات را كامل تر و كارآ تر و ماندگارتر نمايد ، نوع نگاه مسئولان به ويژگي مركزيت ساري در استان مي باشد كه متاسفانه هنوز هم متناسب با اين موقعيت نيست.

استانهاي شاخص كشور از جمله استانهايي كه در يادداشت فوق مورد اشاره قرار گرفته اند به نام مراكزشان شناخته مي شوند مثلا هر ايراني با شنيدن نام استان خراسان رضوي به ياد مشهد مقدس مي افتد و يا با شنيدن نام استان فارس ، شيراز و جذابيت هايش در ذهن او تداعي مي شود و قس عليهذا و اگر در مورد ساري اينگونه نيست اولين دليل را بايد در ويژه نبودن رويكرد مسئولان و عدم دغدغه مندي آنان نسبت به مركز استان جستجو نمود . مديران ارشد استان همواره از ساري به عنوان پيشاني و آبروي استان ياد مي كنند كه البته حق هم همين است ولي اين طرز تلقي قاعدتا بايد با نگاه ويژه به الزامات و مقتضيات مركزيت توام باشد كه غالبا نيست و متاسفانه در توزيع امكانات و اعتبارات نه تنها بين ساري و ديگر شهرهاي بزرگ استان بلكه گاهي حتي بين مركز و فلان شهر جديد التاسيس هم تمايزي گذاشته نمي شود . درصورتيكه نگاه ويژه ايجاب مي كند اگر محدوديت ها امكان توجه افزونتر به مركز استان را از مسئولان سلب نموده لااقل با مشاهده تلاش و تحرك مديران شهري بشرحي كه گذشت ، به ميدان آمده و به سهم خود و وفق وظايف قانوني شان مدد رسانند تا دست كم روند تحولي كه آغاز شده با موانع كمتري مواجه شود چراكه برخي دستگاههاي اجرايي نه تنها به اجراي پروژه هاي بزرگ مديريت شهري كمك نكردند بلكه از مانع تراشي هم دريغ ننمودند.

اين را هم ناگفته نگذاريم كه همكاري بي دريغ برخي ديگر از دستگاهها نظير راه اهن شمال با مديران شهري و آثار و بركات كم نظير آن نيز الگوي ديگري است كه تاثير نگاه مثبت مسئولان به مسائل مركز استان را در تسريع و استمرار توسعه و بالطبع معرفي ان اثبات مي كند.

و سخن پاياني اينكه اصلاح رويكردها به موقعيت مركزيت ساري مقدم بر هر برنامه و اقدام ديگري است كه مي تواند در جهت توسعه و شهرت شهر صورت گيرد . اين موقعيت بايد چنان برسميت شناخته شود كه اعتلاي ساري به يك دغدغه عمومي در استان تبديل شود. در اين صورت روابط عمومي شهري مورد نظر نيز حاصل ميگردد و مصداق اين ضرب المثل اتفاق مي افتد كه : ( چو صد آيد ، نود هم پيش ماست ) .

در خاتمه جا دارد از توجه مازند شورا به مسائل مركز استان تشكر نمائيم.

 

                         روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري

 

1396/05/03 تاریخ:
65 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal