.

شهرگردی بسترپویایی حیات شهری

کد خبر : 72944 مهر 1397اخبار 0
در گذر توسعه وپیشرفت، یکی از مهمترین صنایع توسعه پایدار در حال حاضر، صنعت گردشگری بشمار می رود و یک فرصت مهم و بزرگی را برای شهرها در حوزه فرهنگی و تاریخی، اقتصادی و اجتماعی فراهم نمود.
   شهرگردی بسترپویایی حیات شهری

 

 

 

 

 

در گذر توسعه وپیشرفت، یکی از مهمترین صنایع توسعه پایدار در حال حاضر، صنعت گردشگری بشمار می رود و یک فرصت مهم و بزرگی را برای شهرها در حوزه فرهنگی  و تاریخی،  اقتصادی و اجتماعی فراهم نمود.گردشگری شهری یکی از مهمترین فعالیت های مدیریت شهری در صنعت گردشگری  قرار گرفت.

در مسیر پیشرفت صنعت برتر، مدیریت شهری ساری با یک انسجام، برنامه ریزی مدون و نوین با نقش فعال و موثری در ارتقای ساختار اجتماعی- فرهنگی و محیطی شهری، راهی را طی نمود که در 4 سال گذشته، ساری در 5 شهرگردشگری اول کشور قرار گیرد.  

مدیریت شهری ساری نشان داد در گردشگری شهری با یک برنامه ریزی اصولی وباگسترش فضاهای باز جمعی و ایجاد مراکز فراغتی و تفریحی مدرن، تلاش برای استفاده بهینه از ورود گردشگران، می توان وضعیت اقتصادی و به تبع آن، وضعیت زیست محیطی و کالبدی شهر را بهبود بخشید.

 

 

 

*ساری گردی  با 180 تور  

 کارگروه گردشگری ساری از سال 94 با هدف آشنایی شهروندان با نقاط گردشگر پذیر ساری، تقویت فرهنگ گردشگری و همچنین تقویت و اشاعه فرهنگ سفر دسته جمعی در سطح شهر، در معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شکل گرفت و آغاز بکار کرد.

در این کارگروه شناساندن فرهنگ اصیل بومی محلی و شناساندن جاذبه های تاریخی و تفریحی به شهروندان، تبلیغ و تشویق به زبان وگویش، لباس، آیین های سنتی و بومی محلی و ایجاد موقعیت شغلی و اشتغالزایی، از سیاست های مدیریت شهرداری ساری دنبال می گردد.

مدیریت شهری ساری، شهرگردی( تور ساری گردی) را در اولویت صنعت گردشگری شهرداری ساری قرار داد و با فراهم نمودن این بستر، شهروندان، مسافران و گردشگران تاریخ چند هزارساله و معماری قاجاری با عمارت کلبادی و حمام وزیری و تاریخ صفوی با عمارت بی نظیر فرح آباد و معرفی غذاهای بومی و محلی و سوغاتی ها و هنرهای دستی، ساری را در گذر کهن ببینند  وبا نقاط مختلف طبیعی، تفریحی شهر ساری ارتباط برقرارکرده و لذت ببرند.

کارگروه گردشگری شهری در کنار استقبال گسترده از تورهای ساری گردی وسفرکوتاه مشترکین سرای های تداوم، تورهای آفرود و موتورهای کراس و سنگین هم در جنگل های ساری برگزار نمود و زمینه را برای برگزاری تورهای ماجراجویانه هم برا ی علاقمندان فراهم کرد. در مسیرگسترش تور ساری گردی، کارگروه گردشگری در تازه ترین تجربه تور غواصی در دریاچه  سد سلیمان تنگه به کارنامه فعالیت های خود اضافه کرد.

 

 

تاکنون گردشگرانی از کشورهای آمریکا، آفریقای جنوبی، اتریش و آلمان با همراه شدن با تورهای ساری گردی از جاذبه ها و آثار تاریخی این شهر بازدید کردند و همراه با تور ساری گردی  در نمایشگاه جشنواره بهار نارنج ساری شرکت نموده تا سوغات و رهاورد سفرشان خرید از محصولات این جشنواره باشد.

بر اساس گزارشات ارائه شده از کارگروه گردشگری، درکنار تورهای برگزار شده ویژه مشترکین سراهای تداوم بصورت مستمر در طول سال، تورهای ویژه با هدف مخاطبان خاص همچون تور پزشکان، کودکان، تور نخبگان کشور، ویژه معلولین، دانش آموزان و دانشجویان، همچنین تورهای ویژه نوروزی  و تورهای جشنواره اوقات فراغت (20*20)  برگزار گردید.

 فعالیت های مناسبتی همچون به صدا درآمدن زنگ گردشگری در مدارس -برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه مسئولین گردشگری و مشترکین سراهای تداوم با عناوینی همچون " ساری شناسی"  " آشنایی با مقدمات گردشگری" " آشنایی با سفرهای ارزان " - اجرای برنامه های بومی محلی با حضور سفیران گردشگری تبریز در بوستان ولایت - مشارکت در برگزاری برنامه شب های سکوت ویژه ماه مبارک رمضان - مشارکت در برنامه های نوروزی و جشنواره بهار نارنج - برپایی غرفه گردشگری ساری در نمایشگاه بین المللی، از جمله برنامه های کارگروه می باشد.

 در این گزارش اعلام شده از سال 94 تاکنون  نزدیک به 180 تور برگزار و بیش از 8 هزار نفر  شرکت داشتند.

در یک گام بزرگ و باقدرت مدیریت شهرداری ساری درکنار عمرانی و آبادانی، فرهنگ را  همسنگ آن قرار داد تا شهرساری حال و هوای شهر مرکزی ساری به خود بگیرد و با هنر نمایی ها در المان ها و ایجاد کمپ ها و تور شهرگردی، مسافران را از نگاه گذری به گذر تاریخ و هویت طبیعی، تفریحی ببرد و در ردیف شهر های گردشگری نمونه کشور قرار گیرد و این چنین زمینه مساعدی برای سفر پیشتر و بیشتر گردشگران به این کهن شهر شمالی شود.

 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید