سازمان پارکها و فضای سبز :

آبیاری بارانی

کد خبر : 632120 خرداد 1397اخبار 0
آبیاری بارانی، روشی نوین جهت صرفه جویی درمصرف آب
آبیاری بارانی

 

 یکی از روشهای آبياري نوين به شکل تحت فشار، آبیاری بارانی می باشد. راندمان این نوع آبیاری حدود هفتاد درصد است لذا با استفاده از آن مي‌توان از تلفات آب جلوگيري و به رشد اقتصادي و به دنبال آن به توسعه پايدار در همه زمينه‌ها دست يافت. درآبياري به روش باراني‌، آب با فشار در داخل يک شبکه لوله‌کشي شده جريان پيدا کرده و سپس از خروجي‌هايي به نام آبپاش که روي اين شبکه تعبيه شده خارج مي‌شود. طراحی ساختمان آب‌پاشها به گونه ای است که آب با فشار از آن خارج شده و بصورت قطرات ريز و درشت درآمده و مشابه باران در سطح مزرعه ريخته مي‌شود این روش آبیاری براي مکان هایی كه سطح فضاي سبز آنها وسیع بوده مناسب می باشد. انتقال آب در این روش توسط پمپ به سيستم لوله هاي آبرساني صورت مي پذيرد. انواع آبیاری بارانی عبارتند از: آبیاری ثابت - آبیاری متحرک

آبیاری بارانی ثابت: دراین نوع آبیاری کلیه لوله و انشعابات بطور ثابت در داخل زمین کارگذاشته و بصورتی که لوله های رایرزها ازلوله اصلی جدا شده و آبپاشها برروی آن سوار می شود. در این شیوه خودآبپاشها دونوع بوده آبپاشهای مخفی شونده که داخل زمین بوده و موقع آبیاری بیرون می آیند و آبپاشهای ایستاده بصورت ثابت و همیشه بیرون اززمین قراردارند.

آبیاری بارانی متحرک: سیستم آبیاری متحرک نسبت به سیستم آبیاری ثابت هزینه کمتری دارد و نیاز به حفرکانال وجا گذاری لوله واتصالات وآبپاشهای زیاد مثل آبیاری ثابت را ندارد و در این نوع سیستم آبیاری تمامی اتصالات ولوله ها وآبپاشهای برروی یک شاسی چرخدار بصورت متحرک براساس تبدل فشار جریان آب عبوری از لوله ها به آبپاشها حرکت در می آید.  (انرژی حرکتی)

مزایای سیستم آبیاری بارانی:

  •  پخش یکنواختی آب درسطح فضای سبز و مزرعه
  • امکان آبیاری فضای سبز و مزارع در زمینهای ناهموار و شیبدار
  • امکان پخش کود و سموم درسطح مزارع و فضای سبز
  • ایجاد رطوبت کافی برای رشد بهتر گل و گیاه
  • صرفه جویی درمصرف آب و کاهش هدررفت آب
  • کاهش هزینه های عملیات آبیاری

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید