فرهنگسازی ؛

تفکیک زباله تنها راه نجات محیط زیست

کد خبر : 79107 آذر 1397آموزش و فرهنگ سازی 0
تفکیک زباله تنها راه نجات محیط زیست از معضل زباله و مشکلات ناشی از آن است.
تفکیک زباله تنها راه نجات محیط زیست

تفکیک زباله با هدف کسب درآمد از آن

شاید شهروندان بر این باور باشند که با تحویل زباله در ساعت مقرر مسئولیت خود را در قبال محیط‏زیست انجام داده‏اند، اما اینگونه نیست. متأسفانه هنوز بسیاری از شهروندان به این باور نرسیدند که زباله‌ها را می‌توان به مواد قابل استفاده تبدیل کرد و درصد کمی هم که به این باور رسیدند، هیچ تلاشی در این زمینه ندارند. شاید چون هیچ‌وقت فرهنگ‌سازی مناسبی برای تفکیک زباله صورت نگرفته است.

 

 

 

 

 

ایرانی‌ها بیش از دو برابر استاندارد جهانی زباله تولید می‌کنند

طبق آخرین آمار، ایرانی‌ها سالانه بیست میلیون تن زباله تولید می‌کنند و متأسفانه این آمار نشان می‌دهد که ما خیلی بیشتر از سایر مردم دنیا زباله تولید می‌کنیم. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، متوسط تولید زباله در جهان ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم و بر اساس آمارهای ارائه شده از وزارت کشور ایران‌، متوسط تولید زباله ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم است، یعنی چیزی بیشتر از دو برابر استاندارد جهانی.

غذا یا زباله؟

اهمیت آمارهای ارائه شده زمانی بیشتر می‌شود که بخش عمده‌ای از تولید زباله شامل مواد غذایی می‌باشد. به گزارش سازمان ملل روزانه هر نفر ۱۳۴ کیلوکالری غذا به هدر می‌دهد و البته که این میزان در ایران خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.

ماجرا وقتی دردناک تر می‌شود که بدانیم ۳۵ درصد ازمواد غذایی، محصولات کشاورزی هستند که برای تولید آنها میلیون‌ها لیتر آب مصرف شده است. البته باید آسیب‌هایی که از دفن مواد غذایی در زمین به‌وجود می‌آید را هم حساب کنیم. این آمار بسیار تکان‌دهنده است و ما همچنان بی‌تفاوت به زندگی پر‌مصرف و پر زباله ادامه خود ادامه می‌دهیم.

تفکیک زباله تنها راه نجات

روزانه 50 هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که از این مقدار فقط درصد کمی قابل بازیافت است. زیرا ما هیچ اهمیتی برای تفکیک زباله قائل نیستیم.

 

 

 

 

 

آیا تفکیک وقت زیادی را از ما می‌گیرد؟ و یا هزینه‌ای زیادی دارد؟

تنها دلیل این است که تفکیک زباله و اهمیت آن در کشور ما، هنوز فرهنگ‌‌سازی نشده است. آن قدر این موضوع برای حفاظت از محیط زیست ما و به طبع آسایش خودمان حائز اهمیت است که نباید دست روی دست بگذاریم و منتظر باشیم مسئولین کاری انجام دهند. بهترین راه این است که هر کدام از ما تفکیک زباله را از خانه خود شروع کنیم.

 

تفکیک زباله را از خانه خود شروع کنیم

تفکیک زباله از مبدأ بهترین راه برای تفکیک زباله خانگی است. تنها کافی است که سطل‌های جداگانه‌ای را برای تفکیک زباله ها داشته باشیم و به‌جای این که هر شب همه زباله‌ها را تلنبار کرده، آنها را تفکیک کنیم تا به‌راحتی بتوان زباله‌ها را بازیافت کرد. در قدم اول می‌توانیم پسماندهای آشپزخانه یا مواد غذایی را جدا و در سطل بریزیم.

این نوع زباله‌ها می‌توانند تبدیل به نوعی کود به نام کمپوست بشوند که برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از‌دست‌رفته گیاهان از آنها استفاده کرد. در قدم دوم باید مواد قابل بازیافت را از زباله‌ها جدا کنیم. موادی مانند کاغذ، شیشه، انواع فلزات و پلاستیک به‌طور‌ مثال یک شیشه معمولی را می‏توانیم ۱۵ بار بازیافت کنیم، چراکه شیشه‌ها تجزیه نمی‌شوند.

خشک و تر را با هم نسوزانیم

بهتر است بدانیم طبقه‌بندی زباله‌ها به دو صورت انجام می‌شود:

الف) طبقه‌بندی اول شامل سه دسته زباله‌های تر یا آلی، زباله‌های خشک یا غیرآلی و زباله‌های سایر موارد می‌شود.

زباله‌های تر یا آلی: مانند پسماندهای غذایی (برنج، خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده و غیره) و سبزی و ‏میوه (پسماند میوه و سبزی، میوه و سبزی فاسد‌شده، تفاله چای و غیره) گفته می‌شود که می‏توانیم آنها را به کود تبدیل کنیم.

زباله‌های خشک یا غیرآلی:

  • کاغذ و مقوا:(انواع روزنامه، مجله، کتاب، بسته‌های کاغذی شیر و آب‌‌میوه (تتراپک)، جعبه‌‏های شیرینی و کفش و لباس، ‏شانه تخم‌مرغ و غیره).
  • پلاستیک: (انواع ظروف پلاستیکی، روکش‏‌ها و کیسه‌‏های پلاستیکی، طناب‏‌های پلاستیکی، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و غیره).
  • فلزات: (انواع قوطی فلزی کمپوت، کنسرو، نوشابه، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات، لوله‏‌ها و توری‌های فلزی، ظروف و لوله‌های مسی، چدنی، آهنی، فویل‌‏های آلومینیومی، رادیاتور و غیره).
  • شیشه: (انواع ظروف شیشه‌‏ای بسته بندی مواد غذایی، شیشه ساختمان، و غیره).
  • منسوجات و چرم: (انواع لباس‌های کهنه و پارچه‌های مستعمل، انواع وسایل پارچه‌های، انواع کیف و کفش، البسه و وسایل چرمی و غیره).
  • چوب: (انواع جعبه‌های چوبی، شاخه و برگ درخت، مبل، ‏میز، وسایل چوبی آشپزخانه و غیره).
  • لوازم الکتریکی و الکترونیکی: (سیم، کابل، پریز، دیسکت، سی‌دی، نوار کاست، ماشین‎حساب، ساعت، لوازم کامپیوتر، چراغ‌قوه، انواع باتری، تلفن، تلویزیون و غیره).

 زباله‌های سایر موارد: زباله‏هایی که در این دسته قرار می‏گیرند یا زباله‏های خشک غیر‏قابل‏بازیافت هستند مانند بسته‏بندی چیپس و پفک، نایلون و غیره و یا
زباله‏های خطرناک می باشند مانند انواع باتری‌ها، حشره‌کش‌ها و خوشبو‌کننده‌ها و غیره که اگر این زباله‏ها در معرض گرما و حرارت قرار بگیرند باعث بروز خطرات زیادی می‌شوند.

ب) طبقه‌بندی دوم زباله‌های خانگی، زباله‌های بیمارستانی، زباله‌های تجاری، زباله‌های خطرناک، زباله‌های صنعتی، خاک و نخاله ساختمانی، زباله‌های خیابانی،  زباله‌های فضای سبز و گورستان‌ها را شامل می‌شود.

 

 

نتیجه‏ گیری

روز‌به‌روز بیشتر به سمت نابودی محیط‌زیست پیش می‌رویم و این ماجرا تلخ‌تر ازآن است که به حال خود رهایش کنیم. ما نمی‌توانیم اذعان کنیم که چون فرهنگ‌سازی لازم از طرف مسئولین صورت نگرفته است، پس ما هم باید دست روی دست گذاشته و منتظر باشیم تا محیط زیست خودش سالم شود. در چنین اوضاعی تنها آموزش است که می‏تواند چاره این معضل باشد. بعد از تفکیک، بهترین راه، تحویل این زباله‏ها به مراکز دریافت پسماندهای خشک می‏باشد.

 

منبع

بخش مقالات سایت پاکزی

https://pakzi.ir/blog

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید