شرح خبر
ساري گردي
خانه سردار جليل
خانه سردار جليل

خانه سردار جليل مربوط به دوره قاجار و متعلق به لطفعلي خان سردار جليل (سالار مكرم) از امراي با نفوذ ارتش وقت بود. اين بنا در مركز شهر ساري، خيابان جمهوري و در كوچه سردار واقع شده است


 

عمارت سردار جليل، تنها بناي خشتي سه طبقه در دوران خود است كه اكنون در ساري، خيابان جمهوري، كوچه سردار واقع شده است. اين عمارت داراي يك حياط بزرگ با مساحت 2500 متر مربع مي باشد. اين خانه را بيش از 115 سال پيش استادان اصفهاني كه گروهي از معماران و نجاران بودند ساختند تمام بنا با خشت خام چيده شده و نماي آنرا با آجر ، آهك و ساروج تزئين كرده اند و قطر ديوارها بين 60 تا 90 سانتيمتر است بنا بدون استفاده از آهن برپا شده و بالاي درب ها و پنجره ها را طاق نماي قوسي زدند با چوب هاي آزاد و كاج در و پنجره و ستون هاي ايوان طبقه سوم و زير سقف را ساخته اند و با قراردادن يك سفالين عظيم، روي آن را پوشاندند. سردار جليل كه از فرماندهان و فرمانداران محلي بوده بخش بزرگي از منطقه ساري تا هزار جريب و دودانگه را اداره مي كرد.

 

 

با مشاهده معماري خانه هاي دوران قاجار، مي توان حضور الگوهاي سنتي و ريشه دار معماري ايران را در كنار نمونه هاي وارداتي از اروپا و عموما تقليدي مشاهده كرد. از اين رو معماري قاجار بخش مهمي از تاريخ معماري ايران است. خانه هاي اين دوران را مي توان به لحاظ كمي و كيفي مهمترين دسته از ساخته هاي تاريخي ايران به حساب آورد. خانه هاي مسكوني اعيان با بناهاي مردم عادي تفاوت هاي بسياري داشته به طوري كه در خانه هاي اعياني بيشتر از اصول و الگوي معماري دوره قاجار استفاده مي شد.

 

 

خانه سردار جليل از دوطرف به كوچه راه داشت يكي از كوچه بهرام اتر باز مي شد و ديگري به سمت كوچه سردار و ميدان ساعت كه مركز شهر بوده داراي يك حياط بزرگ 2500 متر مربعي و خانه 3 طبقه اي سردار جليل نمايان مي شود . اين خانه را بيش از 115 سال پيش استادان اصفهاني كه گروهي از معماران و نجاران بودند ساختند تمام بنا با خشت خام چيده شده و نماي آنرا با آجر ، آهك و ساروج تزئين كرده اند و قطر ديوارها بين 60 90 سانتيمتر است بنا بدون استفاده از آهن برپا شده و بالاي درب ها و پنجره ها را طاق نماي قوسي زدند با چوب هاي آزاد و  كاج در و پنجره و ستون هاي ايوان طبقه سوم و زير سقف را ساخته اند و با نهادن يك سفالين عظيم روي آنرا پوشاندند .

 

 

عمارت سردار جليل واقع در بافت مركزي و قديمي شهر ساري در محدوده بهرام اتر كه جز آثار به ثبت رسيده ميراث فرهنگي كشور و از بناهاي مرمت نشده شهر ساري به حساب مي آيد، يكي از اين بناهاي مسكوني اعياني است. اين بنا در تاريخ 25 اسفند 1380 با شماره ثبت 5401 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

 

سردار جليل كه از فرماندهان و فرمانداران محلي بود، بخش بزرگي از منطقه ساري تا هزار جريب و دودانگه را اداره مي كرد .

1396/07/18 تاريخ :
198 تعداد بازديد :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal