به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی؛

هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (4)

کد خبر : 436815 اسفند 1396اخبار 0
مدیریت شهری با رویکرد شهر انسان محور کوششی در راستای افزایش فضای سبز با رویکرد "سلامت شهر، سلامت شهروند" داشته است
هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (4)

 

 مدیریت شهری با رویکرد شهر انسان محور کوششی در راستای افزایش فضای سبز با رویکرد "سلامت شهر، سلامت شهروند" داشته است. "هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد.

 

بوستان های محله محور با تغییر و تحول در سیما و منظر شهری، نگاه به تمامی اقشار جامعه و گروه های سنی می تواند در پویایی و نشاط شهروندی عنصر تأثیرگذاری باشد. از آن روی که تیم مدیریت شهری، گردشگری را محور توسعه شهر قرار داده است. بوستان ها و پارک های محله ای می تواند از مولفه های گردشگرپذیر شدن ساری باشد. اگرچه هنوز امکان‌سنجی و نیازسنجی حاکی از آن است که این شهر می تواند از ظرفیت بیشتری در زمینه بوستان های تفریحی، فرهنگی، اجتماعی و نیز پارک های محله ای برخوردار باشد.

 

با توجه به عقب ماندگی ساری در حرکت به سمت توسعه، اکنون نظم نوین شهری در امر فضای سبز و پارک ها ایجاد بستر شده است؛ به طوری‌که در 30 سال شاهد احداث 4 پارک و در 4 سال شاهد احداث 23 پارک بوده ایم.

 

ایجاد فضای پیاده روی، فضای سبز، وسایل ورزشی و بازی کودکان و مکانی فرح بخش در زندگی ماشینی امروز، مجالی است برای آرامش روح و روان و کاهش آسیب های زندگی عصر ماشینی. 

 

روابط عمومی شهرداری ساری بنا دارد به بهانه و به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری (15 اسفند) در سلسله گزارش هایی به معرفی و شناسایی بوستان ها و پارک های ساری بپردازد:   

 

 

  • پارک سبز میدان

میدان قدیمی و تاریخی شهر ساری که جنب عدلیه (دادگستری) و بلدیه (شهرداری) سالها قبل بنا شده بود و اکنون به نام میدان امام حسین(ع) مزیّن شده است، در کنار خود پارکی قدیمی و پر از خاطرات شهر را در بر دارد که در زمان این مدیریت شهری به شکلی نو آراسته گردیده است. بازپیرایی این پارک که به مساحت 4500 مترمربع می باشد به درخت، درختچه و گل های فصلی، به این مکان نمایی دیگر بخشیده است. قرارگرفتن نیمکتهای مناسب، روشنایی مکفی و وسایل بازی کودک، این پارک مرکز شهر را به مکان مناسبی جهت رفاه حال شهروندی بدل کرده است.

 

 

 

 

  • پارک دامادی

این پارک به آدرس میدان امام خمینی(ره)، بلوار آزادی به مساحت تقریبی 2000 مترمربع که نیمی از این مقدار فضای سبز مناسبی است که از درخت، درختچه و گل‌های فصلی برخوردار است.

این پارک به همت نماینده فقید شهر ساری مرحوم عزت الله دامادی بنا شده بود. بازپیرایی این پارک، تعبیه روشنایی مناسب، نیمکت های شهری و در نظر گرفتن وسایل بازی کودک و وسایل ورزشی مناسب و متعدد در زمان مدیریت شهری فعلی، آن را به محل مناسبی جهت رفاه حال شهروندی بدل نموده است.

 

 

 

 

  • پارک دانشجو

در راستای تحقق گزاره "هر محله یک پارک" در این نقطه از شهر(خیابان طبرستان، روبروی دانشکده فنی امام محمّدباقر(ع))، فضای سبز شهری در کنار وسایل بازی کودک و وسایل ورزشی، مکان مناسبی را جهت رفاه حال شهروندی، پیاده روی و با وجود نیمکت های شهری، فضای محله ای مناسبی را تجمیع نموده است. قابل ذکر است که در نظر گرفتن پارک محله ای و افزایش سرانه فضای سبز در چهار جهت جغرافیایی شهر لحاظ شده است.   

 

 

 

 

  • پارک بقیه الله(عج)

ذیل گزاره "هر محله یک پارک" و با رویکرد افزایش سرانه فضای سبز در کنار گسترش فضای شهری، این پارک محله ای با در نظر داشتن وسایل بازی کودک، وسایل ورزشی و گل های فصلی، در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

 

 

 

  • پارک پیوند10

این پارک محله ای در انتهای کوچه جدیدالتاسیس پیوند10 و با درختچه و گل های فصلی و روشنایی مناسب در کنار وسایل بازی کودک ایجاد شده است.

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید