برگزاری جشنواره استانی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای توسط شهرداری ساری؛

امتداد ارتقای هویت فرهنگی

کد خبر : 713321 شهریور 1397اخبار 0
ایجاد محیطی امن همراه با آسایش و آرامش خیال، یکی از مهم‌ترین مواردی‌ست که می‌بایست در برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های شهری لحاظ شود. در این راه، مباحث و موارد متنوع فرهنگی و ورزشی به دلیل طیف گسترده‌ای که از نظر مخاطب‌شناسی، دربرمی‌گیرند در سال‌های اخیر مورد توجه وپیگیری معاونت‌ها و ادارات مختلف شهرداری ساری و سازمان‌های تابع، قرار گرفته است. اخیرا نیز اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم شهرداری ساری در همین راستا جشنواره استانی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را در بوستان ولایت ساری با مشارکت 100 ورزشکار باستانی برگزار کرد
امتداد ارتقای هویت فرهنگی

با فرا رسیدن ایام محرم، اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری ساری با برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی پهلوانی زورخانه‌ای در بوستان ولایت، جشنواره اوقات فراغت تابستانی 20 در 20 را پایان داد.

 

جشنواره فرهنگی ورزشی پهلوانی زورخانه‌ای با نگاه توسعه و ترویج ورزش‌های بومی و سنتی، باستانی و پهلوانی از اهداف ارزشمند فرهنگی ورزشی شهرداری ساری در راستای سلامت و احیای هویت های فرهنگی برگزار شده است.

 

با توجه به اینکه این ورزش معنوی مورد علاقه رده‌های مختلف سنی از خردسال تا سالمندان است، لذا مدیریت شهرداری ساری خود را موظف دانسته تا برای حفظ یک هویت فرهنگی و تقویت آموزش‌های دینی و اخلاقی در کنار ورزش و سلامتی برای جوانان، شرایط مناسب را مهیا نماید.

 

رشد و شکوفایی در ورزش زورخانه‌ای همت مسولان می‌طلبد زیرا در تقابل با فرهنگ‌های غربی آمیخته در ورزش، زمان آن رسیده در بازنگری بسترهای ورزشی اخلاقی و حرفه‌ای چون ورزش زورخانه‌ای گام برداشته شود.

 

موفقیت الگوهای بومی در رشد و توسعه  در سایه حفظ و احیای مولفه های اخلاقی و هویت اصیل ایرانی شکل خواهد گرفت ورزش باستانی تمام ارزش‌های فرهنگی، مذهبی و تاریخی ایران را در خود جای داده و باید به خانواده‌ها معرفی شود تا این ارزشها با ورزش به بهترین شکل به جامعه و نسل‌های بعد انتقال یابد و در این مسیر مهم، شهرداری ساری گام‌های اولیه را برداشته است.

 

*فعالیت 22 گود زورخانه در مازندران


روح الله سوادکوهی رییس هیات ورزش های پهلوانی و زورخانه ای شهرستان ساری در جشنواره زورخانه ای شهرداری ساری  معنویت و اخلاق را محور فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای اعلام کرد و تاکید کرد: ورزش زورخانه ای که ترکیبی از اصالت مذهب، سنت، فرهنگ و داشته های ملی است، تنها یک ورزش نیست.  آموزشگاهی از خصلت های انسانی و مردمداری و دینی است.

ورزش زورخانه ای آمیخته ای از موسیقی و آواز، حرکات جسمانی موزون و فلسفه و منش پهلوانی است که برگرفته از افسانه‌های دلاورانه دوره ایران باستان است .

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان مازندران  22 زورخانه با 1000 ورزشکار و 100 مرشد و 50 مربی در ورزش زورخانه‌ای و در ساری 2 زورخانه با 200 ورزشکار و 15 مربی فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: در راستای ترویج اخلاق در ورزش و تلاش‌های هیئت ورزش زورخانه ای شهرستان ساری، 80 ورزشکار نونهال و نوجوان در ساری به این ورزش می‌پردازند.

 

گفتنی است، 17 شوال؛ روز نبرد پهلوانی بزرگ جوانمرد عالم بشریت حضرت علی(ع) با عمروبن عبدود در جنگ خندق، که نماد شجاعت و اخلاق است توسط شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای با هدف پاسداری و ترویج فرهنگ ارزشمند پهلوانی در سطح جامعه نامگذاری گردیده است.

 

پرونده ثبت جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و آیین‌های پهلوانی در سال 1383 به درخواست فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و با تلاش مسوولان میراث فرهنگی ایران پیگیری شد و این آیین کهن و اصیل در سال 2010 در فهرست میراث معنوی یونسکو ثبت جهانی شد.

 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید