شرح اخبار
تكاليف شهرداري ها درباره مساجد در برنامه ششم توسعه مشخص شد تكاليف شهرداري ها درباره مساجد در برنامه ششم توسعه مشخص شد
تكاليف شهرداري ها درباره مساجد در برنامه ششم توسعه مشخص شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در برنامه ششم توسعه با مشخص كردن تكاليف دستگاه ها درباره مساجد، اين مكان مقدس را به عنوان اصلي ترين پايگاه عبادي، سياسي، تربيتي، اجتماعي و فرهنگي جامعه مشخص كردند.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز يكشنبه 19 دي و در ادامه بررسي لايحه برنامه ششم توسعه، ماده 110 اين لايحه را با 176 راي موافق، 9 راي مخالف،‌ 2 راي ممتنع از 232 نماينده حاضر به تصويب رساندند.

براساس ماده 110، به‌ منظور توسعه فضاهاي مذهبي- فرهنگي و بهره‌گيري بهينه از اماكن مذهبي و تثبيت جايگاه مسجد به‌ عنوان اصلي‌ترين پايگاه عبادي، تربيتي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي، اقدامات زير انجام مي‌شود:

در بند الف، وزارت راه و شهرسازي، بنياد مسكن انقلاب اسلامي و شهرداري‌ها موظف شدند در طراحي واجراي طرح هاي جامع تفصيلي شهري وهادي روستايي وشهرك‌ ها وشهرهاي جديدالاحداث، اراضي مناسب براي احداث مسجد وخانه عالم در جوار مساجد جهت استفاده امام جماعت همان مسجد پيش‌بيني كنند و پس از آماده‌سازي بدون دريافت هزينه و با حفظ مالكيت عمومي در اختيار متقاضيان احداث مساجد قرار دهند.

در تبصره بند الف، مصوب شد كه مساجد، مصلي ها،‌اماكن مذهبي اقليت هاي ديني، حوزه هاي علميه شامل فضاها و مراكز آموزشي و پژوهشي از پرداخت هزينه‌هاي حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب و عوارض ساخت و ساز فقط براي فضاي اصلي معاف مي‌باشند.

در بند ب نيز مالكان مجتمع‌هاي تجاري، اداري و خدماتي جديد الاحداث موظف شدند نمازخانه مناسبي را در اماكن مذكور احداث كنند. دستورالعمل اين بند شامل تعداد واحدهاي اين مجتمع‌ها و مكان احداث در چهارچوب نقشه‌هاي مصوب به‌ تصويب شوراي‌عالي شهرسازي و معماري مي‌رسد.

نمايندگان در بند ج، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور و شهرداري‌ها را موظف كردند نسبت به احداث يا اختصاص فضاي كافي و مناسب براي مسجد يا نمازخانه در بوستان‌هاي ملي و بوستان‌هاي شهري اقدام كنند.

كليه دستگاه‌هاي اجرايي، مراكز آموزشي، بيمارستان‌ها و مراكز درماني، مجموعه‌هاي ورزشي، مجتمع‌هاي رفاهي، تفريحي و مجتمع‌هاي تجاري اعم از دولتي يا غيردولتي، در بند د موظف شدند نسبت به احداث يا اختصاص و نگهداري فضاي كافي و مناسب براي مسجد يا نمازخانه اقدام كنند.

در بند هـ نيز نمايندگان، وزارتخانه‌هاي راه و شهرسازي و نفت را موظف كردند تمهيدات و اقدام لازم را جهت احداث مسجد و نمازخانه در پايانه‌هاي مسافربري و جايگاه‌هاي عرضه سوخت بين شهري و همچنين نگهداري و مديريت مساجد و نمازخانه‌هاي مذكور از طريق بخش غيردولتي به‌عمل آورند.

نمايندگان مجلس در بند «و»، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را مكلف كردند به‌ منظور ارتقاي كاركرد فرهنگي و هنري مساجد، برقراري عدالت فرهنگي و ترويج فرهنگ اسلامي و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، با رعايت موازين اسلامي ترتيبي اتخاذ كند تا كليه مساجد شهري و روستاهاي بالاي هزار نفر جمعيت از كانون‌هاي فرهنگي و هنري برخوردار شوند.

 

1395/10/20 تاریخ:
44 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal