فرهنگ همسنگ عمران

به بهانه 21مهر ماه روز ملی خوشنویسی

کد خبر : 745821 مهر 1397اخبار 0
تیم مدیریت شهری بر این امر معتقد است که می بایست هر پروژه عمرانی را به پیوست فرهنگی برنامه ریزی و اجرا نماید و شاهد این مدعا اجرای پروژه ابن شهر آشوب ساروی با رویکرد احیای بافت سنتی و معماری ایرانی اسلامی ،پروژه بوستان ملل با رویکرد گردشگری، پروژه تبدیل پادگان شهر به بوستان ولایت که مجتمع فرهنگی اجتماعی است
به بهانه 21مهر ماه روز ملی خوشنویسی

 

شاید گذر از تاریخ و یا غلبه مدرنیته بر سنت و شاید هم در عصر جهان وطنی ها، دیگر گزاره هنر نزد ایرانیان است و بس، در نزد متخصصان شهری محلی از اعراب نداشته باشد. به هر روی آنچه در تورق تقویم تاریخ ایرانیان آمده است دال بر غلبه وجوه هنر در خلق و بازآفرینی فضاهای شهری و کالبد شهری دارد. ساری امروز به همت مدیریت شهری و همراهی شهروندانش روزگار دیگری را تجربه می کند. روزگاری که شاید با کلید واژه های تخصص و تلاش عبور از عقب ماندگی را روایت می کند.

 

تیم مدیریت شهری بر این امر معتفد است که می بایست هر پروژه عمرانی را به پیوست فرهنگی برنامه ریزی و اجرا نماید و شاهد این مدعا اجرای پروژه ابن شهرآشوب ساروی با رویکرد احیای بافت سنتی و معماری ایرانی اسلامی، پروژه بوستان ملل با رویکرد گردشگری، پروژه تبدیل پادگان شهر به بوستان ولایت که مجتمع فرهنگی اجتماعی است، می باشد. با این مقدمه و به بهانه 21 مهرماه روز ملی خوشنویسی نگاهی داشته باشیم به این هنر قدسی و هم نشینی آن با زندگی شهری امروز ساروی ها.

 

 

بطور کلی خوشنویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. خوشنویسی تقریبا در تمام فرهنگ ها به چشم می خورد اما در مشرق زمین بویژه در سرزمین های اسلامی و ایران در قله های بصری واقع است. در میان انواع گوناگون هنرهای اسلامی، بی تردید خوشنویسی از اعتبار ویژه و اهمیت خاص برخوردار است. چه رسالت عمده این هنر که در واقع کتابت قرآن مجید بوده و از همان نخستین مراحل زمینه های مساعد رشد و توسعه و تکوین این هنر را مهیا ساخته است. حدیثی از پیامبر اسلام که فرموده اند: الخط الحسن یزید الحق و ضحا: یعنی خط نیکو وضوح حق را افزون می کند.

 

از بین خطوط اسلامی خط نستعلیق را می توان نخستین خط ایرانی دانست که از اوایل قرن هفتم پا به عرصه گذاشت که از ترکیب خطوط نسخ و رقاع بوجود امده است. در میان خطوط ایرانی و عربی خط نستعلیق به گواه آثار آفریده شده بعنوان زیباترین خط و برتر از خطوط اسلامی شناخته شده و آن را عروس خطوط اسلامی نامیده اند. بطور کلی در تاریخ، سلیقه ها در حال تغییر هستند و همیشه در یک ارزش و معیار خاصی تعریف نمی شوند؛ بخصوص پس از انقلاب اسلامی ایران و در دهه اخیر با اسقبال زیادی از سوی جوانان مواجه شده است و در  هر دوره ای می تواند جلوه زیبایی و عمیق و درخشنده ای از خود ارایه دهد بطوری که بهره گیری از این هنر در زیباسازی و فضای شهری و بهبود کیفیت بصری منظر شهری می تواند حرکتی بسیار ارزنده در جهت رشد و شناسایی این هنر قدسی در سطح جامعه و مردم باشد.

 

در ذیل این نوشتار نمونه های کوچکی از نگاه مدیریت شهری به همنشینی هنر در کالبد شهری ساری به گواه تصویر می آید .

 

 

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری

 

 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید