به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی؛

هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (3)

کد خبر : 435614 اسفند 1396اخبار 0
مدیریت شهری با رویکرد شهر انسان محور کوششی در راستای افزایش فضای سبز با رویکرد "سلامت شهر، سلامت شهروند" داشته است. "هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد
هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (3)

 

مدیریت شهری با رویکرد شهر انسان محور کوششی در راستای افزایش فضای سبز با رویکرد "سلامت شهر، سلامت شهروند" داشته است. "هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد.

 

بوستان های محله محور با تغییر و تحول در سیما و منظر شهری، نگاه به تمامی اقشار جامعه و گروه های سنی می تواند در پویایی و نشاط شهروندی عنصر تأثیرگذاری باشد. از آن روی که تیم مدیریت شهری، گردشگری را محور توسعه شهر قرار داده است. بوستان ها و پارک های محله ای می تواند از مولفه های گردشگرپذیر شدن ساری باشد. اگرچه هنوز امکان‌سنجی و نیازسنجی حاکی از آن است که این شهر می تواند از ظرفیت بیشتری در زمینه بوستان های تفریحی، فرهنگی، اجتماعی و نیز پارک های محله ای برخوردار باشد.

 

با توجه به عقب ماندگی ساری در حرکت به سمت توسعه، اکنون نظم نوین شهری در امر فضای سبز و پارک ها ایجاد بستر شده است؛ به طوری‌که در 30 سال شاهد احداث 4 پارک و در 4 سال شاهد احداث 23 پارک بوده ایم.

 

ایجاد فضای پیاده روی، فضای سبز، وسایل ورزشی و بازی کودکان و مکانی فرح بخش در زندگی ماشینی امروز، مجالی است برای آرامش روح و روان و کاهش آسیب های زندگی عصر ماشینی. 

 

روابط عمومی شهرداری ساری بنا دارد به بهانه و به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری (15 اسفند) در سلسله گزارش هایی به معرفی و شناسایی بوستان ها و پارک های ساری بپردازد:   

 

 

  • پارک روشن

در خیابان پرترافیک شهر که به نوعی بافت بازار نو، مراکز تجاری و پزشکی شهر در ان تجمیع شده است، برای خروج از این شلوغی روزهای پرتلاش زندگی شهری نیاز به بوستانی هرچند با فضایی اندک بود که هم کمی با درخت و گل، هوای این خیابان نفس بکشد و هم محلی برای پیاده روی و آرامش شهروندان فراهم آید. طرفه آنکه ساختمان قدیمی از ابنیه کهن شهر ساری هم به تدبیر شهرداری در این مکان با حفظ بافت بومی احیا گردید و در محوطه این پارک به عنوان خانه فرهنگ و هنر شهرداری ساری ملحوظ به لحاظ گردید و در اختیار کارگروه های مختلف هنری قرار گرفت. این پارک به مساحت 4500 متر از روشنایی مطلوب، وسایل بازی کودک و اِلِمان شهری برخوردار است.

 

این پارک از فضای مناسب نیمکت‌ها برای استفاده شهروندان، روشنایی مطلوب شب، وسایل بازی کودک، مجسمه و اِلِمان شهری مادر برخوردار است.

 

 

  • پارک نور

در ذیل تحقق گزاره "هر محله یک پارک"، پارکی همراه با فضاسازی سبز شهری و وسایل بازی کودک، مجالی برای آرامش محله ای فراهم آورده است.

 

 

  • پارک اتحاد

در راستای توسعه متوازن عدالت اجتماعی و خدمات رسانی یکسان به تمامی نقاط شهر و همچنین لحاظ رفاه شهروند، پارک اتحاد به مساحت 13500 مترمربع در خیابان دخانیات، پشت دخاتیات قدیم با امکاناتی همچون وسایل ورزشی، وسایل بازی کودک، روشنایی مطلوب و... احداث شده است.

در این بوستان، فضای سبز که آراسته به درخت، درختچه و گل های فصلی مناسب است، جانمایی شده و از پارکینگ مناسب خودرو نیز برخوردار می باشد.

این بوستان که جهت تحقق "هر محله یک پارک" در این نقطه جغرافیایی مهیا گردیده است، با فضای مکفی نیمکت ها، محل مناسبی و رفاه شهروندی روبرو گردیده است.    

 

 

    پارک امیرافشاری

"هر محله یک پارک" شاید در نقاطی از شهر که با آپارتمان های امروزی سقف آسمان کمی نزدیک‌تر و تیره‌تر به نظر می رسد، بیش از پیش، لزوم ایجاد می یابد. این پارک محلی با فضای مناسب پیاده روی از فضای سبز مناسب شهری است که دارای درخت و درختچه، گل های فصلی و دائمی نیز می باشد.

 

 

 

  • پارک کولاییان

این پارک قدیم الاحداث به مساحت 4000 مترمربع در خیابان پیوندی قرار دارد که در زمان مدیریت شهری جدید بازپیرایی شده است. وسایل ورزشی مناسب، وسایل بازی و نیمکت های مناسب در این پارک تعبیه شده است. این پارک از روشنایی مطلوب نیز برخوردار است.

 

 

 

  • پارک جهاد

این پارک محله ای به مساحت 500 مترمربع که با درخت، درختچه و گل های فصلی در راستای افزایش سرانه فضای سبز محله ای در نظر گرفته شده است، از فضای مناسب پیاده روی و وسایل بازی کودک برخوردار است.

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید