سازمان پارکها و فضای سبز :

نکاتی در مورد آبیاری قطره ای

کد خبر : 475727 فروردین 1397اخبار 0
سيستم آبياري قطره اي با کاربرد موثر آب و نيروي کارگرداراي مزاياي آگرونوميکي، آگروتکنيکي و اقتصادي منحصر به فرد
نکاتی در مورد آبیاری قطره ای

آبیاری قطره‌ای سالیان دراز در فرانسه و در کشورهای دیگر برای آبیاری در گلخانه‌ها مورد استفاده بوده است. در ایران نیز این روش در دهه پنجاه ابداع شد و سطوح بزرگی با این روش آبیاری شدند. آبیاری قطره‌ای آسان‌ترین راه آب دادن به هر گیاه مانند درختان و تاکها‌ست و کمبود رطوبت خاک را قبل از پیداش مکش بالاتر اثر مصرف آب ‏به وسیله گیاه از طریق تبخیر و تعرق، بر طرف می‌سازد.

 

در این روش آب به صورت آهسته بر سطح يا زير خاک به شکل قطرات مجزا، پيوسته، جريان باريک يا اسپري ريز از طريق قطره چکا نهايي که در طول خط انتقال آب قرار دارند پخش می شود. يک سيستم آبياري قطره اي به علت کاربرد موثر آب و نيروي کارگرداراي مزاياي آگرونوميکي، آگروتکنيکي و اقتصادي منحصر به فرد است. 

این روش هزينه هاي بهره برداري را کاهش می دهد که این مورد مسئله اساسي در اين روش جديد است. در سيستم قطره اي به آب کمتري نسبت به ساير سيستم هاي متداول آبياري نياز است که با مسن تر شدن درختان، صرفه جوئي در آب با این سيستم کاهش مي يابد. آبياري موثر در این روش براي بسياري باغداران بعلت کمبود و قيمت بالاي آب، اهميت دارد.

از دیگر محاسن این روش اینکه بيشتر سطح خاک هرگز با آبياري قطره اي خيس نمي شود که کاهش رشد علف هرز را سبب می شود. در نتيجه هزينه کارگر و مواد شيميايي براي کنترل علف هرز نیز پائين مي آيد .

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید