شرح اخبار
فضيلت ماه شعبان از منظر احاديث و روايات فضيلت ماه شعبان از منظر احاديث و روايات
فضيلت ماه شعبان از منظر احاديث و روايات

شعبان ماه شريفي است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ مي‌شمارند و حق آن را  مي‌شناسند، آن ماهي است كه در آن همچون ماه رمضان، روزي بندگان زياد مي‌شود.

 

 رسول‌ خدا محمد مصطفي(ص) مي‌فرمايد: شعبان ماه شريفي است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ مي‌شمارند و حق آن را مي‌شناسند، آن ماهي است كه در آن همچون ماه رمضان، روزي بندگان زياد مي‌شود.

 

حجت‌الاسلام سيد حسن هاشمي جزي، مديرگروه اخلاق مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني به مناسبت فرا رسيدن ماه شعبان ماه پيامبر خدا(ص) و ماه آماده شدن براي ميهماني خدا يادداشتي نوشته كه در پي مي‌آيد:

 

*فضيلت ماه شعبان

شعبان ماه بسيار شريفى است و به حضرت سيد انبياء صَلَّى اللهِ عَلِيهِ وَآله منسوب است و آن حضرت اين ماه را روزه مى‌گرفت و به ماه رمضان وصل مى‌كرد و مى‌فرمود: شعبان، ماه من است هر كه يك روز از ماه مرا روزه بگيرد، بهشت براي او واجب مي‌شود و از حضرت صادق عليه‌السلام روايت شده است كه چون ماه شعبان فرا مي‌رسيد، امام زين العابدين عليه‌السلام اصحاب خود را جمع مى‌كرد و مى‌فرمود، اى اصحاب من مى‌دانيد اين چه ماهى است؟ اين ماه شعبان است.

 

حضرت رسول صلى الله عليه وآله مى‌فرمود: شعبان ماه من است، پس در اين ماه براى جلب محبت پيغمبر خود و براى تقرّب به سوى پروردگار خود روزه بداريد، به حقّ آن خدايى كه جان علىّ بن الحسين به دست قدرت اوست، سوگند ياد مى‌كنم كه از پدرم حسين بن على عليهماالسلام شنيدم كه فرمود، شنيدم از اميرالمؤمنين عليه السلام كه هر كه روزه بگيرد در ماه شعبان، براى جلب محبّت پيغمبر خدا و تقرّب به سوى خدا؛ خداوند او را دوست مي‌دارد و در روز قيامت كرامت خود را نصيب او مي‌گرداند و بهشت را براى او واجب مي‌كند

 

سپس امام صادق عليه السلام چنين گفت: اميرالمؤمنين عليه السلام مي‌فرمود: از هنگامي كه شنيدم منادي رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم در ماه شعبان ندا داد، روزه شعبان از من فوت نشد و تا زماني كه زنده هستم، به خواست خداوند از من فوت نخواهد شد.

 

بنا بر آنچه در شماري از متون روايي وارد شده، پيامبر اكرم (ص) در يكي از سال‌ها، به هنگام آغاز اين ماه خطبه‌اي خواندند و مردم را نسبت به شرافت اين ماه آگاه فرمودند.

 

در بحارالانوار قسمت‌هايي از اين خطبه چنين آمده است: شعبان ماه شريفي است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ مي‌شمارند و حق آن را مي‌شناسند، آن ماهي است كه در آن همچون ماه رمضان، روزي بندگان زياد مي‌شود و در آن بهشت آذين بسته مي‌شود و اين ماه را شعبان ناميده‌اند، زيرا در آن ارزاق مومنان تقسيم مي‌شود و آن ماهي است كه عمل در آن چند برابر مي‌شود و كار نيكو هفتاد برابر ثمره مي‌دهد.

 

بنا بر آنچه در حديثي ديگر كه در وسايل الشيعه به آن اشاره شده، ماه شعبان، ماهي است كه: «در هر پنجشنبه آن، آسمان‌ها زينت بسته مي‌شود و فرشتگان به دعا مي‌پردازند كه پروردگارا! آن‌كس را كه در اين ايام روزه بدارد، ببخشاي، و دعايش را اجابت فرماي. پس هر كس كه در روز اول شعبان دو ركعت نماز گزارد و در هر ركعت آن يك‌مرتبه سوره حمد و يكصد مرتبه سوره توحيد را بخواند و بعد از نماز نيز يكصد مرتبه صلوات بفرستد، خداوند تمامي حاجت‌هاي ديني و دنيايي او را اجابت مي‌فرمايد.

 

همچنين در حديثي ديگر كه در وسايل‌الشيعه، بحارالانوار و مصباح المتهجد اشاره شده در خصوص فضيلت ماه شعبان آمده است: «خداوند به ذات مقدس خود سوگند خورده است كه هر كس را در  اين ماه به او پناه برده و از او درخواست كند، از رحمت خود محروم نكند

 

در فضيلت و اعمال ماه شعبان از امام جعفر صادق(ع) روايت است كه چون ماه شعبان داخل مى‌شد، حضرت امام زين العابدين(ع) اصحاب خود را جمع مى‌كرد و مى‌فرمود: اى گروه اصحاب من! مى‌دانيد اين چه ماهى است، اين ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) مى‌فرمود: شعبان ماه من است، پس در اين ماه روزه بداريد، براى محبت پيغمبر خود و براى تقرب به سوى پروردگار خود، به حق آن خدايى كه جان على بن الحسين به دست قدرت اوست، سوگند ياد مى‌كنم كه از پدرم حسين بن على(ع) شنيدم كه فرمود شنيدم از اميرالمؤمنين(ع) كه هر كه شعبان را  روزه دارد، براى محبت پيغمبر خدا و تقرب به سوى خدا، خدا او را دوست دارد و نزديك گرداند او را به كرامت خود در روز قيامت و بهشت را براى او واجب گرداند.

 

*اعمال ماه شعبان

اعمال مشتركه ماه شعبان آن چند امر است:

 

- هر روز هفتاد مرتبه بگويداَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ

 

- هر روز هفتاد مرتبه بگويداَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحيمُ الْحَىُّ الْقَيوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَيهِو در بعضى روايات الْحَىُّ الْقَيومُ پيش از الرَّحْمنُ الرَّحيمُ است و عمل به هر دو خوبست و از روايات مستفاد مى‌شود كه بهترين دعاها و ذكرها در اين ماه استغفار است و هر كه هر روز از اين ماه هفتاد مرتبه استغفار كند مثل آن است كه هفتاد هزار در ماه‌هاى ديگر استغفار كند.

 

در اين ماه تصدق كند، اگر چه به نصف دانه خرمايى باشد تا حق تعالى بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند، از حضرت صادق(ع) منقول است كه از آن جناب سوال كردند از فضيلت روزه رجب فرمود: چرا غافليد از روزه شعبان، راوى عرض كرد: يابن رَسول الله چه ثواب دارد كسى كه يك روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود: به خدا قسم! بهشت ثواب اوست، عرض كرد: يابن رسول الله بهترين اعمال در اين ماه چيست؟ فرمود: تصدق و استغفار، هر كه در ماه شعبان تصدق كند، حق تعالى آن را تربيت كند، همچنان‌كه يكى از شما شتر بچه‌اش را تربيت مى‌كند تا آنكه در روز قيامت به صاحبش برسد، در حالتى كه به قدر كوه احد شده باشد.

 

- در تمام اين ماه هزار بار بگويدلا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِياهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدّينَ وَ لَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ كه پاداش بسيار دارد، از جمله آن‌كه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنويسند.

 

در هر پنجشنبه اين ماه دو ركعت نماز كند، در هر ركعت بعد از حمد صد مرتبه توحيد و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى هر حاجتي كه دارد، برآورد، از امر دين و دنياى خود و روزه اش نيز فضيلت دارد و روايت شده كه در هر روز پنجشنبه ماه شعبان آسمان‌ها را زينت مى‌كنند، پس ملائكه عرض مى‌كنند: خداوندا! بيامرز روزه‌داران اين روز را و دعاى ايشان را مستجاب گردان، در خبر نبوى است كه هر كه روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد، حق تعالى بيست حاجت از حوائج دنيا و بيست حاجت از حاجت‌هاى آخرت او را برآورد.

 

- در اين ماه صلوات بسيار فرستد.

 

- در هر روز از شعبان در وقت زوال و در شب نيمه آن صلوات مَرْويه از حضرت امام زين العابدين (عرا بخواند.

 

صدقه دادن در اين ماه، اگر چه به اندازه نصف دانه خرمايى باشد، خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام مي‌كند.

 

- از جمله اعمالي كه در ماه شعبان به آن سفارش شده تمرين سكوت براي انديشيدن درخويش  است و آماده شدن براي بهره برداري بهتر از ماه رمضان.

 

- مناجات است و آن يكي از كارهايي كه بزرگان و پيشوايان دين در اين ماه انجام مي دادند،  مناجات با رب الارباب است، از جمله مناجات‌ها، مناجات معروف «شعبانيه» است كه از اميرالمؤمنين و فرزندان او است كه در ماه شعبان مي‌خواندند و آن مناجاتي است كه براي اهلش عزيز و گرامي است و براي خاطر آن به ماه شعبان مأنوس مي‌شوند، بلكه انتظار آن را مي‌كشند و مشتاق آمدن ماه شعبان مي‌شوند و در آن مناجات علوم سرشاري در كيفيّت معامله بنده با خداي متعال است كه در آن اظهار ادب در طريق معرفت حق و سؤال و دعا و استغفار نسبت به خداي خود بيان شده و استدلالات ظريف و لطيفي كه سزاوار مقام عبوديّت براي استحكام مقام اميدواري مناسب حال مناجات است، ذكر كرده و دلالت صريح و روشن در معناي قرب و لقاي خداوند و ديدار او تنظيم شده است كه به آن وسيله شبهات انسان‌ها و شكيّات منكران و وحشت اهل شك و شبهه را برطرف كرده است.

 

*رويدادهاي ماه شعبان:

مهمترين رويداهاي اين ماه عبارتند از:

 

دوم شعبان؛ آمدن حكم وجوب روزه ماه رمضان درسال دوم هجري

- سوم شعبان؛ ولادت امام حسين(ع)

- چهارم شعبان؛ ولادت حضرت عباس(ع)

- پنجم شعبان؛ ولادت امام سجاد(ع)

- يازده شعبان؛ ولادت حضرت علي اكبر(ع)

- پانزده شعبان؛ ولادت امام زمان(عج)

 

1396/02/07 تاریخ:
12 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal