به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی؛

هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (2)

کد خبر : 432913 اسفند 1396اخبار 0
"هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد
هر محله یک پارک/ بازخوانی افزایش سرانه فضای سبز یک شهر (2)

 

مدیریت شهری با رویکرد شهر انسان محور کوششی در راستای افزایش فضای سبز با رویکرد "سلامت شهر، سلامت شهروند" داشته است. "هر محله یک پارک" اقدامی بوده است که آغازی برای فصل سبز شدن ساری بوده است تا با عملیاتی شدن آن سرانه فضای سبز به حد مطلوب خود برسد.

 

بوستان های محله محور با تغییر و تحول در سیما و منظر شهری، نگاه به تمامی اقشار جامعه و گروه های سنی می تواند در پویایی و نشاط شهروندی عنصر تأثیرگذاری باشد. از آن روی که تیم مدیریت شهری، گردشگری را محور توسعه شهر قرار داده است. بوستان ها و پارک های محله ای می تواند از مولفه های گردشگرپذیر شدن ساری باشد. اگرچه هنوز امکان‌سنجی و نیازسنجی حاکی از آن است که این شهر می تواند از ظرفیت بیشتری در زمینه بوستان های تفریحی، فرهنگی، اجتماعی و نیز پارک های محله ای برخوردار باشد.

 

با توجه به عقب ماندگی ساری در حرکت به سمت توسعه، اکنون نظم نوین شهری در امر فضای سبز و پارک ها ایجاد بستر شده است؛ به طوری‌که در 30 سال شاهد احداث 4 پارک و در 4 سال شاهد احداث 23 پارک بوده ایم.

 

ایجاد فضای پیاده روی، فضای سبز، وسایل ورزشی و بازی کودکان و مکانی فرح بخش در زندگی ماشینی امروز، مجالی است برای آرامش روح و روان و کاهش آسیب های زندگی عصر ماشینی. 

 

روابط عمومی شهرداری ساری بنا دارد به بهانه و به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری (15 اسفند) در سلسله گزارش هایی به معرفی و شناسایی بوستان ها و پارک های ساری بپردازد:   

 

 

  • بوستان مادر

حدفاصل میدان خزر و کمربندی شرقی، جنب مسجد محمّدرسول‌الله احداث شده است تا در راستای توزیع متوازن خدمات شهری شهروندان ساکن این منطقه در کنار رشد ساخت و ساز شهری و فضای پرترافیک میدان خروجی شهر به سمت دریا از افزایش سرانه فضای سبز شهری و فضایی مفرح نیز برخوردار باشند.

 

این پارک از فضای مناسب نیمکت‌ها برای استفاده شهروندان، روشنایی مطلوب شب، وسایل بازی کودک، مجسمه و اِلِمان شهری مادر برخوردار است.

 

 

 

 

  • پارک آزادگان

در خیابان فرهنگ، خیابان سعدی به مساحت تقریبی 500 متر مربع که بیش از 300 متر آن پوشیده از درخت، درختچه و گلهای فصلی می باشد. این پارک از روشنایی مطلوب در شب، فضای مناسب نیمکت شهری، وسایل بازی کودک و اِلِمان‌های شهری برخوردار است.

 

 

 

 

 

  • پارک ملّت

به آدرس خیابان شیخ طبرسی، انتهای خیابان ملت به مساحت 700 متر و دارای وسایل ورزشی و وسایل بازی کودک احداث شده است. این پارک به سرانه فضای سبز شهری نیز افزوده است و در راستای تحقق گزاره "هر محله یک پارک" اجرایی شده است.

 

 

 

  • پارک صادقیه

به آدرس بلوار کشاورز، کوچه صادقیه به مساحت 700 متر احداث شده است که از فضای سبز مناسب شهری، وسایل بازی کودک و نمای بصری زیبای دیوارها برخوردار است.

تحقق عدالت اجتماعیدر عرصه خدمت رسانی، نهاد شهرداری برای رفاه شهروندی و کاهش آسیب های زندگی عصر ماشینی، عاملی بوده است که مدیریت شهری را برآن داشته است تا تحولی جدید در این عرصه حاصل آورد.

 

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید