معرفی گل وگیاه

معرفی و آموزش نگهداری گل سانسوریا

کد خبر : 64423 تیر 1397اخبار 0
سانسوریا گیاهی همیشه سبز و دائمی
معرفی و آموزش نگهداری گل سانسوریا

 

 

نام انگلیسی:       Mother in Law’s Tongue

سانسوریا گیاهی همیشه سبز و دائمی است که برگ های نیزه ای شکل از شاخصه های اصلی آن به شمار می رود. برگ ها دارای خطوط و نقوش موازی هستند که با بزرگ شدن گیاه، ارتفاعشان بیشتر می شود. این گیاه به کم آبی مقاوم است در نقاط مختلف منزل می‌توان آن را نگهداری کرد.

شرایط نگهداری سانسوریا:
این گیاه را می‌توان در شرایط مختلف نور آب و خاک پرورش داد.
دما؛ گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۵-۱۸ درجه سانتی‌گراد بهترین رشد را دارد ولی به دمای زیر صفر حساس می‌باشد.
نور؛ این گیاه عموماً در محل‌های روشن رشد خوبی دارد ولی در محل‌های کم نور منازل نیز می‌توان این گیاه را نگهداری کرد.
آبیاری؛ در زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان یک‌بار در هفته کافی می‌باشد.
این گیاه نسبت به بیماری‌های قارچی حساس می‌باشد لذا بهتر است در آبیاری این گیاه دقت کنیم. در فصل زمستان چنانچه این گیاه در جای خنک نگهداری شود از دادن آب زیاد به آن خودداری کنید زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه می‌شود ولی در فصل تابستان به آب بیشتری نیاز دارد.
خاک مناسب سانسوریا مشتمل بر یک قسمت ماسه، یک قسمت پیت ماس و ٢٠٪ ورمی کمپوست عالی هست. زمان تعویض گلدان در بهمن وو اسفندماه قبل از اینکه جوانه‌های جدید رشد خود را شروع کند می‌باشد.

روش تکثیر ، ازدیاد و پرورش گل سانسوریا

تکثیر این گیاه به صورت های قلمه زدن و تقسیم بوته است.

قلمه ی برگ

- برگ ها را به قسمت هایی که طول هر کدام حدود 10 سانتی متر است بریده و به طور عمودی در مخلوطی از تورب و ماسه پرلیت و یا ماسه خالص بکارید و در گلخانه گرم              (18 درجه)  قرار دهید.

- بهتر است روی آن را با صفحه ی شیشه ای بپوشانید تا زودتر ریشه دار شود. بدین طریق پس از چند هفته قلمه ها ریشه دار شده، جوانه می زنند. این طریقه ازدیاد بسیار راحت است.ولی چنانچه از ارقامی که دارای کناره های زرد رنگ اند قلمه برگ تهیه کنید گیاهانی بدست می آیند که حاشیه ی زرد رنگ ندارند. زیرا جوانه از قسمت میانی سبز رنگ آن ها تشکیل می شود و قسمت زرد رنگ در تشکیل جوانه نقشی ندارد.

تقسیم بوته

در بهار به هنگام تعویض گلدان می توانید این کار را به ترتیب زیر انجام دهید.

- زمانی که طول برگ ها در ارقام پا بلند به 20 سانتی متر و در ارقام پا کوتاه به 10 سانتی متر رسید، در اردیبهشت تا شهریور ماه می توانید گیاه پایه ی مادری را از گلدان خارج نمایید.

- گیاهی را که خارج نموده اید با چاقو یا قیچی باغبانی از محل طوقه به چند قسمت تقسیم نمایید.

- هر دو تا سه گیاهچه را در یک گلدان با ترکیب خاکی مناسب بکارید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
شهروند خبرنگار
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید