به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی؛

هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (5)

کد خبر : 438516 اسفند 1396اخبار 0
"هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد
هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (5)

 

مدیریت شهری با رویکرد شهر انسان محور کوششی در راستای افزایش فضای سبز با رویکرد "سلامت شهر، سلامت شهروند" داشته است. "هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد.

 

بوستان های محله محور با تغییر و تحول در سیما و منظر شهری، نگاه به تمامی اقشار جامعه و گروه های سنی می تواند در پویایی و نشاط شهروندی عنصر تأثیرگذاری باشد. از آن روی که تیم مدیریت شهری، گردشگری را محور توسعه شهر قرار داده است. بوستان ها و پارک های محله ای می تواند از مولفه های گردشگرپذیر شدن ساری باشد. اگرچه هنوز امکان‌سنجی و نیازسنجی حاکی از آن است که این شهر می تواند از ظرفیت بیشتری در زمینه بوستان های تفریحی، فرهنگی، اجتماعی و نیز پارک های محله ای برخوردار باشد.

 

با توجه به عقب ماندگی ساری در حرکت به سمت توسعه، اکنون نظم نوین شهری در امر فضای سبز و پارک ها ایجاد بستر شده است؛ به طوری‌که در 30 سال شاهد احداث 4 پارک و در 4 سال شاهد احداث 23 پارک بوده ایم.

 

ایجاد فضای پیاده روی، فضای سبز، وسایل ورزشی و بازی کودکان و مکانی فرح بخش در زندگی ماشینی امروز، مجالی است برای آرامش روح و روان و کاهش آسیب های زندگی عصر ماشینی. 

 

روابط عمومی شهرداری ساری بنا دارد به بهانه و به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری (15 اسفند) در سلسله گزارش هایی به معرفی و شناسایی بوستان ها و پارک های ساری بپردازد:   

 

 

  • پارک گلها

این پارک از بوستان های قدیمی محله ای می باشد که در طی این دوره مدیریت شهری بازپیرایی مطلوب شده است و از المان شهری، وسایل بازی کودک و فضای مناسب نیمکت، روشنایی مطلوب در کنار فضای سبز زیبا برخوردار است.

 

 

 

  • پارک قائم

این پارک قدیم الاحداث با بازپیرایی فضای سبز آن، جلوه دیگری به خود دیده است و از فضای نیمکت شهری جهت رفاه شهروندی، وسایل ورزشی مناسب و متعدد و المان شهری برخوردار است.

جانمایی چندین آلاچیق برای رفاه حال شهروندان و میهمانان و مسافران، فضا و امکان گردشگرپذیری خوبی در این مکان فراهم آورده است.

وجود درخت، درختچه و گل های فصلی و زینتی متنوع، چهره فرح بخشی به این بوستان داده است.

 

 

 

  • پارک کوشاسنگ

بازپیرایی این پارک در زمان مدیریت شهری فعلی و جانمایی فضای سبز متنوع از درخت، درختچه ها و گل های زینتی و فصلی در کنار روشنایی مطلوب و آب نمای ویژه، فضای فرح بخش و متفاوتی را برای این بوستان به ارمغان آورده است. وسایل بازی کودک و وسایل ورزشی متعدد نیز امکان خوبی برای رفاه شهروندی حاصل آورده است.   

 

 

 

  • پارک شمس

پارکی با سردربی غرورآمیز و جلوه ای متفاوت از معماری که در دوران مدیریت شهری کنونی در پیشانی این پارک قرار گرفته است و بازپیرایی این پارک با درختان، درختچه ها و گل های زینتی و فصلی به سرانه فضای سبز شهری به خوبی افزوده است.

وسایل بازی کودک و وسایل ورزشی در این پارک جانمایی شده است که در کنار روشنایی مطلوب توانسته است امکان مناسبی برای رفاه شهروندی حاصل آورد.

 

 

مزار شهدای گمنام به پاسداشت مجاهدت های 8 سال جنگ تحمیلی و ایثار جوانان این دیار، در این بوستان یادمان دفاع مقدس شده است.

قرار گرفتن المان شهری و توجه ویژه به منظر بصری به این بوستان جلوه خاصی بخشیده است.

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید