آموزش روزانه

طرح تپش را بهتر بشناسیم

کد خبر : 633321 خرداد 1397آموزش و فرهنگ سازی 0
با پیشنهاد آقای دکتر عبوری شهردار محترم، جهت حفظ محیط زیست شهری طرح تپش ( تفکیک پسماند شهر ) در سطح شهر ساری در حال اجرا می باشد.
طرح تپش را بهتر بشناسیم

 

در طول سالیان گذشته، شهرداری ساری طرح­های عملیاتی فراوانی را در زمینه مدیریت پسماند برنامه­ ریزی و اجرا کرده است. طرح ­هایی که هدف نهایی آنها کاهش اثرات مخرب محیط زیستی بهداشتی و هزینه ه­ای پسماندهای تولیدی و استفاده بهینه از منابع طبیعی بوده است. در همین راستا شهردار موفق و حامی محیط زیست شهر ساری با حمایت اعضای دوره پنجم شورای اسلامی و همچنین مدیریت محترم سازمان مدیریت پسماند با بررسی­ های به عمل آمده و رفع نقایص طرح­ های پیشین، طرح تفکیک پسماند شهر (تپش) را با هدف جداسازی زباله­ های اصطلاحاً خشک که قابلیت بازیافت پذیری و برگشت­ به چرخه تولید را دارا هستند، مرحله اجرا درآورده است. سازمان مدیریت پسماند در مرحله اول با هدف آموزش و جلب مشارکت شهروندان در این طرح اقدام  به جانمایی و استقرار کلبه­ های تپش در سطح شهر نموده است. در همین راستا سعی شده تا با استفاده از مشوق ­های منظور شده از سوی سازمان مدیریت پسماند و شهرداری ساری، شهروندان را در اجرای طرح سهیم ساخته تا فرهنگ بازیافت نیز در این شهر نهادینه گردد.

برای اولین گام جانمایی کلبه تپش در بوستان اتحاد در تاریخ 96/5/28  صورت پذیرفت و عملاً طرح تپش با دو هدف؛ کاهش تولید زباله از مبدأ و تفکیک زباله از مبدأ  آغاز گردید.   

در حال حاضر 44کلبه فعال در سطح شهر ساری مستقر گشته اند که هر کدام با حضور 2 کارشناس  از ساعت 7  الی 16  آماده خدمت رسانی و آموزش به شهروندان بوده تا پس از تفکیک زباله تر و خشک نسبت به دریافت زباله های خشک چهارگانه( فلز،کاغذ ، شیشه ، پلاستیک ) از همشهریان اقدام نمایند.

 در این طرح پس از دریافت مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره همراه سرپرست خانواده، در اولین مراجعه از شهروند ثبت نام بعمل آمده و پس از آن در مراجعات بعدی بر اساس وزن زباله تحویلی، امتیاز تعیین شده برای شهروند در سامانه ثبت و پیامک نیز برای مشترک ارسال می گردد. لازم به ذکر است پس از دریافت اطلاعات سرپرست خانوار کارت هوشمند شهروندی به نام کارت تپش برای مشترک از همان کلبه ثبت نام شده صادر و تحویل داده می شود. با این کارت و بر اساس امتیازات کسب شده ، شهروند قادر خواهد بود از خدمات و مشوق های سازمان مانند تخفیف در فیش بهای خدمات شهری ( پسماند ) بهره مند گردند.

 

 

برچسب ها سید+سلمان+ابوالقاسمی تپش تفکیک مهدی عبوری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید