مسئول پژوهشکده ساری شناسی شهرداری ساری :

موزه زیر بنای گردشگری است

کد خبر : 806421 آذر 1397اخبار 0
معرفی هویت تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و علمی یک منطقه و شهر گام اولیه در گردشگری است و وجود موزه در شهر نماد یک تمدن و هویت فرهنگی است.
موزه زیر بنای گردشگری است

 

دکترحسین اسلامی طی نشستی با مدیرعامل سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری ساری بر احیای اماکن تاریخی ثبت شده ملی شهر ساری تاکیدکرد و گفت: ساری با 7 سال قدمت تاریخی موزه ندارد! و این جای تاسف دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری، دکتر حسین اسلامی مورخ و مسئول پژوهشکده ساری شناسی شهرداری ساری ، موزه را زیر بنای گردشگری مطرح نمود و اظهارداشت: معرفی هویت تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و علمی یک منطقه و شهر گام اولیه در گردشگری است و وجود موزه در شهر نماد یک تمدن و هویت فرهنگی است.

اسلامی با اشاره به اینکه ساری تنها مرکز استان بدون موزه است، افزود: مقصر در این کوتاهی  ما مردم شهر هستیم که مطالبه گری نکردیم. نخبگان تاریخی، فرهنگی باید در راس این مطالبه باشند.

این محقق با تاکید بر اینکه ساری با 7 هزار سال قدمت تاریخ و تمدن ، اولین شهر قدیمی در جنوب دریای مازندران، نتواند هویت خود را اعلام کند، جای تاسف دارد، خاطرنشان کرد: متولی موزه میراث است و میراث در راستا با اماکن قدیمی و تاریخی شهر ساری احساس مسئولیت نمی کند و خانه های قدیمی، حمام ها و آب انبارها خانه حیوانات و مکان دپوی زباله ها شده است و تخریب این آثار به سرعت پیش می رود.

حسین اسلامی در ادامه گفت: خاک خوردن 20 هزار قطعه ادبی، تاریخی، فرهنگی، در انبارها، افتخار نیست، این سند سرشکستگی است. باید برای دولت ها و میراث تاسف خورد.

وی تاکید کرد: ویران شدن عادی شده است و کسی احساس مسئولیت نمی کند.

اسلامی مسئول پژوهشکده ساری شناسی با بیان اینکه شهردار ساری یک خوابگاه سربازخانه را در بوستان ولایت به موزه تبدیل کرده است، تا گام اولیه برای ایجاد موزه برداشته شود، عنوان کرد: سنگ اندازی ها و مزاحمت های مسئولان مربوطه قابل قبول نیست و چشم پوشی نخواهیم کرد.

وی افزود: اگر از حقوق شهروندی آگاه باشیم و حق شهروندی را مطالبه گر باشیم، نه بناهای تاریخی و قدیمی ما ویران می شود و نه سرچشمه تجن با سد فنیسک ازبین می رود و نه آب دریای خزر انتقال می یابد.

ساری با قدمت 7 هزار ساله از شهرهای قدیمی جنوب دریای خزر است و دارای ابنیه های تاریخی از جمله آب آبنار نو ، نوباغشاه ساری ، مسجد مصطفی خان ،مسجد جامع ، خانه قدیمی کلبادی ، حمام وزیری می باشد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید