امنيت تاكسي ها در سراسر جهان

کد خبر : 48908 اردیبهشت 1397تازه های ایران و جهان 0
تاکسي ها، مهم ترين بخش سرويس حمل و نقل عمومي در سراسر جهان هستند و افراد بسياري براي انجام دادن کارهاي روزمره و اياب و ذهاب خود به اين سرويس وابسته اند؛ بنابراين امنيت آنها از اهميت ويژه اي برخوردار است.
امنيت تاكسي ها در سراسر جهان

تاکسي ها، مهم ترين بخش سرويس حمل و نقل عمومي در سراسر جهان هستند و افراد بسياري براي انجام دادن کارهاي روزمره و اياب و ذهاب خود به اين سرويس وابسته اند؛ بنابراين امنيت آنها از اهميت ويژه اي برخوردار است. البته اين امنيت دو جانبه هم براي راننده و هم براي مسافر مدنظر است. به همين دليل در کشورهاي مختلف علاوه بر استفاده از فناوري هاي خاص براي حفاظت از راننده، مقرراتي نيز تنظيم شده است که جان مسافر نيز به هيچ طريقي به خطر نيفتد. اين روزها با پيشرفت فناوري، تاکسي هاي اينترنتي مانند اوبر ( اسنپ در ايران)، ليفت و هيلو، وارد سرويس حمل و نقل عمومي شده اند که به دلايل مختلف از جمله، بيکارشدن رانندگان سنتي تاکسيراني و همچنين امنيت تاکسي ها، بسيار مورد بحث قرار گرفته اند. کشورهاي زير در مقابل اين نوع تاکسيراني ها، واکنش هاي متفاوتي داشته اند. 
    
    استراليا
    فعاليت تاکسي هاي اينترنتي مانند اوبر در استراليا ممنوع است. آنها به دليل اين که هنوز نتوانسته اند مقررات مناسبي در خصوص امنيت تاکسي ها براي اين شرکت ها وضع کنند و در اين زمينه مشکلاتي دارند، در حال حاضر جلوي فعاليت آنها را گرفته اند. کار هرنوع تاکسيراني اينترنتي در اين کشور بدون امنيت و غيرقانوني اعلام شده است.
    
    آمريکا 
    خودروهاي راننده تاکسي ها به دوربين هايي مجهز شده اند که حتي در تاريکي بخوبي از فضاي داخل تاکسي فيلمبرداري کرده و مجرماني را که قصد صدمه زدن به راننده دارند، شناسايي مي کند. در ضمن اين دوربين ها راننده ها را از اتهام هاي دروغين مبني بر حمله راننده به مسافر حفاظت مي کنند.
    
    بلژيک
    مقررات وضع شده براي خطوط تاکسيراني در بلژيک نيز نسبتا سختگيرانه است. رانندگان علاوه بر داشتن دانش فني بايد به تمام مسائل ايمني در جاده توجه نشان دهند و همچنين محيط زيست را نيز مدنظر داشته باشند. در ضمن اگر فردي در آزمون هاي روان و رفتارهاي اجتماعي نتواند موفق شود، هرگز نمي تواند مجوز کار در تاکسيراني را کسب کند.
    البته در کشورهايي مانند کانادا، اردن، روسيه، انگلستان و مکزيک علاوه بر اين که به مقررات مربوط به تاکسيراني آنچه در کشورهاي ديگر مطرح است اهميت داده مي شود، بلکه در بيشتر شهرهاي شان از راننده هاي زن براي جابه جايي زن ها استفاده مي شود تا آنها در تاکسي احساس امنيت بيشتري داشته باشند.
    
    آلمان و هند 
    از آنجا که تامين امنيت تاکسيراني هاي اينترنتي تاحدي سخت است و به بازنگري هاي بيشتري نياز دارد، اين کشور، تاکسيراني اينترنتي را بسيار محدود کرده تا بتواند روي عملکرد آن کنترل داشته باشد. همين اتفاق نيز در هند افتاده است. اين کشور هم اجازه فعاليت گسترده به تاکسيراني اينترنتي نداده است.
    
    امنيت مسافر در تاکسي
    امنيت مسافران تاکسي از اهميت بسياري برخوردار است و بسياري از کشورها براي ايمن بودن تاکسي ها، مقرراتي وضع کرده اند.
    
    بنگلادش
    تاکسيراني اينترنتي اوبر در اين کشور فعال و بدون مشکل مشغول به کار است . اما در داکا، شرايط و قوانيني طرح شده است تا مردم بتوانند از ايمني تاکسي ها و رانندگان شان مطمئن باشند.
    
    دانمارک
    در اين کشور به دليل قوانين سختگيرانه تاکسيراني و همچنين شکايتي که عليه تاکسيراني اوبر شده بود، تاکسيراني اينترنتي با وجود 2000 راننده و 300 هزار مسافر، معلق اعلام شد.
    
    ايرلند
    صنعت تاکسيراني در ايرلند زير نظر سرويس حمل و نقل ملي کار مي کند و قوانين نسبتا سختي براي اين صنعت قائل است. به موجب قوانين آنها يک راننده فقط زماني مي تواند مجوز کار در تاکسيراني بگيرد که از سلامت روان، اخلاق و جسماني برخوردار باشد. در ضمن آنها بايد از مهارت کافي در رانندگي و شناخت مسيرها برخوردار باشند. اين درحالي است که رانندگان سالي يکبار بايد مجوز خود را تمديد کنند.
    
    فرانسه 
    در اين کشور اگر کسي به نوشيدني الکلي يا مواد مخدر اعتياد داشته باشد يا از نظر اخلاقي پيشينه خوبي نداشته باشد، هرگز موفق به دريافت مجوز رانندگي تاکسي نمي شود. همچنين رانندگان تاکسيراني هر چند وقت يکبار آزمايش مي شوند و در صورت مشاهده کوچک ترين مشکل اخلاقي از کار خود اخراج مي شوند.
    
    هلند
    در اين کشور دو نوع تاکسيراني (سنتي و اينترنتي) وجود دارد که از تاکسيراني سنتي براي سالمندان، دانش آموزان مدارس و افراد ناتوان استفاده مي شود. در ضمن حفظ محدوده سرعت توسط رانندگان تاکسي بسيار مورد توجه قرار مي گيرد و حتي با يک بار سرعت غيرمجاز، راننده خاطي از کار خود اخراج مي شود.
    
    بريتانيا
    در اين کشور هرکس براحتي نمي تواند راننده شود. رانندگان تاکسي بايد مراحل سخت آموزشي را بگذرانند و در صورت موفقيت در اين مراحل مي توانند مجوز کار با تاکسي دريافت کنند. يکي از اين مراحل، آزمون هوش و دانش است. همچنين افرادي که سوء پيشينه دارند، هرگز نمي توانند وارد مراحل دريافت مجوز رانندگي تاکسي شوند. رانندگان استخدامي پس از دريافت مجوز تاکسيراني، مدام زيرذره بين مسئولان تاکسيراني هستند.
    
     


 روزنامه جام جم، شماره 4957 به تاريخ 6/8/96، صفحه 14 (جامعه) 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید