سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری مطرح کرد:

آموزش شهروندی را جدی بگیریم

کد خبر : 754529 مهر 1397اخبار 0
عباس رجبی، فرهنگ سازی و آموزش شهروندی را اقدامی موثری در اجرای تفکیک زباله از مبداء دانست و اظهار کرد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا ، نیازمند مشارکت عمومی شهروندان است.
آموزش شهروندی را جدی بگیریم

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری ، عباس رجبی با اشاره به طرح تفکیک زباله از مبداء گفت: این طرح، نقطه عطف مشارکت و تعامل فرهنگی شهروندان در بحث کلان مدیریت پسماندهای شهری است.

 

وی افزود: اساس طرح  تفکیک از مبدا بر پایه آموزش همگانی و جلب مشارکت مردمی، توجه به آداب و عادات اجتماعی و استفاده از نیروهای مجرب است.

 

رجبی به آموزش شهروندی و فرهنگ سازی در این زمینه اشاره نموده و ادامه داد:  به منظور ارتقای سطح دانش عمومی و فراهم شدن بستر فرهنگی و اجتماعی مناسب، باید آموزش گسترده ای از طریق رسانه های گروهی انجام شود.

 

این مسئول تصریح کرد: امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری‌ترین محورهای توسعه پایدار است و جلوگیری از آسیب رسانی به محیط زیست، آلوده نشدن آب های زیرزمینی، بازیافت و پردازش پسماندها از نتایج مدیریت صحیح و جامع پسماندها است.

 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در ادامه با نشریح  اقدامات سازمان در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا ، اظهار کرد: اقدامات فرهنگی جهت تبیین مفاهیم مدیریت پسماند و فرهنگ سازی در جامعه با هدف کاهش سرانه زباله تولیدی و اجرای تفکیک از مبدا با چاپ کتابچه شعر و نقاشی و توزیع آن ها به صورت رایگان در مدارس انجام شده است.

 

 

رجبی فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندی را گام موثری در اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان، تاکنون به بیش از 30 هزار نفر از شهروندان در بخش های مختلف آموزش های لازم در زمینه تفکیک زباله از مبدأ ارائه شد.

 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری ادامه داد: آموزش و فرهنگ سازی در ادارات، دانشگاه ها، مدارس، باشگاه های ورزشی ، مساجد و هیات ها، نمایشگاه ها، پارک ها و ... توسط کارشناسان آموزشی سازمان صورت گرفته و ادامه دارد و همچنین در روزهای تعطیل و در مناسبت های مختلف آموزش و فرهنگ سازی در بین شهروندان به صورت ویژه در دستور کار سازمان قرار دارد.

 

رجبی افزود: چون بسیاری از زباله‌ها قابل بازیافت هستند، بهتر است همه مردم با رعایت اصول بهداشتی به تفکیک زباله‌هایی همچون کاغذ، شیشه، آلومینیوم، زباله‌های تر از خشک و سایر زباله‌ها بپردازند تا شهر و در نتیجه محیط زندگی سالمی را داشته باشند.

 

 

وی تصریح کرد: مدیریت پسماند شهری نیازمند ارتقای سطح فرهنگ عمومی و مشارکت همه شهروندان است که در این راستا، سازمان مدیریت پسماند برنامه های آموزشی و فرهنگی متنوعی را در طول سال اجرا می کند؛ همکاری با آموزش و پرورش و برگزاری دوره آموزشی برای دانش آموزان و معلمان، اعزام تیم های آموزشی به مناطق مختلف شهر و انجام فعالیت های تبلیغاتی در بحث تفکیک از مبدأ از جمله این اقدامات هستند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید