طرح تفکیک زباله از مبدا گامی در راستای سلامت شهر و شهروند

مشارکت پانزده هزار خانوار ساروی در طرح تپش / کاهش آلودگی های زیست محیطی / حفظ سرمایه های ملی

کد خبر : 713621 شهریور 1397اخبار 0
کلبه های تپش ( تفکیک پسماند شهر ) تاکنون نقش موثری در مشارکت شهروندان در اجرای این طرح داشته است و بیش پانزده هزار خانوار ساروی در تفکیک زباله از مبداء همکاری داشته اند.
مشارکت  پانزده هزار خانوار ساروی در طرح تپش / کاهش آلودگی های زیست محیطی / حفظ سرمایه های ملی

 

 

 

رشد روزافزون جمعیت شهری ، فقدان یا ضعف سیاستگذاری و ارزیابی عملکردها و فعالیت‌های گوناگون شهری بر اساس برنامه جامع و کلان ملی، تغییر الگوی مصرف و تداوم تخلیه زائدات به محیط‌زیست شهری از جمله عوامل بحران زایی است که محیط‌زیست طبیعی و کیفیت بهداشت و سلامتی انسان‌ها را در معرض خطرات و زیان‌های گوناگون قرارداده است و سبب شده روزانه بالغ بر هزاران تن مواد زائد دور ریخته شود.

 

این دورریزها شامل فلزات با ارزش، ظروف شیشه‌ای قابل استفاده، کاغذ، پلاستیک قابل بازیافت و پت (pet) و پسماندهای غذایی و.... هستند که از نظر عناصر غذایی غنی می‌باشند. در میان این پسماندها نیز مواد خطرناکی نظیر جیوه درون باطری‌ها ـ کادیوم لامپ‌های مهتابی و مواد شیمیایی و سمی پاک کننده‌ها وجود داشته که بر طرف کردن آن‌ها علاوه بر اینکه محیط‌زیست و سلامت انسان را به مخاطره می‌اندازد، هزینه‌های سنگینی را به انسان تحمیل می‌کند.

 

 

بر این اساس و در راستای سلامت شهر و شهروندان  ونیز  حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از پسماندهای قابل بازیافت ،  اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته و برای اجرا به سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری ابلاغ گردید.

اهداف طرح تفکیک زباله از مبداء:

1-کاهش اثرات نامطلوب زباله بر روی محیط زیست در جهت اجرای قانون مدیریت پسماند

2-کاهش هزینه های مربوط به جمع آوری زباله و زائدات

3-حفظ سرمایه های ملی و کمک به اقتصاد کشور

4-ایجاد اشتغال و جذب سرمایه های بخش خصوصی

5-کاهش آلودگی های محیط زیست و حفظ محیط زیست ( آب ، خاک ، هوا)

6-جلوگیری از دفن پسماند ها و افزایش طول عمر مراکز دفن

7-بهینه سازی مراحل مربوط به تولید کود آلی از پسماندهای غذایی ( کمپوست)

8-اصلاح الگوی مصرف نادرست رایج در جوامع شهری

9-ترویج و اشاعه فرهنگ با مواد زائد جامد در بین شهروندان

10-کاهش جریان زباله به مراکز دفن و در نتیجه طولانی تر شدن عمر مراکز دفن زباله

 

 در این راستا ، شهرداری ساری طرح­های عملیاتی فراوانی را در زمینه مدیریت پسماند برنامه ریزی و اجرا کرده است. طرح ­هایی که هدف نهایی آنها کاهش اثرات مخرب محیط زیستی بهداشتی و هزینه ای پسماندهای تولیدی و استفاده بهینه از منابع طبیعی بوده است.

 

با بررسیهای به عمل آمده و رفع نقایص طرحهای پیشین، طرح تفکیک پسماند شهر (تپش) با هدف جداسازی زباله های اصطلاحاً خشک که قابلیت بازیافت پذیری و برگشت به چرخه تولید را دارا هستند، به مرحله اجرا درآورده است.

 

 سازمان مدیریت پسماند در مرحله اول با هدف آموزش و جلب مشارکت شهروندان در این طرح اقدام  به جانمایی و استقرار کلبه­ های تپش در سطح شهر نموده است. در همین راستا سعی شده تا با استفاده از مشوق های منظور شده از سوی سازمان مدیریت پسماند و شهرداری ساری، شهروندان را در اجرای طرح سهیم ساخته تا فرهنگ بازیافت نیز در این شهر نهادینه گردد.

 

برای اولین گام جانمایی کلبه تپش در بوستان اتحاد در تاریخ 96/5/28  صورت پذیرفت و عملاً طرح تپش با دو هدف؛ کاهش تولید زباله از مبدأ و تفکیک زباله از مبدأ  آغاز گردید.  

 

 

در حال حاضر 58کلبه فعال در سطح شهر ساری مستقر گشته اند که هر کدام با حضور 2 کارشناس  از ساعت 7  الی 16  آماده خدمت رسانی و آموزش به شهروندان بوده تا پس از تفکیک زباله تر و خشک نسبت به دریافت زباله های خشک چهارگانه( فلز،کاغذ ، شیشه ، پلاستیک ) از همشهریان اقدام نمایند.

 

 در این طرح پس از دریافت مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره همراه سرپرست خانواده، در اولین مراجعه از شهروند ثبت نام بعمل آمده و پس از آن در مراجعات بعدی بر اساس وزن زباله تحویلی، امتیاز تعیین شده برای شهروند در سامانه ثبت و پیامک نیز برای مشترک ارسال می گردد. لازم به ذکر است پس از دریافت اطلاعات سرپرست خانوار کارت هوشمند شهروندی به نام کارت تپش برای مشترک از همان کلبه ثبت نام شده صادر و تحویل داده می شود. با این کارت و بر اساس امتیازات کسب شده ، شهروند قادر خواهد بود از خدمات و مشوق های سازمان مانند تخفیف در فیش بهای خدمات شهری ( پسماند ) بهره مند گردند.

 

کلبه های تپش ( تفکیک پسماند شهر ) تاکنون نقش موثری در مشارکت شهروندان در اجرای این طرح داشته است و بیش پانزده هزار خانوار ساروی در تفکیک زباله از مبداء همکاری داشته اند.

 

شایان ذکر است در زمینه فرهنگ سازی و آموزش نیز تاکنون به  26 هزار نفر از شهروندان در رده های سنی مختلف آموزش های لازم در زمینه تفکیک زباله از مبداء ارائه گردید.

 

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید