ساری گردی

بنای شاطرگنبد

کد خبر : 314926 بهمن 1396ساری گردی 0
بنای آرامگاهی شاطرگنبد متعلق به قرن نهم هجری قمری برابر با عصر تیموریان است که در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
بنای شاطرگنبد

 

 بنای شاطرگنبد یا گنبدشاطر، واقع در یک کیلومتری جنوب شهر ساری، در نزدیکی محله الحاقی بالادزا و در حاشیه غربی رودخانه تجن، ازجمله بناهای آرامگاهی با ارزش منطقه است.

 

این بنای آرامگاهی متعلق به قرن نهم هجری قمری برابر با عصر تیموریان است که در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

بنای شاطرگنبد بنایی چهار ضلعی به ابعاد 6 × 6 متر از آجر و گچ است كه در زیر پایه‌ی گنبد، در هر ضلع دوازده قرنیس گچكاری و بالای هر دو قرنیس، یك قرنیس نیمه بیضی به كار رفته است.

 

بلندى پایه گنبد در حدود یک متر و نیم است. براى بر پا کردن گنبد نیم دایره داخلى، با چهار گوشوار، چهار کنج بنا را جمع کرده و دایره اى به وجود آورده و گنبد را بر این دایره استوار کرده اند.

 

 

درب ورودى، شرقى است و دو طاقچه از داخل، در دو طرف درب است. در ضلع جنوبى، دو پنجره نورگیر کوچک با طاق جناغى قرار دارد که کف آن بر تخته هاى قطور بسیار محکم استوار است و ظاهراً زیر این تخته ها از داخل نیز طاقچه بوده است.

 

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید