در مسیر توسعه شهری؛

همگام با قانون، همراه با مردم

کد خبر : 75913 آبان 1397اخبار 0
هم‌راستایی پروژه‌های خردوکلان شهری با اهداف توسعه ملی و هماهنگ بودن روند اجرای آن‌ها با راهبردهای سایر سازمان‌های حاکمیتی نشان از نمود فرهنگ راهبری خردورزانه و تفکر تیم‌محور در خدمات شهری است.
همگام با قانون، همراه با مردم

 

 هر سازمان در راهبرد توسعه یک شهر، شالوده اصلی اجتماع مردم در جوامع کنونی است و مدیریت بر آن مهم‌ترین عمل در حیات، رشد و بالندگی آن سازمان محسوب می‌شود و مديران، روند حرکت یک سازمان را از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب هدایت می‌کنند و برای ایجاد و دستیابی به آینده‌ای مطلوب در تکاپو هستند.

 

مجموعه مدیریت شهری در سال‌های اخیر با دربرداشتن راهبرد اخلاق‌گرایی عمل‌گرایانه در سطوح گوناگون خدمات‌رسانی، روند بهبود سازوکارهای حقوق شهروندی و توسعه عمرانی و صنعتی را بهبود بخشيد و همگامی با قانون و نهادینه‌سازی فرهنگ قانون‌مداری در گفتمان مدیریت شهری و روند نوسازی بافت‌ها و عناصر پویای شهر به یک امر جدی و مسلم تبدیل ‌شده است.

 

درواقع یک مدیریت شهری اصولی باید بتواند پروژه‌های اجرایی از سوی هر سازمانی را به نفع شهروندان سوق دهد و به همین خاطر می‌بایست با ادبیات و مفاهیم فنی و جاری تمامی دستگاه‌های خدماتی، آشنایی و هماهنگی ایجاد کند. آب و فاضلاب، برق، مخابرات و گاز و نظایر این‌گونه سازمان‌ها باید بر بستر یک مدیریت هماهنگ و یکپارچه همسو شده تا بهره‌وری لازم در اجرای طرح‌های عمرانی و در جهت بیشترین جنبه‌های کیفی خدمات‌رسانی به شهروندان ایجاد شود.

 

بر اساس پژوهش‌های بین‌المللی سازمان ملل متحد برای بازتعریف مدیریت هماهنگ در شهرهای جهان، اصول 9 گانه ای را به‌عنوان "منشور یکپارچه مدیریت شهری جهان"  برشمرده است که عبارت‌اند از : مشارکت، قانونمندی، شفافیت، پذیرا و پاسخ‌ده بودن، جهت‌گیری توافقی، عدالت، اثربخشی و کارایی، بینش راهبردی.

 

اگر بر اساس همه آن موارد مدیریت شهری در ساری را بخواهیم یک آنالیز کلی داشته باشیم و نگاهی منطقی بر ادبیات مدیران خدمات شهری بیندازیم، می‌توان مسیر توسعه شهری را در ساری دارای شاخصه‌های کمی و کیفی متوازن و هدفمند دانست. مشارکت شهروندی در تصمیم‌گیری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و کلیه مراحل اجرایی و نظارت و کنترل می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم مقتدر سازی مردم برای حضور درصحنه‌های اجتماعی مطرح شود. به‌عنوان‌مثال در بحث مشارکت یا همان Participation که به میزان رعایت خواسته‌ها و اعتماد شهروندان به مجموعه مدیریت شهری اشاره دارد، شاهد افزایش احساس اعتماد و امنیت ذهنی در بهبود و پیشرفت عمرانی شهری هستیم.

 

 

 

آمار همراهی مردم ساری در ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی به مؤدیان، مشارکت در امور شهروندی ، همراهی با مدیران شهری در تسریع روند بهسازی شهر بر اساس اسناد جامع و تفصیلی شهری و آمادگی‌های فعالانه و مشارکت مؤثر در مناقصه‌های مرتبط با پروژه‌های عمرانی همگی نشان از افزایش روحیه مشارکت شهروندی بین ساروی ها دارد. البته بر اساس آمار نیز این موارد قابل‌تحلیل است. بر اساس تحقیقات مراکز آماری مشارکت شهروندان در امور شهری نه‌تنها به‌عنوان یکی از شاخص‌های اصلی حکومت دموکراتیک بوده بلکه با ایجاد تعادل شهری منجر به تحقق برابری و عدالت اجتماعی نیز می‌گردد. تقریباً در همه شاخص‌های موردنظر سازمان ملل شاهد افزایش و بهبود بوده‌ایم.

 

در این نقش هدایت‌های مدیریت شهری و مدیران واحدها و سازمان‌های تابعه شهرداری در پیشبرد راهبردهای خدمت‌رسانی یک واقعیت انکارناپذیر است. هم‌راستایی پروژه‌های خردوکلان شهری با اهداف توسعه ملی و هماهنگ بودن روند اجرای آن‌ها با راهبردهای سایر سازمان‌های حاکمیتی نشان از نمود فرهنگ راهبری خردورزانه و تفکر تیم‌محور در خدمات شهری است.

 


 

در نظر گرفتن المان‌های حقوق شهروندی و توجه به گروه‌های مختلف سنی در ارائه خدمات بهتر نظیر احداث پارک ویژه بانوان و یا پیوست‌های فنی زیست‌محیطی در برخی پروژه‌ها نظیر بوستان ولایت که هم شاهد افزایش فضای سبز در آن هستیم و چرخه مصرف آب در آن به صورتی سیستماتیک بدون اتلاف می‌باشد، تنها نمونه‌های کوچکی از نگاه توسعه‌مند در طرح‌هاست.

 

 

از طرف دیگر راهبرد مؤثر شهر هوشمند که با نگاه فن‌آورانه و آی‌تی محور شهردار محترم و ایجاد زیرساخت‌های فیبر نوری در پروژه‌های شهری با کمک ادارات مرتبط در جهت کاهش هزینه‌های شهرداری و نظارت مستمر و بهبود خدمات‌رسانی مدرن صورت می‌گیرد جنبه دیگر از مدیریت شهری را نشان می‌دهد

 


 

در کنار همه این‌گونه موارد گسترش نگاه آموزش محور به مدیران و شهروندان در همه عرصه های خدمات‌رسانی همچون آموزش راه‌های مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و افزایش مهارت‌های شهروندی، آموزش مدیریت بحران و ایجاد زیرساخت‌های پدافندی غیرعامل در طرح‌های عمرانی و اصول به‌کارگیری فنی و عملیاتی تجهیزات آتش‌نشانی، آموزش‌های مدیریت ضروری حتی به برخی مدیران واحدهای تابعه جهت ارائه خدمات بهتر به شهروندان گوشه‌ای دیگر از سیال بودن مدیریت عمرانی در شهر درحال توسعه ساری را نشان می‌دهد. ارائه و تحلیل سیاهه عملکرد شهرداری ساری و بررسی آن در این مقال نمی‌گنجد اما آنچه پرواضح و پیداست، حرکت پیشگامانه مدیریت خدمات شهری بر مسیر پر سنگلاخ توسعه منطقه‌ای و شهری است و در این راه همگامی با قانون و همراهی مردم و جلب مؤثر مشارکت‌های شهروندان دو اصل بنیادین به شمار می‌رود.

 

 

کمیل ستوده

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید