آموزش و فرهنگسازی

معضل زباله را به فرصت تبدیل کنیم

کد خبر : 704512 شهریور 1397آموزش و فرهنگ سازی 0
با فرهنگسازی در راستای تفکیک زباله از مبدا در جامعه، معضل زباله را به فرصت تبدیل کنیم.
معضل زباله را به فرصت تبدیل کنیم

در شرایطی که زباله امروزه معضلی بزرگ برای جوامع بشری می‌باشد، در صورت رعایت موارد اصولی و مدیریت صحیح به همان مقدار ارزشمند است و تبدیل به یک سرمایه‌ی اقتصادی بزرگ می‌شود. باید بدانیم و این دانستن را به شهروندان تزریق نماییم که زباله همان مقدار‌ که امروز معضلی بزرگ هست می‌تواند در صورت رعایت موارد اصولی و مدیریت صحیح به همان مقدار ارزشمند شود و تبدیل به یک سرمایه‌ی اقتصادی جالب شود.

در شرایطی که مساله‌ی زباله و کنترل آن در استان‌های شمالی کشور به مرحله‌ی واقعاً بحرانی رسیده است و به خاطر نبود زمین‌های مناسب و استاندارد جهت دپو و دفن زباله بهترین راه پیشنهادی برای حل و مبارزه با این معضل بزرگ که سرانه‌ی آن سه هزار تن در مازندران تخمین زده شده است، اجرای طرح‌های تفکیک زباله از مبدا و تقویت کارخانجات بازیافت زباله می‌باشد.

امروزه کشورهای پیشرفته دنیا در بخش صنعت بازیافت زباله به اندازه‌ای موفق بوده‌اند که با خرید زباله از سایر کشورهای اروپایی و آفریقایی کسب موقعیت شغلی و در آمدزایی می‌کنند.

احداث کلبه های بازیافت، آغاز تحولی بزرگ در زمینه‌ی تفکیک زباله است که می‌تواند یکی از راه‌های نشان دهنده‌ی ارزش واقعی زباله باشد.

از همین رو شهرداری ساری و سازمان مدیریت پسماند با حمایت شورای اسلامی شهر برای همکاری شهروندان در خصوص طرح تفکیک زباله از مبدا با تجهیز نمودن شهر و محلات به کلبه ها و سطل های مخصوص تفکیک زباله و طرح های تشویقی در این زمینه اقدام کرده اند.

طرح تفکیک مربوط به تفکیک و ارسال مواد زباله ی خشک به کلبه های بازیافت میباشد.

یادمان باشد تفکیک زباله از مبدا و اجرای صحیح این طرح در شهر علاوه بر حل معضل زباله می تواند بستری برای ایجاد شغل و درآمد باشد.

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید