ساري گردي

چشمه هاي باداب سورت

کد خبر : 7521 آبان 1396ساری گردی 0
چشمه هاي سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي متفاوت مي باشند. باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب مي شود و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در دوران چهارم زمين شناسي شكل گرفت
چشمه هاي باداب سورت

 

 

 

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت حد فاصل روستاهاي اروست و مالخواست- واقع در استان مازندران است.چشمه هاي اسرار آميز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه مي باشند. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچكي است كه عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر ، پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز ونارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.

 

 

اين چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه هاي پوشيده از جنگل هايي با درختان سوزني برگ مي رسد، از جنوب مشرف به دره هاي پايين دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته اي و درختچه ها واقع هستند.

 

چشمه هاي باداب سورت در سال ۱۳۸۷به عنوان دومين اثر طبيعي ملي ايران بعد از كوه دماوند ثبت شد. چشمه هاي باداب سورت بعد از چشمه ˈ پامو كاله ˈ تركيه به عنوان دومين چشمه آب شور جهان ثبت جهاني نيز شده است.

 

 

باداب سورت شامل دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پر آب داراي آب بسيار شور و داراي استخري با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زياد است كه عمدتا درتابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر و پا، امراض پوستي، روماتيسم و مخصوصا سردرد ميگرني سودمند است. همچنين اين چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان يخ نمي زند.

 

چشمه دوم كه در بالادست و شمال غربي چشمه اول واقع است ، ترش مزه و داراي آبي به رنگ قرمز و نارنجي است و در اطراف چشمه كمي رسوب آهن به چشم مي خورد.

 

جريان آب هاي رسوبي و معدني اين چشمه ها طي سال ها، در شيب پايين دست كوهستاني خود صدها طبقه و ده ها حوضچه بسيار زيبا به رنگ هاي نارنجي، زرد و قرمز در اندازه هاي مختلف پديد آورده است. اين طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلي و ويژگي منحصر به فرد چشمه هاي باداب سورت است.

 

زيبايي اين طبقات و محل ويژه قرارگيري چشمه در دامنه كوهستان و چشم اندازهاي اطراف بويژه در غروب تحسين برانگيز است.

 

چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب مي شود و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در دوران چهارم زمين شناسي شكل گرفت.

 

 

ديدن چشمه و حوضچه هاي باداب سورت بويژه در فصل بهار خستگي را از جان گردشگران بيرون مي كند و چشمان كنجكاو و حقيقت جو در كنكاش مناظر طبيعي جنگلي و كوهستاني پيرامون تا دوردست ها مبهوت و خيره مي ماند.

 

خيال انگيزترين صحنه هاي منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشيد است كه تلالو نور خورشيد در حوضچه ها و انعكاس نور آنها همراه با سايه روشن طبيعت اطراف جلوه هاي تحسين برانگيزي از موهبت خداوندي را به جلوه گري مي گذارد كه اين چشم اندازهاي چشم نواز هيچگاه از روح و ذهن فراموش نمي شود و بارها و بارها طبيعت دوستان را به تماشاي خود فرا مي خواند.

 

اين چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰متري واقع شده اند و در ايران بي نظير هستند و تا جايي كه مي دانيم در كشورهاي تركيه، آمريكا و نيوزلند چشمه هايي شبيه به باداب سورت وجود دارد.

 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید