اخبار شهرداری منطقه یک ساری در هفته گذشته

کد خبر : 655216 تیر 1397اخبار 0
در اين بسته خبري به انعكاس خلاصه‌ اي از مهم‌ترين اخبار شهرداري منطقه يك پرداخته خواهد شد
اخبار شهرداری منطقه یک ساری در هفته گذشته

در اين بسته خبري به انعكاس خلاصه‌ اي از مهم‌ترين اخبار شهرداري منطقه يك پرداخته خواهد شد

کارآمد سازی شهرداری ها و دهیاریها / کیفیت بخشی به خدمات شهری و روستایی

 ایجاد توسعه پایدار در مناطق شهری و روستایی یکی از مهمترین سیاستگذاریها در سیستم مدیریتی جدید می باشد چرا که امروزه شهرها و روستا ها نه فقط به لحاظ وسعت و میزان جمعیت بلکه به لحاظ حجم و تنوع فعالیتها و ارزشهای فرهنگی و اجتماعی دارای اهمیت فراوان می باشند.

بی تردید در فرایند مردم سالاری ، کارآمد سازی شهرداری ها و دهیاری ها موجب کیفیت بخشی به خدمات شهری و روستایی شده و همانند پلی کوچک شهروندان را به شهرداری ها و دهیاری ها متصل کرده و موجب توسعه پایدار در مناطق شهری و روستایی می شود.

آسایش، امنیت ، سلامت روانی و اجتماعی، نهادینه‌سازی فرهنگ مشارکتی و رضایتمندی شهروندان و دستیابی به شاخصه‌های یک شهر سالم، زیبا، توسعه یافته و پویا، نیازمند تلاش‌، حمیت و اراده جدی، تمامی مدیران و مسئولان بویژه تلاشگران عرصه مدیریت شهری است که با برنامه‌ریزی‌های علمی و اجرای آنها، مسیر توسعه همه جانبه شهر را هموار و فضایی مطلوب را برای زندگی شهروندان فراهم کنند.

در همین راستا، فرا رسیدن ۱۴ تیرماه به عنوان روز «شهرداری و دهیاری» فرصتی مغتنم برای قدردانی و تجلیل از فعالیت‌های خادمان مردم در عرصه های مختلف شهرداری و مدیریت شهری به ویژه تمامی  عزیزان شاغل در شهرداری ساری که شبانه روز برای توسعه، پیشرفت و بالندگی شهر عزیزمان تلاش و فعالیت می‌کنند و از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی ورزند و بی شک هر خدمتی که در جهت رفاه حال مردم صورت پذیرد موجب خشنودی خداوند متعال قرار می گیرد و قطعا” در اذهان ماندگار خواهد شد.

 

تمهیدات شهرداری منطقه در راستای بهینه سازی مصرف انرژی

حسن ثنایی مسئول تأسیسات منطقه اظهار داشت : با توجه به خشکسالی‌های متعدد و بارش کم باران در کشور با کمبود آب و برق مواجه هستیم که در این شرایط وظیفه همه صرفه جویی در مصرف انرژی است.

ثنایی اظهار داشت : واحد تاسیسات منطقه درجهت بهبود بهره وري درواحدهاي اداري و به منظور ارتقاء سطح كارآيي و نهايتاً بهبود اقتصاد ملي اقدام به تعویض لامپهاي معمولي با لامپهاي كم مصرف و فلورسنت ، سرويس کلیه لوله ها و اتصالات دستگاهها و کولرها ، رنگ آمیزی سقف و ديوارهاي محيط كار از رنگهاي روشن ،
بررسی سيم ها ، پريزها وكليدها و تمیز کردن مرتب حبابها ، قابها ولامپها جهت جلوگیری از کاهش بازدهي نوري آنها نمود .
وی گفت : شهرداری منطقه برای اولین بار در سطح شهر اقدام به نصب دیزل ژنراتور80 کیلو وات آمپر جهت تأمین برق اداری منطقه نمود چراکه با نصب دیزل ژنراتور ، از شبکه سراسری برق خارج شده و در مصرف برق صرفه جویی می نمائیم .
ثنایی با اشاره به اینکه امروزه درادارات روی میز اکثر افراد کامپیوترقراردارد ومعمولا بطورهمزمان روشن می باشند گفت : مصرف کل این اقلام دراغلب اوقات اداری ، حتی به بیشتر از مصرف روشنائی می رسد که در مقیاس های جغرافیای بزرگ مصرف زیادی را بر شبکه تحمیل می نمایند . لذا امروزه ارائه الگوی مناسب جهت کاهش وصرفه جوئی درمصرف کامپیوتر از اهمیت ویژه ای برخورداراست که شهرداری منطقه اقدام به ارائه آموزشهای لازم به صورت حضوری و اتوماسیون جهت صرفه جویی در مصرف برق نمود .
ثنایی در ادامه اظهار داشت : از جمله اقدامات دیگر واحد تاسیسات در سطح شهر میتوان به تغییر سیستم فرمان روشنایی فتوسل به تایمرهای نجومی اشاره نمود .

 

بیش از 124 مرتبه کارگاههای متخلف در سطح منطقه تعطیل شد

شعیب زمانی مسئول واحد کنترل و نظارت شهرداری منطقه یک ساری با تشریح فعالیت های واحد کنترل و نظارت در شهرداری اظهار داشت : کاربری اراضی و جلوگیری از تغییر غیر مجاز کاربری ها ، رعایت اصول فنی و شهرسازی و بهداشتی وعواقب ساخت غیر اصولی و فاقد استحکام بنا و بدون ایمنی اطلاعاتی است که در حوزه ساخت و ساز از این واحد به شهروندان اطلاع رسانی می شود .
مسئول کنترل و نظارت بازدید از ساختمان های در حال احداث و گشت زنی مستمر در شهر و اراضی حاشیه به منظور ممانعت از عملیات ساختمانی بدون مجوز را از اقدامات واحد کنترل و نظارت برشمرد و افزود : در سه ماهه نخست سال جاری یکهزار و 275 مرتبه بازدید از تخلفات ساختمانی درمنطقه یک شهرداری صورت گرفته است . 

زمانی با بیان این مطلب افزود : شهرداری منطقه یک به 419 مورد از تخلفات ساختمانی ، اخطار داده است .
مسئول کنترل و نظارت به اقدام دیگر این واحد مبنی بر رسیدگی به شکایات و گزارش های واصله مردمی در رابطه با ساخت و ساز بدون مجوز یا مغایر پروانه و فاقد استحکام بنا اشاره کرد و گفت : در سه ماه نخست سال جاری 74 مورد پرونده ساخت و ساز غیر مجاز به ماده صد ارسال شده است .
وی افزود : شهرداری در اجرای ضوابط قانونی اقدام به جمع آوری ابزار و مصالح پای کار ساخت و ساز غیر مجازمی کند شمار اخطار جمع اوری مصالح در منطقه یک شهرداری ساری را در سه ماه ذکر شده 109 مورد اعلام کرد .
زمانی ادامه داد : توقف و تعطیل کار ساخت و سازهای غیر مجاز از دیگر اقدامات شهرداری در راستای اجرای ضوابط قانونی است که در سه ماه نخست سال 124 مرتبه منجر به تعطیلی کارگاههای متخلف در سطح منطقه شده است .

 

کسب درآمد بیشتر / خدمات شهری مطلوب تر

محمدحسین قبادی معاونت شهرسازی ضمن مهم برشمردن تأمین منابع مالی و درآمدی شهرداری ها گفت : در میان بخشهای مختلف مدیریت شهری تأمین منابع مالی و درآمدی شهرداری ها اهمیت ویژه ای دارد زیرا از یک سو کسب درآمد شهرداری ها تأثیر عمده ای در ارائه خدمات به شهروندان دارد و از سوی دیگر فقدان درآمد کافی نه تنها سبب عدم ایجاد خدمات ضروری در شهر می شود بلکه اساسا اجرای تمامی طرح ها و برنامه های شهری را با مشکل مواجه می کند .
در همین راستا قبادی یکی از راهکارهای افزایش درآمدی را ، تعامل و همکاری دو سویه شهروندان با شهرداری دانست و افزود : نتیجه این همکاری و تعامل علاوه بر کسب درآمد بیشتر برای شهرداری ، ارائه خدمات شهری مناسب تر و شایان تر به همشهریان را در پی خواهد داشت .
وی با اشاره به پتانسیل‌های درآمدزایی منطقه و تاکید بر استفاده مناسب از آن برای تحقق بودجه مصوب اظهار کرد : تمامی واحدها موظف به همکاری و تلاش مضاعف به منظور وصول مطالبات معوقه و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات موجود هستند.

در ادامه مصطفی مهربانیان معاونت اداری مالی منطقه اظهار کرد : با توجه به اینکه شهرداری نهادی خودکفاست و درآمدها و هزینه‌های جاری برای ارائه خدمات عمرانی و شهری را از طریق منابع داخلی و خارجی خود تامین می‌کند لذا تشکیل جلساتی با هدف ارتقا درآمد و پیگیری مستمر وضعیت وصول مطالبات و همچنین ایجاد زمینه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری مردمی برای کسب درآمد پایدار بسیار مهم و ضروری است.
مهربانیان با تشریح وضعیت مالی منطقه، پیگیری وصول درآمد ها را بسیار مهم برشمرد و ضمن بیان موقعیت و وضعیت درآمد منطقه، از آنها خواست با توجه به استعدادهای مطلوبی که در سطح منطقه وجود دارد، از تمامی این ظرفیت ها برای افزایش درآمد و خدمات رسانی بهینه به شهروندان بهره جویند.
معاونت اداری مالی منطقه افزود : خدمت‌رسانی به مردم و توسعه خدمات شهری از مهم‌ترین وظایف ما محسوب می‌شود که باید تلاش کنیم تا ضمن رضایت مندی شهروندان به نقطه اوجی در این زمینه دست پیدا کنیم.

 

فعالیت واحد خدمات شهری در سطح منطقه

عملیات لایروبی جوی ها ، اصلاح علف های هرز ، جمع آوری نخاله های سطح منطقه و شست و شوی مخازن زباله توسط واحد خدمات شهری شهرداری منطقه در حال انجام می باشد.

براساس این گزارش این عملیات به منظور حفظ بهداشت محیط زیست ، کاهش تجمع حیوانات موذي و همچنین حفظ طراوت و شادابی و زیبایی سطح منطقه توسط پرسنل واحد خدمات شهری صورت می گیرد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید