بزرگترین پروژه عمرانی-گردشگری شمال کشور

فاز دوم بوستان ملل؛ اهداف و سیاست ها

کد خبر : 642131 خرداد 1397اخبار 0
طرح فاز دوم بوستان ملل، ضمن تامین سلامت جسمی و روحی شهروندان، یک مجموعه تفریحی-گردشگریِ بومی با مقیاس عملکرد فراشهری خلق خواهد کرد
فاز دوم بوستان ملل؛ اهداف و سیاست ها

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری اهداف و سیاست های طراحی و ساخت پروژه فاز دوم بوستان ملل به شرح ذیل ارائه می گردد:

 

کهن‌شهر ساری، به عنوان مرکز استان مازندران، دارای پتانسیل‌های گسترده‌‍ای است که هر کدام قابلیت استفاده در جهت توسعه درونی شهر را دارا هستند. این نقاط قوت در دو دسته کلیِ عناصر طبیعی و مصنوع قابل تفکیک‌اند. یکی از مهمترین پتانسیل‌های طبیعی موجود، رودخانه تجن بوده که بخش مهمی از آن در محدوده قانونی شهر ساری واقع شده است. با عنایت بر این اصل که گردشگري، محور توسعه این شهر است، مسئولان شهری بر آن شدند تا از این فرصت در جهت تقویت آن بهره برند. بنابراین، شهرداری ساری در سال 1393، با احداث فاز اول بوستان ملل سعی در استفاده از از این موهبت طبیعی در جهت اعتلای شهر خود نمود. این پروژه در حاشیه رودخانه تجن از پل کابلی شهید رنجبر تا پل تجن، طی مدت 100 روز اجرایی گردید و طبق برآوردهای قبلی، نقش موثری در گردشگرپذیری مرکز استان ایفا نمود. پیرو موفقیت پروژه مذکور، برنامه احداث فاز دوم بوستان ملل نیز در دستورکار جدی مسئولان قرار گرفت.

 

طرح فاز دوم بوستان ملل، در فضایی به مساحت بیش از 320 هکتار، به طول 6.5 کیلومتر و عرض متوسط 500 متر (حداقل 300 متر و حداکثر 800 متر) در حریم بستر رودخانه تجن، واقع در محدوده قانونی شهر ساری در نظر گرفته شده و به‌عنوان یک طرح بزرگ گردشگری و رفاهی در حال اجراست. مشخصات این پروژه به شرح ذیل است:

 

موقعیت مکانی

طرح فاز دوم بوستان ملل، در بخش شرقی شهر ساری در حال اجرا بوده و از مسیر پل کابلی به سمت تنگه لته و پائين كولا ادامه خواهد داشت. محدوده مذکور دارای پتانسیل‌های طبیعی و مصنوع فراوانی بوده که فرصت‌های مهمی را در زمینه اجرای طرح فراهم می‌کند. از جمله این موارد می‌توان به پوشش گیاهی متنوع و وجود عنصر آب که به عنوان مقاصد گردشگری در شمال کشور محسوب می‌شوند از یک سو و همجواری با کمربندی جنوبی شهر به موازات رودخانه و تامین سهولت دسترسی مناطق مسکونی بدان از سویی دیگر، اشاره نمود.

 

نظام کاربری‌ها

با توجه به نقش عملکردی بوستان ملل به‌عنوان یک فضای گردشگری و رفاهی، نظام کاربری‌های مطروحه در این پروژه نیز در همین راستا سازماندهی شده و مطلوب است حدوداً 128 هکتار آن به فضای سبز، 80 هکتار به فضای ایجاد دریاچه، 80 هکتار به مجموعه‌های ورزشی، تفریحی، تجاری و آموزشی، 25 هکتار به سطح اشغال جاده جهت تردد سواره و پیاده و همچنین 6 هکتار به فضای پارکینگ اختصاص داده شود. نکته حائز اهمیت اینکه علاوه بر ساماندهی مسیرِ کنارگذری به عرض 50 متر (4 باند رفت وبرگشت) در منتهی الیه بستر رودخانه، احداث دریاچه‌های متوالی در مسیر آن نیز در اولویت طراحی قرار دارد.

 

چشم‌انداز

فاز دوم بوستان ملل، طرحی است که بر اصول طراحی سبز پایدار استوار است. این طرح ضمن احترام به طبیعت بکر رودخانه و تثبیت حریم ارزشمند آن موجب پویایی اقتصادی و فرهنگی شهر شده و با برآورده ساختن نیازهای شهروندان، رضایت آنان را به ارمغان می‌آورد.

 

اهداف و سیاست‌ها

اصول طرح

  • تاثیر حداقلی توسعه و عملیات آن بر محیط زیست؛
  • استفاده از تکنولوژی‌های دوستدار محیط زیست، توجه به شرایط بومی و ارزش‌ سیستم‌های طبیعی؛
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و استفاده کمتر از سوخت‌های تجدیدناپذیر؛
  • تولید محلی بیشتر از طریق کشاورزی شهری یا ایجاد فعالیت‌های تجاری خرد؛
  • پیاده‌روی بیشتر و رانندگی کمتر با فراهم آوردن شرایط اقلیمی مناسب و شبکه کارآمد شهری.

 

روند پیشرفت طرح

اجراي عمليات احداث، شامل سه جبهه كاري از پل گردن تا محله پايين دزا، از محله پايين دزا تا بالادزا و از محله بالادزا تا تنگه لته است. تا کنون تجهيز كارگاه‌ها صورت پذیرفته و در مرحله اول خاکبرداری مسیر لاینینگ و پاشنه لاینینگ، لجن‌برداری مسیر لاینینگ، اجرای کانال پاشنه لاینینگ در قسمت غربی رودخانه، اجرای بتن پاشنه لاینینگ، ترمینگ سطح لاینینگ جهت اجرای مش و جداره بتنی و اجرای شبکه مسلح و بتن لاینینگ (قسمتی از مسیر) عمده فعالیت‌هایی بود که انجام شده است. همچنین احداث فاز دوم در كمترين بازه زماني مطلوب است. پیرو مطالعات و كارشناسي‌هاي انجام شده، اين پروژه پس از بهره برداري با احداث تله كابين به پارك بزرگ جنگلي كوهستاني سكوتپه متصل خواهد شد.

 

جمع‌بندی

طرح فاز دوم بوستان ملل، تنها یک طرح‌ شهری در زمینه طراحی پارک و فضای سبز نیست، بلکه سعی در طراحی یک مجموعه تفریحی-گردشگریِ بومی با مقیاس عملکرد فراشهری دارد. نشاط اجتماعی و سلامت جسمی-روحی شهروندی مهمترین دستاورد این طرح است که به همراه رونق اقتصادی و فرهنگی حاصل از این پروژه، به طور مستقیم بر معیشت شهروندان ساروی در سطح اول و سایر اهالی استان در سطوح بعدی اثرگذار است و تبعات مثبتی را برای آنان به همراه دارد.

 

تنوع فعالیتی مطلوب طرح، نظام کاربری پیشنهادی و فضاهای همگانی مورد انتظار، تماماً در راستای تقویت این رونق و پویایی طرح گردیده‌اند. نکته حائز اهمیت اینکه بوستان ملل برای کلیه اقشار جامعه طراحی گردیده و امکاناتی متناسب با تمام سنین برای آن در نظر گرفته شده است. از سویی دیگر، مکان‌یابی این بوستان در بخشی از حریم رودخانه تجن، موجب شده ضمن بهره‌گیری حداکثری از این پتانسیل‌ طبیعی، به نوعی زمینه حفاظت از آن را نیز فراهم سازد و اصل توسعه پایدار را سرلوحه عمل قرار می‌دهد.

 

کلیه فضاسازی‌های در نظر گرفته شده نیز در این راستا سازمادهی شده و منتج از فرهنگ بومی و اقلیمی منطقه است. این مهم، نه تنها زمینه ترویج فرهنگ بومی را فراهم می‌سازد، بلکه با استفاده از عناصر بومی و آشنا به ذهن اهالی، ضمن خلق فضایی جذاب به لحاظ زیبایی شناختی، حس تعلق را در شهروندان نسبت به بوم خود تقویت می‌نماید.

 

به طور کلی، طرح فاز دوم بوستان ملل با بهره‌گیری از عناصر طبیعی و مصنوع موجود سعی دارد موجبات رفاه حال شهروندان و توسعه درونی شهر ساری و به طور کلی استان مازندران را فراهم کند.

 

شایان ذکر است، به دلیل اینکه کشور ایران به لحاظ دارا بودن چنین مواهب طبیعی غنی است، موفقیت این طرح آن را به الگویی بدل می‌سازد که قابل تعمیم به سایر مناطق مشابه باشد.

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید