حفاظت از جمعیت و زیرساخت های کشور ماموریت اساسی همه نهاد هاست

کد خبر : 652012 تیر 1397اخبار 0
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: حفاظت از جمعیت و زیرساخت های کشور ماموریت اساسی همه نهاد هاست که ربطی به جناهای سیاسی و مخالف و موافق ندارد.
حفاظت از جمعیت و زیرساخت های کشور ماموریت اساسی همه نهاد هاست

 

مهندس کریمی، معاون امور شهری ضمن خیرمقدم به حاضران هدف از این نشست را تببین اهداف و برنامه های اجرایی سال 1397 پدافند غیر عامل در شهرداری ها بیان کرد. و بر اساس برنامه ریزی بعمل آمده کلان شهرهای کشور را در سه کارگروه مدیریت شهری ، برنامه ریزی شهری و زیرساخت های شهری تقسیم بندی نموده تا با هم اندیشی و تعامل نسبت به مسائل پدافندغیرعامل در این سه حوزه با برگزاری نشست های فصلی و ابلاغ احکام به همه مدیران بتوانیم در جهت تحقق اهداف پدافندغیرعامل شهری گام های موثری برداریم.

کریمی در خصوص طرح مطالعاتی پدافندغیرعامل در شهر ، برگزاری دوره های آموزش عمومی و تخصصی پدافندغیرعامل برای 30 شهر با ظرفیت 2800 نفر توضیحاتی را ارائه نمودند.

.
 
 
پدافند غیر عامل موضوعی جاری و همیشگی است 
 

اولین سخنران این همایش سردار دکتر جلالی، ریاست سازمان پدافند غیر عامل در سخنان خود موضوع دائمی و جاری بودن پدافندغیرعامل از منظر مقام معظم رهبری اشاره نمود و گفت : ما پدافندغیرعامل شهری را در سه حوزه زیرساخت شهری (حفاظت ، مراقبت و تداوم کارکردهای زیرساخت در شهر) برنامه ریزی شهری (حفاظت و اداره مردم ، تامین نیازهای حیاتی ، جابجایی ، اسکان موقت) مدیریت شهری (ترکیبی از دو حوزه بالا و هماهنگی دستگاههای خدماتی ، امدادی ، انتظامی) مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سردار جلالی با اشاره به سیستم انتخابی و انتصابی بودن شهرداران در ایران و کشورهای دیگر افزود: ماموریت حفاظت و دفاع از مردم ربطی به گرایش سیاسی ندارد.با توجه به اینکه 72 درصد جمعیت ایران در شهرها سکونت دارند و طیف وسیعی از تهدیدات عمومی و درگیری ها در سالهای اخیر به شهرها کشیده شده است.
 
وی با اشاره به حوادث گردو غبار خوزستان و مخزن کلر دزفول ، طرح مطالعات پدافندغیرعامل وضع موجود در شهرها جز اولویت سازمان دانست و بیان کرد : مبنای اولیه مقابله با آلودگی های مهم شهری اعم از هسته ای ، شیمیایی و زیستی شهرداری هایی هستند که در ساختار موجود واحدی برای تشخیص و رفع آلودگی های مذکور وجود داشته باشد و تجهیز لازم و اولیه صورت پذیرد. در طرح تخلیه و اسکان اضطراری و با ایجاد مراکز چندمنظوره می بایست 30 درصد از جمعیت شهری را به حومه با فاصله 60 کیلومتر انتقال و جابجا نمایند.
 
 

دکتر اکرمی ضمن معرفی قرارگاه پدافندشیمیایی حوزه های ایمنی ، امنیت و دفاع را مورد بررسی قرار داد. در حادثه انفجار قطار نیشابور باید دستورالعمل های مختص شهری از حوزه پژوهش به شهرداری ها اطلاع رسانی و اموزش داده شود. تصفیه خانه های آب شرب در محدوده و حریم شهری و انتقال مواد کلر می بایست مسیر جابجایی حمل این ماده شیمیایی به شهرداری ، اورژانس و نیروی انتظامی اطلاع رسانی گردد تا از حوداث احتمالی و جبران ناپذیر پیشگیری بعمل آید. در قرارگاه پدافند شیمیایی حوزه های جنگ ، صنعت ، حمل و نقل ، شهری ، تروریسم ، تجارت از عوامل تهدیدزا بشمار می آیند.

 

پوراسد  معاونت عملیات سازمان درباره الگوی طرح رزمایش شهری با توجه به تهدیدات نوین مطالبی را عنوان داشت. در مرحله اول خود شهردار بعنوان فرمانده قرارگاه شهری محسوب می شود که با تشکیل شورای پدافندغیرعامل در شهر می بایست برای تک تک اعضای شرح وظایف و سناریوی متناسب با تهدید مصوب نماید. و با شناسایی سرمایه ها ، شناسایی تهدیدات ، نقاط آسیب پذیر طرح  ریزی ،آموزش ، تمرین به اجرای رزمایش بپردازنند تا ضمن هماهنگی بیشتر واحد های مختلف به توان عملیاتی خود بیفزایند و نقاط ضعف و قوت و سیستم های ارتباطی را ارزیابی نمایند.

 

در پایان مهندس کریمی به تشریح 4 محور اصلی برنامه های بر اساس توافق نامه پرداخت و در خصوص نصب تجهیزات CBRN در ماشین های آتش نشانی توسط شرکت سپهند وزرات دفاع تا یکماه آینده خبر داد و از ارسال گزارش عملکرد پدافندغیرعامل شهرداری های کشور در سال 1396 که شهرداری ساری بعنوان اولین شهر می باشد تقدیر و تشکر نمود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید