سرپرست مدیریت پسماند ساری مطرح کرد

استقرار 49 کلبه تفکیک زباله در سطح شهر ساری/آموزش 25 هزار شهروند

کد خبر : 652912 تیر 1397اخبار 0
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری گفت: تعداد کلبه‌های تفکیک در آغاز طرح 29 کلبه بوده که در پایان دی‌ماه 96 به 34 کلبه افزایش یافته که هم‌اکنون با پیشرفت طرح و مشارکت شهروندان، تعداد این کلبه ها در سطح شهر به 49 کلبه رسیده است.
استقرار 49 کلبه تفکیک زباله در سطح شهر ساری/آموزش 25 هزار شهروند

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندشهرداری ساری؛ عباس رجبی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ترویج فرهنگ تفکیک، گامی بزرگ در شهر ساری است، اظهار کرد: امروزه دفع مواد زائد جامد در شهرها به معضلی با پیامدهای روزافزون تبدیل شده است، گذشته از هزینه بسیار بالایی که جمع‌آوری، حمل و نقل و دفع مواد زائد شهری به کشور تحمیل می‌کند، مخاطرات زیست‌محیطی آن نیز بسیار جدی است.

وی با عنوان اینکه نگرانی‌های حاصل از ادامه این وضعیت باید همه اقشار جامعه و به‌ویژه مدیران شهرداری را به تفکر و عمل به‌منظور مقابله با این مخاطرات وا دارد، افزود: «محیط زیست» وقتی «محیط زیست» است که انسان در آن زندگی کند و از مواهب الهی بهره‌مند شود، به آسایش دست یابد و البته برای همین بهره‌مندی هم که شده در محافظت از آن بکوشد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری تأکید کرد: تنها راه حفظ محیط زیست از گزند آلاینده‌ها، مدیریت صحیح پسماند از طریق تفکیک و بازیافت است.

* پیاده‌سازی فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ

این مسؤول با اعلام اینکه لزوم تفکیک زباله از مبدأ در شهر ساری باید جدی گرفته شود، گفت: آموزش شهروندی برای کمتر تولید کردن زباله و تفکیک از مبدأ، امری بسیار جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رجبی بیان کرد: با فرهنگ تفکیک زباله، علاوه بر کنترل تولید زباله، مدیریت در خرید و اقتصاد خانواده نیز انجام می‌شود که در نتیجه فرهنگی در جامعه رواج می‌یابد که علاوه بر سوددهی روزانه، با توجه به تولید بالای زباله، می‌تواند برای شهر بسیار مفید واقع شود.

* آموزش  25 هزار شهروند

وی با اشاره به جدیت در اجرای طرح جامع آموزش تفکیک زباله در شهر ساری اضافه کرد: اگر بتوانیم در عرصه آموزش شهروندی و ترویج برنامه‌های مرتبط با این عرصه، مشارکت‌های مردمی را جلب کنیم، توانسته‌ایم گامی بزرگ برداریم.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری خاطرنشان کرد: کارشناسان آموزشی سازمان در مجموع فعالیت‌های خود در مدارس، ادارات، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، مجتمع‌های مسکونی، مساجد، باشگاه‌ها، سراهای شهرداری و همچنین با شرکت در مراسم پاکسازی‌ها، جلسات و سایر برنامه‌های فرهنگی شهر به بیش از 25 هزار نفر تاکنون آموزش فرهنگ صحیح تفکیک را داده‌اند.

* استقرار 49 کلبه تفکیک در سطح شهر

این مسؤول تصریح کرد: میزان پوشش پسماندهای شهری جمع‌آوری‌شده توسط طرح تپش در سه ماه گذشته، با توجه به همکاری شهروندان فهیم ساروی رضایت‌بخش بوده که برای پیشرفت بیشتر در این طرح نیازمند مشارکت همه‌جانبه شهروندان هستیم.

رجبی با اشاره به اینکه منطقه دو ساری به‌عنوان فعال‌ترین منطقه، بیشترین مشارکت را در این امر داشتند، یادآور شد: در همین راستا تعداد کلبه‌های تفکیک در آغاز طرح 29 کلبه بوده که در پایان دی‌ماه 96 به 34 کلبه افزایش یافته که هم‌اکنون با پیشرفت طرح و مشارکت شهروندان، تعداد این کلبه ها در سطح شهر به 49 کلبه رسیده است.

وی ادامه داد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است لذا جمع‌آوری زباله‌ها به‌صورت جداگانه  نقش مؤثری در کاهش اثرات سوء زیست‌محیطی و همچنین پاسخگویی به بخشی از هزینه‌های سنگین دفع زباله دارد.

* جمع‌آوری روزانه 220 تن زباله

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری اظهار کرد: در زمینه اطلاع و فرهنگ‌سازی اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهر ساری، این سازمان از سال گذشته مستقیماً این طرح را به‌صورت پایلوت شروع کرد و الان با مشارکت بیشتر و فعال شهروندان، پس از آموزش و فرهنگ‌سازی در حال اجراست.

این مسؤول هدف از اجرای طرح تفکیک زباله را تغییر نوع نگاه و نگرش شهروندان در نحوه برخورد با پسماند زباله‌ها برشمرد و بیان کرد: بهبود شرایط بهداشتی، کاهش آلودگی‌های ناشی از تولید زباله و حفظ محیط زیست، صرفه‌جویی در هزینه‌های جمع‌آوری پسماند و کمک به چرخه اقتصادی برای بازیافت پسماندهای قابل بازیافت از عمده اهداف اجرایی طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهر ساری است.

رجبی در پایان گفت: روزانه 220 تن زباله در این شهر جمع‌آوری می‌شود که با توجه به اجرای طرح تفکیک زباله و همکاری شهروندان، میزان پسماند شهری کاهش خواهد یافت.

برچسب ها عباس+رجبی تپش تفکیک پسماندساری زباله رجبی شهرداری چهره به چهره
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید