آموزش روزانه

بازیافت و فواید آن

کد خبر : 663424 تیر 1397آموزش و فرهنگ سازی 0
بازیافت فرایندی است که در آن بعضی از مواد دورریز و استفاده‏شده را به همان ماده یا مواد دیگری که قابلیت استفاده مجدد داشته باشند، تبدیل می‏کنند.
بازیافت و فواید آن

بازیافت چیست؟

بازیافت فرایندی است که در آن بعضی از مواد دورریز و استفاده ‏شده را به همان ماده یا مواد دیگری که قابلیت استفاده مجدد داشته باشند، تبدیل می‏کنند. موادی مثل بطری‏های شیشه‏ ای، کاغذ، پلاستیک و قوطی‏های فلزی را می‏توان با استفاده از مخازنی در مکان‏های مناسب شهر مستقر شده‏‏اند یا مراکز تحویل‌گیرنده این مواد، بازیافت کرد. مرتب‌سازی و بازیافت زباله‏های خانگی مخلوط می‌تواند در یک مرکز بازیابی مواد انجام شود. پیرولیز و کمپوست، روش‌های غیر‌مستقیم بازیافت زباله هستند.

فواید بازیافت چیست؟

بعضی از مزایای مهم بازیافت زباله به شرح زیر می‏ باشد:

  1. بازیافت موجب کاهش آلودگی‏ محیط‏ زیست می‏ شود. بازیافت پسماندهای صنعتی آلوده‏ کننده محیط‏ زیست مانند پلاستیک، قوطی‌های فلزی و مواد شیمیایی، راه‏ حل مهمی جهت کاهش قابل‌توجه آلودگی‌ها است زیرا این مواد به‌جای دورریزشدن، مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرند.
  2. بازیافت موجب حفاظت از محیط‌ زیست می‏ شود. در‌حالی‌که روزانه درختان زیادی در جنگل‏ها قطع می‏شوند، می ‏توان کاغذهای قابل‏ بازیافت را به‌طور مداوم برای کاهش جنگل‌زدایی مورد استفاده قرار داد.
  3. بازیافت موجب کاهش گرمایش جهانی می‏شود. فرایند احتراق در سوزاندن زباله منجربه انتشار گازهای گلخانه‌ای وسیعی مانند دی‌اکسید‌کربن، گوگرد و نیتروژن می‌شود که به تغییرات آب‌و‌هوایی و گرم‌شدن زمین کمک می‌کند. بازیافت دارای حداقل احتراق است و زباله به مواد قابل‌استفاده مجدد تبدیل می‌شود که اثرات مضر زیست‌‌محیطی صفر یا حداقل دارد.
  4. بازیافت منابع طبیعی را حفظ می‌کند. بازیافت میزان زباله محل‌های دفن ‌را کاهش می‌دهد. بازیافت مواد قدیمی و استفاده‏شده و تبدیل آنها به محصولات قابل‌استفاده مجدد، امکان پرشدن محل‌های دفن زباله را به‌شدت کاهش داده و درنتیجه به کاهش آلودگی زمین و آب کمک می‌کند.

بازیافت به ایجاد شغل کمک می‌کند. بازیافت موجب راه‌اندازی بسیاری از کارخانجات بازیافت شده و زنجیره‌ای طولانی از جمع‌آوری تا محصول نهایی بازیافت را ایجاد می‏کند. تمامی این فعالیت‌ها توسط انسان انجام می‌شود، بنابراین فرصت‌های شغلی زیادی به ‏وجود می‏ آید. بازیافت مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. در پردازش مواد خام در طی تولید، مقدار زیادی انرژی مصرف می‌شود. بازیافت نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارد که برای فرایندهای تولید در مقیاس‏های وسیع، مثل معدن و پالایش، ضروری است. بازیافت همچنین تمام فرایندهای تولید را ارزان‌تر می‌کند، که یک پیروزی بزرگ برای تولید‌کنندگان است.

برچسب ها سید+سلمان+ابوالقاسمی پسماند تپش تفکیک پسماندساری زباله بازیافتی
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید