بسته خبري

اخبار شهرداري ساري در هفته گذشته

کد خبر : 801017 آذر 1397اخبار 0
روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري ساري در راستاي اطلاع رساني جامع از عملكرد و فعاليت هاي خود ، بسته خبري را به صورت هفتگي تهيه مي نمايد . در اين بسته خبري به انعكاس تيتر و خلاصه‌اي از مهم‌ترين اخبار شهرداري مركز استان پرداخته خواهد شد
اخبار شهرداري ساري در هفته گذشته

 

 

 

اخبار شهرداري ساري در هفته گذشته

 

 

 

 

پیام شهردار ساری به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو

۱۶ آذر به عنوان مرکز ثقل جنبش دانشجویی، متأثر از اقدام استکبارستیزانه جوانان دانشجو در سال ۱۳۳۲، برهه ای از تاریخ است که افق مبارزاتی این قشر فرهیخته در مسیر حق‌جویی و حقیقت‌طلبی را مشخص کرد.

 

بدون تردید، دانشجو، مظهر بیداری و دانشگاه، نماد آگاهی‌رسانی و مبداء تحولات است. محدود کردن دانشگاه، به معنای عدم تحرک و پویایی جوانان انقلابی و مسلمان است چراکه حضور فعال و دانشجویان در عرصه فعالیت‌های سیاسی اجتماعی و تأثیرگذاری آنان در جامعه بر کسی پوشیده نیست.

 

اینجانب، ضمن گرامیداشت ۱۶آذر، این روز بزرگ را به رهپویان علم و اندیشه خصوصاً همشهریان و دانشجویان عزیز ساروی تبریک عرض نموده و امید است دانشجویان، نخبگان و آگاهان جامعه، با تبادل آرا و ارائه اندیشه‌های تخصص‌محور به مجموعه مدیریت شهری، راه را برای توسعه فعالیت های عمرانی، فرهنگی و تأمین زیرساخت‌های اساسی پیشرفت، آبادانی و توسعه پایدار شهری به خوبی و درستی هموار سازند.

 

 

نشست هم اندیشی معاونان ، شهرداران مناطق و مدیران عامل سازمان های تابعه شهرداری ساری

نشست هم اندیشی عبدالحمید فرزانه ، سید مصطفی طاهری ، ناصر معیل معاونان شهرداری ساری با احمدی فولادی ، قبادی ، کرمی شهرداران مناطق سه گانه ساری و مدیران عامل سازمان های تابعه شهرداری مرکز استان در راستای ارتقاء تعامل ، هم گرایی و هم افزایی سازمانی در پیشبرد اهداف مدیریت شهری به میزبانی سازمان مدیریت پسماند برگزار شد.

 

مقرر گردید این نشست ها بصورت مستمر برگزار و مسائل مرتبط با حوزه مدیریت شهری مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

تعامل شهرداري و سازمان نظام مهندسي ساختمان جهت رعايت مقررات ملي ساختمان و ضوابط شهرسازي

نشست مصطفی احمدی فولادی ، محمد حسین قبادی و مهدی کرمی شهرداران مناطق ساری  با وحید ایزدپناه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در دفتر شهردار منطقه یک برگزار شد.

 

در این نشست ، مصطفی احمدی فولادی شهردار منطقه یک با بیان اینکه هدف  مجموعه شهرداری های مناطق ساری ارتقا و توسعه پایدار شهر است ، گفت : با توسعه ارتباط میان شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان و نیز ایجاد فضای همدلی ، همفکری و تعامل دوسویه با این سازمان ، به اهداف مورد نظر دست خواهیم یافت.

 

در ادامه محمد حسین قبادی شهردارمنطقه دو با اشاره به ضرورت نظارت مستمر بر روند ساخت و سازهای سطح شهر اظهار داشت : جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و برخورد قانونی در این زمینه از راهکارهای مناسب در جهت ارتقاء سطح کیفیت و ایمنی ساختمان ها برای شهروندان خواهد بود.

 

در این نشست مهدی کرمی شهردار منطقه سه نیز ضمن قدردانی از  اقدامات  سازمان نظام مهندسی ساختمان بر روند ساخت و سازها گفت: هماهنگی و تعامل موجود میان شهرداری های مناطق با سازمان نظام مهندسی ساختمان چشم انداز مطلوبی را در توسعه پایدار شهر ساری به وجود خواهد آورد.

 

 

راه اندازی کمپین نقدهای شایسته جهت همراهی شهروندان

یاسر رضازاده، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری ، با اشاره به ويژگي درگاه ارتباطي شهروندان با شهرداري ساري؛ «نقدهاي شايسته»، كه اخيرا در روابط عمومي شهرداري ساري در نظر گرفته شده، آن را فرصتي براي مشاركت هر چه بيشتر شهروندان در پيشبرد بهتر امور شهري برشمرد.

 

وي با بيان اينكه، روابط عمومي شهرداري ساري، هرگز خود را از اينكه در معرض نقدشدن قرار بگيرد، پنهان نكرده و نخواهد كرد، گفت: نقد كارشناسانه مي‌تواند باعث ارتقاي عملكرد هر مجموعه‌اي شود؛ به‌خصوص كه شهرداري‌ها به لحاظ سازماني، بيشترين مواجهه و تعامل را با شهروندان عزيز دارند.

 

رضازاده با تاكيد بر فعاليت‌هاي صورت گرفته در شهرداري ساري در زمان مديريت مهدي عبوري، اقدامات صورت گرفته در حوزه‌هاي فني و عمراني ، فرهنگي و اجتماعي در شهر ساري را برگرفته از خواسته‌هاي به حق شهروندان ساروي دانست و گفت: نقدهاي شايسته، يك امكان جديد و متفاوت براي ساروي‌هاي عزيز است تا نظرات و ديدگاه‌ها و پيشنهادات خود را براي هر چه بهتر شدن حوزه‌هاي مختلف مرتبط با تيم مديريت شهري، در اختيار ما و ديگر همكارانمان در بخش‌هاي مختلف شهرداري ساري قرار بدهند، تا شهرداري ساري بتواند همچنان در جهت احقاق حقوق شهروندي و خواسته‌هاي مردم گام بردارد.

 

 

ضرورت استقرار سامانه پیشنهادها در شهرداری ساری

یکی از اقدامات شهرداری ساری در راستای نیل به این هدف با عنایت به تاکیدات شهردار محترم، استقرار سامانه پیشنهادهاست که ساختاری فرآیند محور را جهت بهره‌مندی عادلانه همکاران و شهروندان از حق مشارکت در اداره امور شهر و شهرداری و تاثیرگذاری بر فرآیندهای تصمیم‌ فراهم می‌نماید. وجود این بستر، جهت ارائه دیدگاه‌ها و اندیشه‌های مختلف مزایای بسیاری را برای سازمان و شهر به همراه دارد، که در آن میان می‌توان به کاهش احتمال خطا در تصمیم‌گیری‌ها، احترام به مردم و آگاهی از خواست‌ها و تمایلات، ایجاد انگیزه و نشاط، حس تعلق، مسئولیت‌پذیری و نظارت و در نتیجه ارتقاي سطح رضایتمندی شهروندان، همچنین بهبود فرآیندهای ارائه خدمات و ارتقاء انگیزه‌های شغلی به‌عنوان بخش کوچکی از دستاوردها اشاره نمود. دراين‌باره با ياسر بهارفر؛ مدیر طرح و برنامه شهرداری ساری صحبت كرديم.

 

نظام پیشنهادهای شهرداری ساری در آبان ماه سال 1390 صرفا جهت بهره‌مندی از پیشنهادهای همکاران راه‌اندازی گردید. پس از یک دوره فعالیت موفق، در سال 1396 با نگاه ویژه شهردار جهت بهره‌مندی هر چه مطلوب‌تر از منافع آن، مجموعه‌ای از اقدامات مطالعاتی و اجرایی در راستای افزایش کارایی و ارتقاء عملکرد سامانه، شامل توسعه نرم‌افزار و ایجاد امکان بهره‌مندی شهروندان جهت ثبت نام و درج پیشنهاد صورت گرفت و در تیر ماه 1397 با تدوین ویرایش جدید آیین نامه و راه‌اندازی نسخه به روزرسانی شده نرم‌افزار در سایت شهرداری ساری به صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

 

 

شهرداري ساري جزو چهار شهرداری برتر كشور در اجراي قانون مناسب سازي معابر براي کم توانان

مصطفی نیک‌نقش به مناسبت روز جهانی معلولان، حوزه معلولین را کاملا تخصصی دانست و ابراز داشت: در این حوزه باید نگاه تخصصی داشت و باورها باید بر اساس توانمندی معلولان استوار باشد تا برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در راستای همین باور شکل گیرد.

 

مدیر عامل سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری ساری با بیان اینکه زمینه مشارکت در جامعه  هم‍پای سایر شهروندان را برای معلولان فراهم نماییم، افزود: معلولان بخشی از شهروندان جامعه هستند و حقوق برابر در همه زمینه‌های اجتماعی، خدماتی، رفاهی و حتی اقتصادی و سیاسی حق آنهاست.

 

این مسئول با ابراز اینکه موضوع طراحی میلمان شهری با توجه به نیاز سالمندان و معلولین موضوعی است که در مدیریت شهری به آن برداخته می‌شود، گفت: شهرداری ساری با نگاه ویژه به تامین و فراهم كردن نیازهای شهری معلولان، در جمع چهار شهرداری برتر کشور در اجرای قانون مناسب‌سازی معابر قرار دارد.

 

 

کاهش حوادث با آموزش شهروندی و رعایت نکات ایمنی

سید حمید هاشمی سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری  ، از 288 مورد بازديد ايمني و  برگزاری  سه هزار و 432 نفر ساعت آموزش طي آبان ماه سالجاري خبر داد و اظهار داشت: اين سازمان طي اين مدت ، از 238 واحد مسكوني ، 15 واحد تجاري و 35 واحد از ادارات و سازمان ها در نقاط مختلف شهر ساري بازديد ايمني بعمل آورد.

 

هاشمی با اشاره به فعاليت هاي مختلف اداره پيشگيري سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری، افزود:  صدور 5 گواهي حريق و حادثه و نیز صدور 13 گزارش بررسي علت وقوع حوادث از ديگر اقدامات بخش پيشگيري و كارشناسي سازمان در  ماه گذشته بوده است.

 

این مسئول در پایان بر لزوم  حفظ خونسردی در وقوع حادثه تاکید کرده و  گفت: شهروندان طی تماس با شماره 125 آتش نشانی، نوع حادثه و آدرس دقیق را اعلام تا سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری در کمترین زمان نسبت به امداد رسانی اقدام نماید.

 

 

توزیع میوه شب یلدا با نرخ مصوب دولتی

نعمت الله معینی، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری ساری تنظیم قیمت فراورده های کشاورزی را از فعالیت های این سازمان دانست و اظهار داشت: حذف واسطه گری، خرید میوه از تولیدکنندگان و باغداران، حمایت از مصرف کنندگان، جلوگیری از افزایش قیمت میوه، نظارت بر کیفیت فراورده‌های کشاورزی از دیگر اقداماتی است که سازمان ساماندهی مشاغل و فراورده های کشاورزی اجرایی کرده است.

 

وی افزود: در راستای سهولت دسترسی شهروندان برای تامین مایحتاج روزانه ، میوه مورد نیاز شب یلدا با قیمت مصوب و کیفیت مطلوب تهیه و در کانکس های منتخب عرضه میوه و تره بار این سازمان به شهروندان ارائه خواهد شد.

 

 

استفاده از ظرفیت های موجود برای احیای مجدد گونه شمشاد شمال ایران

نشست هم اندیشی احیا شمشادهای شمال کشور ، با حضور زارع مدیرعامل سازمان  سیما ، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری و عباسعلی نوبخت معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و کارشناسان مربوطه برگزارشد.

 

در این نشست عباسعلی نوبخت معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به شیوع بیماری بلایت و آفت شبپره در درختچه های شمشاد موجود در جنگل ها و فضای سبز شمال ایران و خطر انقراض این گونه گیاهی  ، ظرفیت و عملکرد موثر شهرداری ساری در راستای همکاری با این سازمان در زمینه احیا گونه های گیاهی مختلف را مورد توجه قرار داد و  اظهار داشت: کاشت انواع درختان بومی جنگلی شمال ایران در فضای سبز شهری از اقدامات مطلوب و مناسب  مدیریت شهری  بوده و بر این اساس ، شهرداری ساری فضایی مناسب را جهت کشت، تولید و تکثیر گونه شمشاد به عنوان مرکز تولید را در دستور کار قرار دهد.

 

در ادامه این نشست زارع مدیرعامل سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری با اعلام آمادگی این سازمان در جهت اجرای برنامه ریزی ابلاغی از سوی سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: با حمایت شهردار و شورای اسلامی شهر در راستای رویکرد ایجاد شهری سبز و پویا اقدامات لازم برای احیا مجدد گونه شمشاد شمال ایران اجرایی خواهد شد.

 

 

ساری، شهری پیشرو برای نقش‌آفرینی شهروندان توان‌خواه

بر اساس آمار حدود 15 درصد جمعیت شهر ساري را معلولان تشکیل می‌دهند که از این میان حدود 4.5 درصد این افراد نیازمند خدمات ویژه هستند. سالیانه حدود 10 درصد نیز به جمعیت معلول کشور افزوده می‌شود که البته در نقاط مختلف کشور درصد افزایش آن متفاوت است. در مازندران بیش از 49 هزار معلول زیرپوشش خدمات بهزیستی قرار دارند. چشم‌انداز کلی مدیریت شهری به حوزه معلولان، ایجاد عدالت اجتماعی در برخورداری از رفاه عمومی و بهره‌برداری مؤثر همه گروه‌های جامعه از امکانات شهری است.

 

شهرداری ساری به‌عنوان مهم‌ترین سازمان ارائه‌دهنده خدمات مطلوب به شهروندان، از سال 93 با ایجاد کارگروهی تحت عنوان "کارگروه حمایت از معلولان" که با نقش‌آفرینی مدیران یا نمایندگان  6 مدرسه استثنایی دارای دانش آموزان دختر و پسر و کارشناسانی از شهرداری در ذيل معاونت فرهنگي اجتماعي تشکیل شد، در این زمینه به‌صورت جدی ظاهر شد. از منظر فرهنگی و اجتماعی، به ارائه آموزش‌های خوداتکایی و افزایش روحیه و توان‌افزایی معلولان و خانواده‌های آن‌ها پرداخته شد. این امر در سراهای تداوم و برخی کلینیک‌های آموزشی و روان‌شناسی صورت گرفت.  بنا به گفته کارشناس مسئول کارگروه معلولان شهرداری ساری، پشتیبانی از بسترسازی نقش‌آفرینی معلولان در چارچوب‌های حمایت‌های مادی و معنوی از مدارس استثنایی و سازمان‌های مردم‌نهاد و همچنین خدمات مشاوره‌ای و ارائه تجهیزات آموزشی صورت پذیرفت. همچنین ارتباط با سایر نهادها و سازمان‌های متولی در برگزاری مراسم‌های ویژه نظیر روز 12 آذر و فضاسازی‌های مطلوب شهری به مناسبت هفته جهانی معلولیت و همچنین تهیه بنرها و استندهای معرفی و آگاه‌سازی شهروندان انجام شد.

 

مناسب‌سازی معابر عمومی و احداث فضاهای موردنیاز معلولین ازجمله مرکز ضایعه نخاعی و همچنین در نظرگرفتن فضاهاي مناسب در سالن‌های ورزشی و فرهنگی همچون سالن آذربایجانی‌ها(مرحوم بهروش) و راه‌اندازی مرکز فیزیوتراپی ویژه گروه‌های آسیب‌پذیری همچون معلولان و سالمندان و... بخش دیگری از فعالیت‌های مدیریت شهری است.

 

 

از رونق بازارهای هفتگی تا رضایت شهروندان از عملکرد مطلوب شهرداری

یکی از دستاوردهای عمده مدیریت شهری، بهینه‌تر نمودن خدمات مطلوب به شهروندان در حوزه کسب و کارهای خرد است. به همین منظور سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی هدف‌گذاری عملیاتی خود را مبتنی بر تنسیق امور کسب‌وکارهای خرد و ایجاد پیش‌زمینه‌های رعایت نظم و بهبود روند عرضه و تقاضا در محدوده شهری قرار داد.در حال حاضر 14 بازار هفتگی در شهر برپا می شود که بیش از 800 نفر در آن ها مشغول به ارائه خدمات هستند.

 

رویکرد مدیریت شهری عمل‌گرایانه با تکیه بر برنامه‌ریزی، توانسته  اتفاقات خوبی در حوزه اقتصاد بومی رقم بزند. ساماندهی بازارهای محلی و هفتگی و در کنار آن چاپ کارت شناسایی فعالیت برای تعیین رسته‌های شغلی کسبه آن بازارها به‌تنهایی می‌تواند نقشی ارزنده در حذف واسطه‌گری و کاهش رفت‌وآمدهای شهری ایفا نماید. شناسنامه دار شدن این فعالان باعث نظارت اصولی تر بر عرضه محصولات نیز می شود. این دستاورد بااهمیت ازآن‌رو جدی‌تر است که هم‌زمان کاهش رفت‌وآمدها و سفرهای درون‌شهری غیرضروری را شامل شده و باعث کنترل روند ترافیک شهری و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا نیز می‌شود. اگر چه کاهش تصادفات نیز بخشی از نتایج این گونه تدبیر در مدیریت شهری است.

 

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید