بوستانی برای بانوان شهر ساری

بوستان بانوان؛ ضرورت‌ها و فرصت‌ها

کد خبر : 641030 خرداد 1397اخبار 0
فضاي آرامش‌بخش‌ و جذابِ بوستان بانوان شهر ساری، به‌عنوان بزرگترین و مجهزترین پار‌ک اختصاصی بانوان در منطقه شمال کشور، به زودی پذیرای زنان این سرزمین خواهد بود
بوستان بانوان؛ ضرورت‌ها و فرصت‌ها

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری ضرورت ها و فرصت های بوستان بانوان به شرح ذیل ارائه می گردد:

 

 بانوان به‌عنوان تاثیرگذارترین قشر بر سلامت و شادابی جامعه، نیمی از جمعیتِ کهن‌شهر ساری را به خود اختصاص داده‌اند. چه در فرهنگ بومی مردم شمال کشور که از دیرباز زنان دوشادوش مردان در کلیه صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی حضور داشته و چه در دین مبین اسلام، به ایشان جایگاه ویژه‌ای اعطا شده است. اما بدیهی است در این دوران که گذار از سنت به مدرنیسم رخ داده، می‌بایست به مطالبات این قشر با نظرگاهی متفاوت نگریست. ردپای این سطح از توجه در ادبیات شهرسازی نوین و خلق فضاهایی مختص بانوان نیز قابل مشاهده است. ازآنجایی که توجه به سلامت جسمی و روحی زنان از اهمیت بالایی برخوردار است، یکی از امکاناتی که در این راستا و مختص ایشان در فضای شهری در نظر گرفته شده، پارک بانوان است. این موضوع در واقع رفع نیازی است که می‌بایست منطبق بر آموزه‌های ایرانی-اسلامی بدان پاسخ گفت.

 

لذا، شهرداري ساري با الگو برداري از كلان‌شهرهاي كشور و در جهت ارج نهادن به مقام زنان و رفاه شهروندي آنان، اقدام به ساخت بوستاني ويژه این قشر نموده و توجه مبسوطي به مطالبات ایشان دارد. بوستان بانوان شهر ساری، به‌عنوان بزرگترین و مجهزترین پارک اختصاصی بانوان در منطقه شمال کشور از سال 1395 و با همت شهردار و مجموعه مدیریت شهری ساری، به طور جدی در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

 

 

مشخصات طرح:

 

مکان طرح: پس از بررسی‌های صورت گرفته به لحاظ رعایت اشراف و محرمیت فضا و همچنین سهولت دسترسی به آن، مکان پارک در ابتدای جاده فرح آباد ساری، در جوار منطقه ششصد دستگاه تعیین گردید

 

  • امکانات موجود:این پارک در فضایی به مساحت هشت و نیم هکتار و متشکل ازانواع کاربری های تفریحی، ورزشی و خدماتی مورد نیاز بانوان طراحی گردید. مسیرهای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و اسکیت، فضاهای غذاخوری شامل رستوران و کافه، زمین‌های ورزشی شامل والیبال، فوتبال، بسکتبال، زمین بازی کودکان، مهدکودک، گلخانه، بازارچه، تالار اجتماعات، نمازخانه و... فضاهایی است که در طراحی این پارک لحاظ شده است.

 

  • فازهای اجرایی: براساس برآوردهای اولیه، این پروژه طي چند فاز به بهره‌برداري می‌رسد. تاکنون احداث فاز نخست که به محوطه‌سازي، فضاي سبز -باز و پيست دوچرخه‌سواري اختصاص داشته به اتمام رسیده و احداث فاز دوم نیز اجرايي گرديد که طی آن ایجاد بازارچه محلي، زمين كارتينگ، رستوران، گلخانه پنجره‌اي، مسجد و سنگ فرش مسیر در دستور كار قرار گرفت و عملياتي شد. همچنین احداث يك محيط سرپوشيده ورزشي مختص ورزش‌هاي آبی و خلق شهر الكترونيك مخصوص بانوان، از جمله اقداماتی است که در فازهای بعدی صورت می‌پذیرد.

 

  • شرایط عمومی: تمام عوامل بوستان، از نگهبانان تا مسئولان را بانوان تشكيل خواهند داد و ایشان می‌توانند با پوشش راحت در این فضا حضور یابند، به انضمام آنكه يك روز در هفته (جمعه‌ها)، مي‌توانند به همراه خانواده در اين پارك اوقات فراغت خود را سپری نمایند.

 

 

 

ضرورت‌ احداث:

 پارک بانوان با اختصاص مکانی سرسبز و مناسب برای استفاده از نور خورشید و امکانات ورزشی و تفریحی، مساله «سلامت شهر؛ سلامت شهروند» را مد نظر قرار داده و با فراهم آوردن بستری برای حضور خانم‌ها در این محل و برگزاری کلاس‌های متنوع، به این ضرورت اصلی جامعه می‌پردازد. این موضوع می‌تواند ضمن خلق محلی برای ظهور و بروز هیجانات جسمی و روحی، بستری را فراهم آورد تا بیماری‌های رایج در بانوان از جمله پوکی استخوان که به سبب سبک زندگی عمده زنان ایرانی (عدم استفاده از نور خورشید به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و خانه‌های مشرف به یکدیگر)، بسیار شایع شده، تا حدی درمان یابد. به طور کلی ضرورت احداث پارک بانوان شهر ساری در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی به شرح ذیل قابل بررسی است:

 

 

  • ضرورت اجتماعی:

سلامت جسمی و روانی بانوان به‌عنوان پایه و اساس خانواده‌ها، اصلی است که در صورت به حاشیه رانده شدن و کم‌توجهی به آن، پیدایش آسیب‌های اجتماعی امری دور از ذهن نخواهد بود. بنابراین تامین فضایی جهت پوشش این امر، یکی از ضرورت‌ها به حساب می‌آید. احداث پارک بانوان ساری می‌تواند نقش بسیار کلیدی را در رفع این نیاز و همچنین القای حس نشاط به زنان ایفا نماید. از سویی دیگر، این فضا ظرفیت آن را داراست که به امکانات پزشکی و سنجش سلامت نیز مجهز شود و بسیاری از بانوان جهت درمان بیماری‌های خود بدان جا مراجعه نمایند. همچنین این مکان قابلیت تبدیل به پاتوق‌های اجتماعی مثبتی را داراست که به ویژه برای دختران جوان مامنی امن را به ارمغان خواهد آورد. بنابراین ارتقاء سلامت اجتماعی و کاهش دغدغه‌های منتج از آن، یکی از مهمترین ضروریات احداث این پارک به شمار می‌رود.

 

  • ضرورت فرهنگی:

حمایت از تشکل‌های زنان و آشنایی اقشار مختلف بانوان با نخبگان و انجمن‌های حامی زنان، با احداث مکان‌هایی در پارک و برگزاری جلسات مختلف، از ضرورت‌های فرهنگی احداث پارک بانوان ساری تلقی می‌شود. بر اساس تحقیقات صورت پذیرفته، عمده استفاده‌کنندگان از این پارک‌ها زنان خانه‌دار و دختران جوان خواهند بود، لذا، خدمات فرهنگی، آموزشی، هنری در محل این پارک‌ها، سهم به سزایی در غنی کردن اوقات فراغت ایشان دارا خواهد بود. همچنین حضور بانوان در اجتماعی زنانه، بستر هم افزایی عملکردی آنان را نیز فراهم می‌سازد.

  

  • ضرورت اقتصادی:

پارک بانوان ساری می‌تواند از طریق اشتغال‌زایی مناسب برای زنان در محیطی امن و مفرح، نقش مهمی را در زمینه کارآفرینی و رونق اقتصادی ایفا نماید. ایجاد بازارچه‌های کارآفرینی، استفاده از نیروهای آموزش دیده در نگهداری پارک و برخی مسائل فنی آن و اداره مکان‌هایی مانند بوفه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های درون پارک نیز موقعیت مناسب و امن در اختیار تعدادی از زنان جویای کار قرار خواهد داد و نیز مکانی برای ارائه کارهای سبک و پاره وقت، مانند ارائه بافتنی‌های تزئینی، کارهای دستی و در مجموع بهره بردن از هنرهای بومی و سنتی به‌ویژه برای خانم‌های سالمند و یا بانوانی که برای کارهای خانگی خود محل عرضه ندارند، ایجاد خواهد شد. این ایده می‌تواند ضمن پر کردن اوقات فراغت سالمندان که در پارک ها می‌گذرد، برای اکثریت زنان سالمند که بیمه نبوده و درآمدی ندارند، منبعی برای کسب درآمد باشد.

 

  • ضرورت زیست محیطی:

حرکت بر مسیر افزایش سرانه فضای سبز شهر ساری، یکی از ضرورت‌های احداث پارک بانوان به شمار می‌رود. زیرا همراهی این دغدغه با موضوع نیاز به فضای اختصاصی برای زنان، خود سرمشقی برای احداث پارک بانوان محسوب می‌شود. چراکه تحقق این طرح، هم تا حدودی موجبات تامین سرانه فضای سبز را فراهم آورده و هم ضمن بهره‌گیری از این پتانسیل طبیعی، یکی از مهمترین نیازهای اجتماعی-اقتصادی جامعه را مرتفع می‌سازد.

 

 

اهداف و فرصت‌ها:

 

 

 

شایان ذکر است، بوستان بانوان شهر ساری، مركز مازندران را به فضايي آرامش‌بخش‌ و جذاب براي زنان شهر، استان و حتی گردشگران تبديل مي‌نماید. هدف از ساخت این مجموعه، صرفاً برخورداری شهر از بوستاني براي بانوان نیست بلکه هدف نهايي و مهم اين است كه محيطي شايسته زنان ایجاد گردد تا بتوانند در كنار تفريح، سرگرمي و ورزش به كارهاي فرهنگي و هنري پرداخته و استعدادها و ظرفيت‌هاي خود را از قوه به فعل تبديل نمايند. این امر بازآفرینی این گزاره می‌باشد که مدیریت شهری ساری، هر پروژه عمرانی را با پیوست فرهنگی عملیاتی می‌نماید که ذیل الگوی گردشگری، محور توسعه اجرایی می‌گردد. پرواضح است، جامعه سالم، جامعه‌ای است که انواع امکانات را برای تمامی گروه‌ها، اقشار و طبقات اجتماعی، با هر گروه سنی و از هرجنس و هر سطحی در نظر بگیرد. حال آنکه در جامعه امروزی، نیاز به چنین فضاهایی بیشتر احساس می‌شود. بنابراین با زندگی در شهری همچون ساری، به طور جدی به فضاهای فرهنگی و اجتماعی، مانند فرهنگسرا، بوستان و پارک نیاز بوده که لازم است ضمن پوشش نیازهای تمامی گروه‌های سنی، بستری را برای آزادی عمل تمام اقشار جامعه فراهم سازد. بدیهی است احداث بوستان بانوان گامی مهم در این مسیر برداشته است.

 

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید