شرح اخبار
رئيس شوراي شهر ساري در اجلاس مجمع مشورتي پنجاه و هشتم روساي شوراهاي مراكز استانها : رئيس شوراي شهر ساري در اجلاس مجمع مشورتي پنجاه و هشتم روساي شوراهاي مراكز استانها :
منتخبين شوراها بايد بطور ويژه آموزش ببينند

پنجاه و هشتمين اجلاس مجمع مشورتي روساي شوراهاي استان و شهرهاي مركز استان به مدت دو روز به ميزباني شوراي اسلامي شهر تبريز برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري در اين اجلاس كه طي روزهاي 21 و 22 تيرماه جاري برگزار گرديد ، كميسيونهاي تخصصي در نشستهاي خود به بحث و تبادل نظر پيرامون دستور اجلاس از جمله نقد و بررسي لايحه ماليات بر ارزش افزوده و منابع درآمد پايدار شهرداريها و نيز مباحث اجتماعي و فرهنگي و بايدها و ضرورتهاي شوراي پنجم پرداختند.

بر اساس اين گزارش در اين مجمع مشورتي  شمشيربند رئيس شوراي اسلامي شهر ساري به عنوان عضو كميسيون فرهنگي اجلاس در سخناني تامين درآمدهاي پايدار، يكپارچه‌سازي سيستم مديريت شهري، آموزش اعضاي شورا، حمايت از معماري‌ اسلامي و ايراني و احصاي راهكارهاي مشترك مديريت آسيب‌هاي اجتماعي را مورد توجه قرار داد.

رئيس شوراي شهر ساري ، توجه به تامين درآمدهاي پايدار را از ضرورت‌هاي مهم شوراها خواند و افزود: با توجه به ناكافي‌بودن منابع درآمدي شهرداري‌ها، راهكارها و شيوه‌هاي كسب درآمدهاي پايدار بايد تفكيك شود.

وي اضافه كرد: ايجاد  مديريت يكپارچه شهري، سال‌هاست كه در مجالس و دولت‌هاي مختلف مطرح مي‌شود اما هنوز به نقطه تاثيرگذار نرسيده و در دوره پنجم فعاليت شوراها بايد تعيين تكليف شود.

شمشيربند همچنين آموزش اعضاي شورا را ضروري دانست و اضافه كرد: مصوبات شورا در روند 50 سال آتي شهر تاثيرگذار است، از اين رو،  كساني كه در انتخابات شوراها راي مي‌آورند بايد از آموزش‌هاي ويژه برخوردار باشند.

گفتني است اين اجلاس دو روزه با صدور بيانيه اي به كار خود پايان داد . در بخشي از بيانيه پاياني اجلاس آمده است: خداوند متعال را شاكريم كه بار ديگر به ما توفيق عنايت فرمود تا در پنجاه و هشتمين اجلاس مجمع مشورتي رؤساي شوراهاي اسلامي در تبريز، شهر فرهنگ و پيشرفت شهر زادگاه شعراء و عالمان جليل القدر ، شهر دلير مردان شهيد خدا، شهري كه نقش اثر گذاري در دو انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامي را دارد.

ما رؤساي شوراهاي اسلامي استانها و شهرهاي مراكز استانها به نمايندگي از جامعه بزرگ شورايي كشور، خواسته هاي خود را كه حاصل تبادل نظر در كميسيون هاي تخصصي در اجلاس تبريز است را به شرح زير اعلام مي داريم و از دولت محترم ، مجلس محترم شوراي اسلامي و از تمامي مسئولين محترم اجرايي انتظار داريم به اين خواسته ها كه در واقع مطالبات مردم است توجه نمايند و در اجرايي نمودن آنها اهتمام ويژه داشته باشند:

1-در خصوص بودجه ساليانه، شهرداري هاي كشور كه در فرآيند توسعه شهري و ايجاد خدمات مورد نياز شهروندان نقش بسزائي دارند، با چالش هاي متعددي در زمينه هاي مختلف روبرو هستند. يكي از مهم ترين چالش هاي پيش روي مديران شهري كمبود منابع درآمدي مورد نياز براي ارائه خدمات و ايجاد زيرساخت هاي شهري است كه با افزايش مطالبات شهروندان و كاهش كمك هاي  دولت به شهرها سبب گرديده كه شهرداري هاي كشور در زمينـه هاي تأمين منابع مالي خود با مشكلات عديده اي مواجه باشند.

 تأمين درآمدهاي پايدار شهري راهي مطمئن و مناسب براي تأمين بخشي از اين هزينه هاي شهر است كه متاسفانه « در لايحه ماليات بر ارزش افزوده » نه تنها در آمدهاي پايدار شهرداريها تأمين نشده بلكه عملاً بخش زيادي از درآمد پايدار شهرداري را كاسته و حذف و كاهش اختيارات شوراها مشكلات فراواني را براي مديريت هاي شهري ايجاد مي نمايد.

علي اي حال درخواست جدي جامعه شورايي كشور از دولت و مجلس محترم اين است كه به نظرات شوراها در اين خصوص كه با استناد به قوانين كشور تنظيم و تقديم گرديده است توجه نمايند و كشور را از ورود به يك بحران ناخواسته در اداره شهرها نجات دهند .

2-جامعه شورايي كشور استفاده از انرژي هاي پاك و اهتمام دولت در ايجاد تسهيلات لازم در اين خصوص به منظور ترغيب شهرداري ها نسبت به استفاده از انرزي پاك تاكيد دارد . ولي باتوجه به اينكه در لايحه " ماليات بر ارزش افزوده : " عوارض آلايندگي "  به " ماليات سبز "  و " عوارض ساليانه خودرو " به " ماليات ساليانه آلايندگي "  تبديل شده و اين اقدام خلاف اصل 53 قانون اساسي است و باعث خواهد شد محيط زيست شهرها بيش از پيش آلوده شود بر همين اساس از مجلس شوراي اسلامي درخواست مي شود از تصويب اين بخش از لايحه جلوگيري نمايد.

3-با توجه به چالش هاي مالي شديد موجود در تأمين منابع درآمدي تمام شهرداريها، از مجلس شوراي اسلامي درخواست مي شود ماده 280 ماليات مستقيم كه در آن مقرر شده :1%از درآمدهاي مالياتي جهت  كمك به شهرداريهاي زير يكصد هزار نفر اختصاص يابد، اين مورد به كل شهرداريها تخصيص يافته و از  مقدار 1% حداقل به 5%  افزايش يابد..

 

4-در لايحه ماليات بـرارزش افـزوده كه دولت در سال 96 تقديم مجلـس نموده و هم اكنون دركميسيون هاي مجلس در حال بررسي است، متأسفانه اولاً : اختيار شوراها براي وضع هر گونه عوارض و بهاء خدمات لغو شده و ثانياً : اختيار شورا براي تصويب بودجه و تفريغ  بودجه بشدت كاهش يافته است و ثالثاً : (عوارض) به (ماليات) و(عوارض آلايندگي ) به (ماليات سبز) و (عوارض ساليانه خودرو) به (ماليات سالانه آلايندگي خودروها ) تغيير پيدا كرده است .

كه اگر اين لايحه تصويب شود شوراها بخش زيادي از اختيارات خود را از دست خواهند داد و شهرداري ها به يك نهاد دولتي تبديل مي شوند.

5-لايحه جامع مديريت شهري كه بيش از يك دهه است كه در ميان مجلس و دولت دررفت و آمد است و از 23 وظيفه دولتي كه قرار بود به مديريت شهري واگذار شود به 16 وظيفه كاهش يافته ، ولي همچنان با رويكرد كاهش اختيارات شوراها و شهرداريها در حال اصلاح است.شايسته است با توجه به جايگاه شوراها در قانون اساسي و نقش مردم  در تصميم گيري و اداره امور كشور به اين طرح اهتمام و عنايت ويژه شود و هرچه  سريعتر مراحل  تصويب  آن به اتمام رسيده و طرح به مرحله اجرا گذارده شود.

6-مقام معظم رهبري حضرت آيت اله خامنه اي (مد ظله عالي) در مورد شوراها فرمودند :

« شوراها طبق قانون اساسي مديريت شهر و روستا را بر عهده دارند و نمادي ديگر از اداره كشور به دست مردم را در برابر چشم همگان مي گذارند »

لذا براي آنكه روح تازه اي به پيكر شوراها در آستانه فعاليت دوره پنجم دميده شود و نگاه مجموعه مديريتي كشور به شوراهاي اسلامي مثبت تر شود . از شورايعالي استان ها تقاضا داريم تمهيدات ديدار شورائيان با مقام معظم ولايت را فراهم نمايند.

 
 
 
 
 
 
1396/01/02 تاریخ:
17 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal