گزارش تحلیلی

ساری بر مسیر مدیریت شهری توسعه‌گرا

کد خبر : 748323 مهر 1397اخبار 0
فرهنگ توسعه الزامات خاص اجتماعی و هنجاری خود را می‌طلبد. شهروند مطالبه‌گر و مدیریت شهری توسعه‌گرا دو روی سکه مطلوبیت در گفتمان مدنیت هستند
ساری بر  مسیر مدیریت  شهری توسعه‌گرا

 

یکی از واقعیت‌های عینی گفتمان توسعه، حرکت در مسیر ایجاد زیرساخت‌های مدنی و افزایش مشارکت‌های عمومی است. بر اساس ماده 55 قانون شهرداری‌ها، فعالیت‌های کارکردی هر مدیریت خدمات شهری شامل بخش گسترده‌ای از موارد می‌شود که هرکدام از آن‌ها می‌تواند در بستری از مطالبه‌گری از سوی شهروندان پیگیری گردد.

 

شهرداری ساری بر اساس وظایف خود مطابق بند6 همان قانون، با گسترش فضاهای فرهنگی تفریحی و آموزش‌های کاربردی به شهروندان بر اساس نیازسنجی میدانی، فضایی امن برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم فراهم کرده است. ایجاد سراهای آرامش برای جهان‌دیدگان در بوستان ولایت و ارائه خدمات مطلوب به همه گروه‌های سنی، ایجاد سراهای تداوم در دوره‌های زمانی گوناگون در معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری و برنامه‌ریزی برای پارک بانوان و افزایش فضاهای سبز در محله‌های مختلف بر اساس طرح‌های تفصیلی شهری، تنها بخشی از فعالیت‌های عمرانی هدفمند این نهاد  شهری است.

 

 

در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که سرانه فضای تفریحی آن‌ها بسیار بیشتر از کشورمان است، اندیشه در نظر گرفتن همه گروه‌های سنی و ایجاد و طراحی و مدیریت بر ارائه خدمات مطلوب متوازن، همواره بخشی از مطالبات شهروندان از مدیران بوده و به ‌صورت جدی پیگیری می‌شود. به‌عنوان‌ مثال در برنامه‌ریزی شهری کشور کانادا به ازای هر 10 متر خیابان، می‌بایست حداقل 2 متر فضا جهت برخورداری گروه‌های آسیب‌پذیر جسمی نیز در نظر گرفته شود. این قاعده در کشورهای اروپایی تا حدی متفاوت است و استانداردهای دیگری را شامل می‌شود ولی آنچه مسلم است، نگاه توسعه محور و هماهنگ به همه گروه‌های جمعیتی است.

 

 

ارائه خدمات آموزشی نظیر برگزاری درس گروهی‌هایی با حضور اندیشمندان عرصه روان‌شناسی و جامعه‌شناسی هم، یکی از مهم‌ترین اقدامات مؤثر در بازتعریف مفهوم شهروند سالاری در مدیریت شهری است. درک درست معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی در برگزاری چنین همایش‌ها و دوره‌هایی از آن زاویه با اهمیت‌تر به نظر می‌رسد که بدانیم آمار افسردگی و خشونت در روحیه شهروندان ایرانی بسیار بالا رفته است. گسترش ابزارهای ارتباطی و اطلاع‌رسانی اگرچه باعث افزایش سطح آگاهی‌های نسبی مردم گشته است اما در کنار خود به دلیل فست‌فودی بودن و جنبه گرته‌برداری شدن افکار، امکان تحلیل‌های صحیح ذهنی را از مخاطبان خود می‌گیرد و نمی‌تواند باعث روحیه نشاط عمیق و آگاهی‌های دقیق گردد. به همین خاطر، آشنایی و هم‌صحبتی و نشستن پای تفکرات کارشناسان و صاحب‌نظران، می‌تواند تا حدی ضمن آگاه‌تر ساختن شهروندان نسبت به اصول فرهنگ رفتاری و گفتاری و ایجاد فضای مفرح، باعث شورونشاط اجتماعی جامعه شود. در کنار این، ارائه خدمات مشاوره‌ای فردی در زمینه های مختلف مرتبط با خانواده و شهروندی نیز که در مجموعه‌هایی همچون سراهای تداوم صورت می‌گیرد ، باعث حمایت از فرد و خانواده‌ها در بستر زندگی شهری می‌شود.

 

 

 

فرهنگ توسعه الزامات خاص اجتماعی و هنجاری خود را می‌طلبد. شهروند مطالبه‌گر و مدیریت شهری توسعه‌گرا دو روی سکه مطلوبیت در گفتمان مدنیت هستند. سیاست‌های جاری بر پیکره شهرداری ساری از آنجا جنبه عینی‌تر به خود می‌گیرد که در همه طرح‌های عمرانی شهری همواره، رویکرد بومی و سنتی نیز در نظر گرفته ‌شده است. تغییر بافت قدیمی در روند نوسازی شهری در عین رعایت اصول حفظ هویت تاریخی، همچون چهارراه دروازه بابل ساری یا برنامه‌ریزی برای  محله آب‌انبار نو و نظایر آن و همچنین احداث موزه و حمایت از پارک حیات‌وحش در کناره شهر، همه می‌تواند نمودهای عینی از توجه به ماهیت جغرافیایی و تاریخی شهر کهن ساری باشد.

 

 

تدوین طرح جامع گردشگری و حمایت از هتل‌ها، فضاهای گردشگرپذیر و بوم‌گرد و ایجاد تفکر درآمد پایدار در بین مدیران عالی خدمات‌رسان، بخشی دیگر از اندیشه توسعه محور با محتوای بومی در شهرداری را شامل می‌شود.

 

و سرانجام این پایتخت طبرستان است که با هوشمندی و درایت مدیرانش گام‌های توسعه را با قاطعیتی مثال‌زدنی و جدیتی توأم با دلسوزی برمی‌دارد تا بتواند تیر چله آرش را از فراز جنگل‌ها و کوه‌هایش با عطر خوش بهارنارنج به توران آبادانی و توسعه‌یافتگی‌اش پرتاب کند.

 

کمیل ستوده

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید