شهردار منطقه 3 :

در مسير اهداف تعيين شده حركت مي‌كنم

کد خبر : 73219 مهر 1397اخبار 0
مهدي كرمي تلاش خود و همكارانش را برای دست‌یابی به اهداف و برنامه‌های كلان تيم مديريت شهري و همچنین شناسایی شاخص‌های مهم و راهکارهای عملی و موثر جهت ارتقای بیش از پیش منطقه3 ساري به‌عنوان اهداف مهم خود برشمرد
در مسير اهداف تعيين شده حركت مي‌كنم

 

 اشاره: مهدی کرمی، متولد سال 1362، متأهل  است و یک فرزند دارد. وی کارشناس عمران بوده و با بیش از 14 سال سابقه کاری در حوزه شهرداری ساری، اکنون به‌عنوان شهردار منطقه 3 منصوب شده است. كرمي همکاری خود با شهرداري ساري را با حضور در پروژه‌های بسیاری همچون سالن ورزشی مرحوم بهروش، روگذر ولیعصر، پارک شمس و روگذر پل غدیر، پروژه عمارت شهرداری به عنوان  ناظر سه منطقه در واحد عمارت و رئیس دفتر فنی منطقه 2 آغاز كرد و در ادامه به‌عنوان معاونت فنی شهرداري منطقه 2 و منطقه 1 مشغول به خدمت‌رساني شد. با اين شهردار جوان كه پله پله، مدارج ترقي را طي كرده، گفت‌وگويي اختصاصي انجام داديم، با اين توضيح كه از اين به بعد و به تناوب به سراغ ديگر مسئولان حوزه مديريت شهري نيز خواهيم رفت تا پاسخگويي را به مسئولان و به خودمان يادآوري كنيم.

 

 

*درباره نخستین برنامه‌ها و طرح‌های فنی شهرداری منطقه 3 در دوره جدید توضیح دهید.

مهم‌ترین برنامه شهرداری منطقه سه در زمینه فنی، تکمیل پروژه کمربندی جنوبی ساری، ایجاد خط سبز،ساماندهی، بهسازی و حفظ سیمای شهری جهت تردد و حضور مسافرین و توریسم برای ورود به شهر ساری است. در این راستا ساماندهی بلوار اصلی حد فاصل مسجد محمد رسول‌الله تا جایگاه CNG به لحاظ ساماندهی فضایی کاربری‌ها، زیباسازی سمعی و بصری محیط، اجرای طرح تفکیک پیاده از سواره، ادامه رفیوژ وسط بلوار و کانال‌ها که اکنون به ترتیب به پمپ‌بنزین کوچک‌پور و نمایندگی نادری رسیده‌اند، تا انتهای مسیر و همچنین نورپردازی صحیح و تأمین روشنایی معبر اصلی روشنایی تا پمپ CNG جهت جلوگیری از حوادث احتمالی و تصادفات در دستور کار است.

 

*احتمالا به كاهش بار ترافيكي منطقه هم كمك خواهد كرد.

بله قطعا. هدف از این کار، در درجه نخست ایجاد سهولت دسترسی و کاهش بار ترافیکی است. از سویی دیگر، نابسامانی بلوار اصلی از نظر بی‌نظمی ظاهری تابلوها، عدم تأمین فضای کافی برخی کاربری‌ها همچون تعمیرگاه‌ها که به دلیل نداشتن فضای پارکینگ، بخش زیادی از سطح خیابان و پیاده‌رو را به محل پارک خودروهای تصادفی اختصاص داده‌اند، عدم رعایت سازگاری نما در ساختمان‌های مجاور و همچنین عدم روشنایی معابر که به همراه فقدان پل عابر پیاده نقش مهمی را در ایجاد حوادث رانندگی و تصادفات ایفا می‌کند، از مهم‌ترین دلایل تبیین ضرورت اجرای این طرح هستند.

به همین منظور مقرر شد واحد طرح و برنامه منطقه، طرح‌هایی را برای ایجاد روشنایی‌های مطلوب در مقیاس کوچک به همراه فضای سبز ارائه دهد. همچنین، ایجاد پیاده‌راه‌های سنگ‌فرش و موزاییک فرش همسان و بتنی در دو طرف و در صورت امکان تفکیک مسیر پیاده و دوچرخه پس از برنامه‌ریزی با مشاور طرح و پیمانکار اجرا خواهد شد.

طرح بعدی که در دست مطالعه است، رفیوژ وسط خیابان شهدای محراب است که مانند خیابان معلم در منطقه یک و بلوار دانشجو در منطقه دو، با طراحی فضای سبز و ایجاد روشنایی و نورپردازی مناسب، ضمن احداث میدانی در انتهای مسیر، سامان مي‌یابد.

 

 

 

*براي جلوگيري از آب‌گرفتگي هنگام بارش باران با توجه به شروع فصل بارندگي چه برنامه‌اي داريد؟

آب‌گرفتگی معابر یکی از معضلات این منطقه است. در این زمینه پس از انجام مطالعات مقرر شد، کاروگیت محدوده دخانیات در نهایت به کانال رودخانه اسپیورد سرریز شود. این نمونه همانند کاروگیت منطقه 2 است که در جاده قائم‌شهر در کانال 2*2 اجرا شد و به رودخانه سیاه‌رود، واقع در پشت مسکن مهر در منطقه جویبار هدایت می‌گردد.

 

*آقاي مهندس، منطقه 3 ساري بافت‌هاي فرسوده زيادي دارد. براي سامان‌دهي آنها چه خواهيد كرد؟

بسیاری از نقاط منطقه 3، در گروه بافت‌های فرسوده دسته‌بندی می‌شوند. بافت قدیمی محلات، طبقه اجتماعی با سطح اقتصادی ضعیف، معابر کم‌عرض ضمن عدم رعایت قوانین ساخت‌وساز در حاشیه آنها، از شاخصه‌های این منطقه است، که این خود از عوامل مزاحمت در برابر اقدامات آتی محسوب می‌شود. این موضوع در مناطق الحاقی نیز وجود دارد. حال آنکه سعی شده، برنامه‌ها و اقدامات به نحوی سازمان‌دهی شود که بتوان با کمترین هزینه شرایط را سامان بخشید. در این زمینه، اقداماتی همچون اهدای زمین معوض و کمک به فرآیند صدور پروانه ساخت در دستور کار است. همچنین اصلاح ساختار شبکه دسترسی، اهدای جواز و صدور پروانه انبوه‌سازی (که برخلاف روند سابق است) به‌ویژه استقرار کاربری‌های تجاری در بدنه خیابان اصلی و القای نقش عملکردی به آن در جهت پویایی فضا، اقداماتی است که در جهت خروج فضا از شرایط فرسودگی در نظر گرفته شده است.

 

*  و البته بحث مهم درآمدزايي...

بر اساس آمار موجود و با توجه به زحمات شهردار قبلی منطقه، روند صدور پروانه‌های ساختمانی افزایش 25% داشته، بنابراین توجه به دریافت مطالبات نیز امری مهم است. البته شهرداری سعی دارد به شیوه‎‌ جلب رضایتمندی با مردم در این زمینه تعامل كند و به همین روش، جلوی تفکیک‌های غیرمجاز را بگیرد و پیگیر دریافت آورده که 25 تا 43 درصد برای شهرداری است، باشد. از سویی دیگر، بخش‌هایی از منطقه 3، به‌ویژه ناحیه مهدشت و مناطق الحاقی در گروه مناطق خوش‌نشین دسته‌بندی می‌شوند و به دلیل برخورداری از ظرفيت‌هاي طبیعی مورد استقبال متمولین جهت ساخت‌وساز واقع شده‌اند، بنابراین ارزش زمین‌های آن افزایش داشته است، لذا ارائه خدمات متناسب با نیاز افراد از ضرورت‌های کار محسوب می‌شود.

با این روش، اهداف مهمی همچون جلوگیری از تفکیک غیرمجاز، اصلاح شبکه معابر، سهولت تردد، تأمین فضای پارکینگ و... نيز محقق می‌شوند.

 

 

*با توجه به گردشگرپذیری شهر ساری و مجاورت منطقه 3 با نقطه جغرافيايي جنوبي دسترسي به ساری، آیا تمهیداتی در زمینه ترویج فرهنگ بومی و استفاده از المان‌های سازگار با آن اندیشیده‌اید؟

ورودی‌های شهر از نقاط بسیار مهم در برنامه‌ریزی‌های شهرداری به حساب می‌آیند. کما اینکه پیش از این در منطقه دو (ورودی غربی) اقداماتی جهت اصلاح ورودی‌ها انجام شده و در منطقه یک (ورودی شرقی) نیز طرح آغاز و تا چند ماه دیگر به بهره‌برداری می‎رسد.

اما با این وجود، اصلاح بستر اولیه همچون کمربندی و ساخت رفیوژهای وسط اولویت‌های برنامه است. پس از آن اقداماتی در جهت طراحی المان‌های مرتبط با فرهنگ (همچون نمونه‌های اجرا شده در ایام نوروز که در طراحی‌ها از لباس‌ها و غذاهای محلی استفاده شد)، انجام خواهد شد.

 

*درباره ديگر فرصت‌های منطقه چه نظري داريد؟

بهره‌برداری از پارک سکوتپه و فاز 2 پارک ملل، دو فرصت ارزشمند و برگ‌ برنده در جهت پویایی منطقه 3 محسوب می‌شوند. فاز دوم پارک ملل که تا «تنگه‌لته» ادامه خواهد داشت، از طراحی زیبایی برخوردار است که به مراتب نسبت به فاز یک بسیار زیباتر است.

 

*آیا برنامه‌های دوره‌ جدید شهرداری در منطقه 3، پیرو دوره قبلی است یا روش دیگری را در پیش دارید؟

تغییر سیاست‌های شهرداری در حوزه اختیارات مناطق نیست و همراه از یک خط فکری تبعیت می‌شود. کلیه اقدامات شهرداری دارای چشم‌انداز و برنامه بلندمدت است، لذا در تمامی ادوار تلاش‌ها همسو و در راستای تحقق اهداف معین، سازمان‌دهی شده‌اند. کما اینکه آقای «جابر ملکی» دوست، برادر و رئیس خوب من است. كما اينكه بنده ادامه‌دهنده راه همه مدیران شهرداری هستم و تمام سعی من این است که در مسير اهداف تعيين شده تيم مديريتي شهري حركت كنم.

 

*و صحبت پاياني...

از شما ممنونم به خاطر اين گفت‌وگو و لازم است از حمایت‌های دکتر عبوری؛  شهردار ساری، تشكر كنم و معتقدم من و همه همکاران باید تمام تلاش خود را برای دست‌یابی به اهداف و برنامه‌های مد نظر و همچنین شناسایی شاخص‌های مهم و راهکارهای عملی و موثر جهت ارتقای بیش از پیش منطقه به کار بگيريم.

 

 

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید