شرح خبر
ويژه هفته نيروي انتظامي ويژه هفته نيروي انتظامي
نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در دوازدهم فروردين ماه سال 1370، با تأييد مقام معظم رهبري تشكيل شد.

نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در دوازدهم فروردين ماه سال 1370، با تأييد مقام معظم رهبري تشكيل شد. نيروي مزبور يكي از مهم‌ترين سازمان‌ها در جامعه ايران است؛ سازماني كه بار سنگين برقراري نظم و امنيت و تأمين آسايش عمومي و فردي را بر دوش دارد؛ زيرا در صورت برقراري نظم و امنيت در جامعه است كه مي‌توان به رشد و تعالي در تمامي ابعاد سياسي، اجتماعي، اقتصادي، ديني و علمي رسيد.

  
 
نيروي انتظامي و ارزش‌ها

تقوا و پارسايي

كاركنان نيروي انتظامي، به دليل برخورداري از قدرت، اقتدار و حاكميت بر جان، مال و ناموس مردم، بيش از هر فردي، بايد ضرورت پرهيزكاري و خدا ترسي را احساس كنند و به كاربندند؛ چه انسان آن گاه كه به قدرت مي‌رسد به سركشي و طغيان مي‌پردازد، پرهيزكاري تنها ترمزي است كه او را از سقوط در دره نابودي باز مي‌دارد. حضرت علي عليه‌السلام تقوا را دژي استوار مي‌داند و مي‌فرمايد: «بدانيد كه با پرهيزكاري مي‌توان ريشه خطاها را بريد». پليس پارسا نه تنها در انجام وظايف كوتاهي نمي‌كند، بلكه بيش از وظيفه و طاقت خويش مايه مي‌گذارد. از اين رو قانون‌گذار نيروي انتظامي براي نيل به اهداف عالي خود، «نداشتن سوءپيشينه و برخورداري از حسن شهرت» را يكي از شرايط استخدام در اين نيرو اعلام داشته است

راستگويي

در قرآن مجيد، راستي به عنوان ارزشي ديني ستايش شده است. خداوند در اين باره مي‌فرمايد:«براي زنان و مردان راستگو بخشش و پاداش بزرگ آماده شده است». راست گفتار بودن در بين نيروهاي نظامي و انتظامي، چنان اهميتي دارد كه قانون‌گذار با هرچه به اين اصل خدشه وارد سازد و بنياد و روحيه راست‌گفتاري را دست‌خوش توفان نيستي كند، با تعيين مجازات، به سختي مبارزه مي‌كند؛ زيرا اگر گزارش خلاف يا كتمان حقيقت موجب شكست جبهه يا تلفات جاني گردد، در حكم محارب است و مجازات سختي در پي دارد.

فداكاري و شهادت‌طلبي

اصولاً نيروي انتظامي، با خطرپذيري همراه است و در مسير انجام وظيفه و مأموريت‌هاي پليس، خطرهاي زيادي كمين كرده و دشمنان بي‌شماري سنگر گرفته‌اند. شبيخون خارجي، تروريست‌ها، قاچاقچيان و سارقان، هر لحظه ممكن است گريبان گير نيروي انتظامي شوند و رداي سرخ شهادت بر قامت استوار اين عزيزان بپوشاند. از اين رو يكي از شرائط گام نهادن در اين نيرو «فداكاري در راه تحقق اهداف» دانسته شده است. در قرآن نيز به جهاد و فداكاري در راه حق توصيه شده و جهادگران مورد ستايش قرار گرفته‌اند. در آيه‌اي مي‌خوانيم: «خدا آن مؤمناني را دوست دارد كه در صف نبرد با كافران، مانند سدّ آهنين محكم و پايدار هستند.

نيروي انتظامي در آيينه كلام رهبري

حضرت آيت اللّه‌ خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجويان فارغ التحصيل دانشگاه علوم انتظامي، درباره نيروي انتظامي فرمودند: «شما نهال‌هاي به خوبي باليده و به ميوه نشسته نيروي انتظاميِ نظام جمهوري اسلامي ايران، و اميدهاي آينده اين نيروي پرافتخار محسوب مي‌شويد؛ نسل جواني كه با همه توان و نشاط خود، مسئوليت عظيم امنيت كشور را با آگاهي و معرفت بر دوش گرفته است و خود را به سلاح علم و دين و روحيه تقوا و انقلابي‌گري آراسته است، بي‌شك مي‌تواند خواسته مردم را در اين مقوله بسيار پراهميّت برآورده كند.

اقتدار پليس

يكي از مهم‌ترين سازمان‌هايي كه در سراسر دنيا عهده‌دار وظايف عمده‌اي است، تشكيلات پليس مي‌باشد. دليل اين اهميت آن است كه بديهي‌ترين وظيفه پليس، حفاظت از امنيت جوامع انساني است. اگر امنيت جامعه به هر دليلي گرفته شود يا حتي متزلزل گردد، شيرازه امور از هم خواهد گسست و هيچ صنف و گروهي در شرايط ناامني قادر به انجام كار نخواهد بود. بنا به فرمايش مولاي متقيان حضرت علي عليه‌السلام «امنيت، نعمت ناشناخته‌اي است كه تا از بين نرود، ارزشش پديدار نمي‌شود.
1396/07/15 تاریخ :
9 تعداد بازدید :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal