ساری بر مسیر توسعه

نقش کلیدی معابر در توسعه شهری

کد خبر : 714822 شهریور 1397اخبار 0
مدیریت شهری در سالهای اخیر و در راستای روان سازی ترافیک و تسهیل در عبور و مرور شهروندان و تقویت زیرساخت های شهر ساری ، اقدام به انجام پروژه های مختلف نظیر احداث پل ها ، زیرگذر ها ، بازگشایی معابر ، بهسازی پیاده رو ها و آسفالت معابر نموده است
نقش کلیدی معابر در توسعه شهری

 

 

  معابر شهری بخش مهمی از زیرساخت‌ها و سیمای بصری هر شهر محسوب می‌شود. در طول تاریخ شهرسازی، همواره معابر شهری از اهمیت ویژه‌ای در شکل‌دهی به ساختار فیزیکی و فضایی شهر برخوردار بوده‌اند به‌طوری‌که شکل شهرها را بر اساس شکل معابر آن طبقه‌بندی می‌کنند.

 

معابر استاندارد از نیازهای اولیه شهر جهت ارائه خدمات به شهروندان بوده و همچنین تردد در شهرها را تسهیل می‌بخشد و سبب کاهش ترافیک ، کاهش خطر تصادفات و منظم‌تر شدن تردد در شهرها می‌شود.

 

زیباتر شدن چهره شهرها نیز دیدگاه شهروندان و سرمایه‌گذارانی که برای سرمایه‌گذاری خود در حوزه عمران به دنبال منطقه‌ای با زیرساخت مناسب می‌گردند را بهبود بخشیده و به‌صورت نامحسوس در جذب گردشگر و رونق کسب‌وکار نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

همین عامل سبب شده است که امروز در شهرهای مدرن کشور از جدیدترین فناوری‌ها برای بهسازی معابر شهری استفاده کنند. معابر می‌تواند مسیر مطمئنی برای عبور معلولین، نابینایان، کودکان و دیگر شهروندان باشد.

 

 


بنابر یک اصل کلی اگر معابر شهری در تعامل با نیازهای ساکنان و کاربری‌های مجاور آن طراحی و اجرا شوند و کارکرد آن آسایش تمامی گروه‌های بهره‌بردار را در حد بهینه تأمین نماید می‌تواند نقش به سزایی در بهبود سرزندگی و تحرک در فضای شهری ایفا کند.

 

معابر شهری از اصلی‌ترین مؤلفه‌های زیستی در محیط شهری نیز است. استاندارد ملی معابر شهری به همین دلیل و در راستای پاسخ به همین امر تهیه و تدوین گردیده که بر طبق این استاندارد، طبقه‌بندی معابر درون‌شهری به‌منظور مدیریت اصولی به نحوی صورت گرفته که تعارض میان ترافیک و معابر به حداقل ممکن برسد. همچنین ابزارهایی برای شناسایی عملکردهای ترافیکی در نظر گرفته‌شده‌اند تا شناسایی و نحوه استقرار معابر در شبکه، به‌درستی صورت پذیرد. به همین دلیل در علوم شهرسازی معابر جزء عناصر اصلی در طراحی شهر به شمار می‌آیند.

 

بر این اساس مدیریت شهری در سالهای اخیر و در راستای روان سازی ترافیک و تسهیل در عبور و مرور شهروندان و تقویت زیرساخت های شهر ساری ، اقدام به انجام پروژه های مختلف نظیر احداث پل ها ، زیرگذر ها ، بازگشایی معابر و آسفالت معابر نموده است.

 

احداث پل ها و زيرگذرها:

 

پل هاي سردار شهيد نوري در محله ذغالچال بار ترافيكي خروجي شرقي ساري را از ميان برداشته و براي عبور و مرور راحت تر اهالي آن منطقه ، دو زيرگذر شهيد كمالي و شركت نفت نيز در كنار اين روگذرها احداث گرديده و به بهره برداري رسيده است.

 

 

 

با توجه به ترافيك سنگيني كه در بلوار كشاورز و در مسير ساري به كياسر همواره وجود داشت شهرداري ساري با بررسي و مطالعات دقيق اقدام به احداث پل شهيدان رضايي در اين منطقه نموده و اين پل، اين بلوار را به كمربندي جنوبي ساري متصل و بار ترافيكي را بطور چشمگيري كاسته است.

 

ميدان فرح آباد از جمله مناطقي بوده كه با توجه به عبور مرور خودروها از غرب به شرق و بالعكس و نيز اتصال جاده دريا به بلوار فرح آباد در آن منطقه همواره شاهد ترافيك سنگين بوده و اين امر مديريت شهري را برآن داشت تا با احداث دو زيرگذر زيبا از شمال به جنوب بار ترافيكي اين منطقه را بكاهد لذا در طي مدت 6 ماه اين زيرگذرها احداث و مورد بهره برداري قرار گرفت.

 

 

 

بلوار داراب در حاشيه ريل راه آهن از جمله مكان هاي پر تردد ساري بوده كه گره هاي ترافيكي آن بشدت عبور و مرور را تحت الشعاع قرار داده است.

 

تيم مديريت شهري با همكاري اداره كل راه اهن شمال كشور در اقدامي موثر با جابجايي موقت ريل راه اهن و جاگذاري باكس هاي بتني اقدام به احداث دو زيرگذر با دهنه بيش از 6 متركرده  و با بهره برداری از آن روان سازی ترافیک در این منطقه عملیاتی گردیده است.

 

 

 

در ادامه اجرای طرح جامع ترافیک ساری ، اجرای پروژه تقاطع غیر هم سطح میدان هلال احمر با عنوان زیرگذر شهید سید مصطفی علمدار در سالجاری آغاز و طبق زمانبندی مشخص شده به بهره برداری خواهد رسید.

 

 

 

بازگشایی معابر:

 

احداث خیابان شهید مهدوی (فرهنگ به بلوار طالقانی) ، بازگشایی  بلوار پاسداران  به کمربندی امام روح الله از اقدامات موثر شهرداری ساری در روان سازی ترافیک است.

 

 

زیرسازی و آسفالت خیابان ها:

 

اجرای نهضت آسفالت در سطوح مختلف شهر از پروژه های مستمر شهرداری ساری در راستای زیبایی بصری شهر و تسهیل در عبور و مرور و نیز سلامت شهر و شهروندان بوده است که بطور مستمر در طی سالهای اخیر در حال اجراست.

 

 

این پروژه به همت شهرداری های مناطق و سازمان عمران شهرداری در خیابان های اصلی و فرعی اجرا گردید.

 

 

شایان ذکر است ، تقویت زیرساخت ها ی معابر برای تقویت و بازدهی بیشتر آسفالت پیش از اجرای نهضت آسفالت اجرایی می گردد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید