فرهنگسازی ؛

چگونه بازیافت خود را بهبود و افزایش دهید؟

کد خبر : 82128 دی 1397آموزش و فرهنگ سازی 0
کاهش، استفاده مجدد، بازیافت همیشه این سه کلمه را در ذهن داشته باشید: کاهش، استفاده مجدد و بازیافت. به‏طور خلاصه این سه کلمه به این معنی است که تا جایی که می‏توانید از تولید زباله جلوگیری کنید. درصورتی که زباله تولید می‏کنید، به جای ارسال آن به محل دفن زباله، آن را بازاستفاده ویا بازیافت کنید.
چگونه بازیافت خود را بهبود و افزایش دهید؟

 

آنچه را که می‏توانید و نمی‏توانید بازیافت کنید، مشخص کنید

برای تعیین مواد قابل‏بازیافت و غیرقابل‏بازیافت در منطقه خود وقت بگذارید. برای انجام این کار می‏توانید از سازمان مدیریت پسماند شهر خود کمک بگیرید. اختلاط مواد غیرقابل‏بازیافت با مواد بازیافتی می‏تواند تمام دسته‎های مواد بازیافتی را خراب کرده، که برای زمین زیان‏آور و تلاش‏های دیگران را نیز ضایع می‏کند.

محصولات بازیافت‏ شده را خریداری نمایید

تا جایی که می‏توانید کالاهای بازیافت‏شده را خریداری نمایید. با انجام این کار نیاز به استفاده از مواد خام از بین رفته، میزان تقاضا برای محصولات بازیافت‏شده افزایش پیدا کرده و در نتیجه یک چرخه بازیافتی ایجاد می‏شود. محصولات بازیافت‏شده به‏طور گسترده دردسترس بوده و به‏محض اینکه این ایده در ذهن شما شکل بگیرد، شروع به جستجوی آنها در مغازه‏ها و فروشگاه‏های آنلاین خواهید کرد.

کمپوست کنید

اگر قبلا سطل کمپوست نداشتید، الان زمان ساخت آن است. اگر زباله‌های مواد‌غذایی دورریز مانند باقی‌مانده غذا، پوست میوه‏جات و سبزیجات و غیره را در توده کمپوست قرار دهید، این مواد دچار پوسیدگی شده و در نهایت کودی مناسب را برای باغ خودتان تولید خواهید کرد، به این معنی است که دیگر نیازی به خرید کود ندارید (حتی می‏توانید آن را به‏ فروش برسانید).

وسایل بلااستفاده خود را اهدا کنید

به‌جای‌اینکه وسایل بلااستفاده خود را که دیگر نیازی به آنها ندارید، در محل دفن قرار بگیرند، آنها را به دوستان و خانواده خود بدهید یا آنها را به یک فروشگاه خیریه اهدا کنید، یا آنها را در یک وب‌سایت مانند شیپور یا دیوار بفروشید. اوراقی یک شخص می‏تواند گنج دیگری باشد

(One person’s junk is another’s treasure).

بازیافت را برای کودکان سرگرم‌کننده کنید

در مورد آموزش بچه‌های خود در مورد اهمیت بازیافت زمانی که آنها خیلی کوچک هستند، نگران نباشید. شما می‌توانید این کار را زمانی که آنها به‌اندازه کافی بزرگ شدند برای درک بهتر و کاربرد بازیافت انجام دهید. اما در عوض کار می‏توانید با قرار دادن سطل‌های بازیافت رنگی در محیط خانه، اهمیت بازیافت را به آنها نشان دهید. این کار را برای آنها مفرح و سرگرم‌کننده کرده که نتیجه آن به درگیر شدن بیشتر آنها در بایافت می‏انجامد.

تمام اعضای خانواده خود را در بازیافت شرکت دهید

این فقط بچه‌ها نیستند که نیاز به تشویق به بازیافت زباله دارند. کلیه اعضای خانواده خود را ملزم کنید که درباره آن فکر کنند. اطمینان حاصل کنید که یک فضای اختصاصی برای بازیافت در خانه موجود بوده و به هیچکس هیچ بهانه برای بازیافت نکردن ندهید. هر چقدر راحت‌تر بگیرد، احتمال بیشتری برای انجام بازیافت وجود دارد.

منبع

سایت

www.forgerecycling.co.uk

     ترجمه شده توسط اداره امور ارتباطات و آموزش شهروندی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری

 

 

 

 

برچسب ها عباس رجبی
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید