اولین ها در شهرداری ساری

خانه جهاندیدگان اولین مرکز توانبخشی سالمندان ایران در بوستان ولایت ساری مورد بهره برداری قرار گرفت

کد خبر : 72887 مهر 1397اخبار 0
مدیریت شهرداری ساری در ارائه خدمات اجتماعی باردیگر اولین ها را برای شهروندان خود رقم زد و نخستین مرکز توانبخشی و روانشناختی سالمندان در ایران را در راستای حقوق شهروندی و سلامت اجتماعی خانه جهاندیدگان را افتتاح و مورد بهره برداری قرار داد.
خانه جهاندیدگان اولین مرکز توانبخشی سالمندان ایران در بوستان ولایت ساری مورد بهره برداری قرار گرفت

 

 

 

مشاور وزیر بهداشت:

استان های شمالی با افزایش سالمندی روبروست

 

در آیین افتتاح خانه جهاندیدگان اولین مرکز توانخشی سالمندان در ساری، دکتر جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی، با تقدیر از حمایت و فعالیت های شهرداری ساری در امور سالمندان با راه اندازی سرای ارشد و خانه جهاندیدگان گفت: خانه جهان‌دیدگان ساری در راستای اقدامات سند ملی سالمندان و براساس تفاهم نامه مشترک بین شهرداری‌ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی شده است و قرار گرفتن این مرکز در بوستان ولایت، پارکی از هویت تاریخی و اجتماعی و تفرجی، نشان می دهد که مدیریت شهرداری ساری توجه ویژه به خدمات اجتماعی شهروندان دارد.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: ارائه خدمات در محیط شهری برای سالمندان از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و شهرداری ساری، در روان‌پزشکی و روان‌شناسی و در بقیه بخش‌ها از اقدامات مثبت خدمات پزشکی و درمانی است که سلامت جامعه را تامین می کند.

دکتر جغتایی بر سالم پیرشدن از اصول کلی سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و ابراز داشت: دریافت آموزش های لازم در دوره میانسالی ودوره آغاز سالمندی با استفاده از خدمات بهداشتی و سبک زندگی سالم ( تغذیه و محیط مناسب) از مشکلات جسمی، روانی و اجتماعی آنها کم می شود.

این مسئول از افزایش امید به زندگی  خبرداد و گفت: با توجه به ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی در سه دهه گذشته امید به زندگی ده سال افزایش یافته و به میانگین 74 سال رسیده است و سالمند شدن جمعیت حاصل فرایند موثر خدمات بهداشتی بوده است.

وی با اعلام اینکه حدود 8 درصد جمعیت کشور را بالای 60 سال تشکیل می‌دهند، گفت: سالمندی در استان‌های شمالی رو به افزایش است که بخشی از آن به سبک زندگی مربوط می‌شود.

مدینه:

ساری 32 هزار سالمند دارد

 

 

سید مسعود مدینه رییس شورای شهر ساری در این آیین، جمعیت سالمندان را سرمایه های عظیم و دنیایی از تجربه و ثروت برشمرد و اظهار نمود: به تجربه های سالمندان احترام گذاریم و ازاین سرمایه های کشوری در انتقال تجربه ها به جوانان و کسانی که در بستر کار هستند، بهینه بهره ببریم.

رییس شورای شهر ساری افتتاح اولین خانه جهاندیدگان کشور را یک  اتفاق خوب در ساری با درایت مدیریت شهری اعلام کرد و گفت: عدم فراهم زیر ساخت ها برای سالمندان، متضرر شدن جامعه از سلامت اجتماعی خواهد بود.

مدینه مهمترین رویکرد احداث خانه جهاندیدگان را غربالگری این افراد و نیازهای روانشناختی، توانبخشی آنها مطرح کرد و افزود: این مرکز در بهترین نقطه شهر و مکانی تفریحی و هویت اجتماعی و تاریخی، نوید بخش آرامش شهروندان سالمند خواهد بود.

رییس شورای شهر داشتن اطلاعات دقیق و کافی را در تصمیم گیری صحیح و برنامه ریزی مدیریتی مهم دانست و گفت: بر اساس آمار غیر رسمی شهرساری 32 هزار سالمند دارد و ارائه خدمات اجتماعی و توانبخشی نیازمند اطلاعات صحیح است.

 

 

لازم بذکر است آیین افتتاح با حضور  دکتر محمدتقی جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی ، دکتر مریمنوروزیان استاد بیماری های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسس اولین دپارتمان حافظه در ایران ، دکتر سید عباس موسوی  رئیس دانشگاه علوم پزشکي مازندران و دکتر مسعود مدينه رئيس شوراي شهرساري،نیک نقش رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری ساری و معاونین و مدیران شهرداری ساری و جمعي از متخصصين طب سالمندي و روانپزشکي از دانشگاه هاي علوم پزشکي تهران و مازندران خانه جهانديدگان بعنوان اولين باغچه توانبخشي شناختي سالمندان در ايران  در بوستان ولايت ساري برگزار شد. این مرکز با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهرداری ساری  به عنوان اولین باغچه توانبخشی شناختی سالمندان در ایران  جهت غربالگری و پیشگیری اولیه اختلالات شناختی در سالمندان و ارتقاء سلامت روان و همچنين آموزش سالمندي سالم مورد بهره برداری قرارگرفت.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید