زارعی معاونت اداری مالی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری خبر داد :

افزایش آگاهی اقشار مختلف جامعه با افزایش آموزش و فرهنگ سازی

کد خبر : 3107616 آذر 1400اخبار 0
حبیب الله زارعی معاون اداری و مالی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری نیز در باره آموزش به دانش آموزان و افزایش آگاهی اقشار مختلف جامعه در بحث کاهش تولید زباله اظهار داشت: بر اساس وظیفه ذاتی این سازمان، کارشناسان آموزشی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با محوریت مطالعه، پژوهش، نوآوری، توسعه، آموزش، فرهنگ سازی و تحقق اهداف شهری یادگیرنده، فعالیت می‌کنند .
افزایش آگاهی اقشار مختلف جامعه با افزایش آموزش و فرهنگ سازی

 

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری، برای داشتن یک شهر پویا و توسعه یافته نیازمند شهروندانی آگاه به مسائل شهری هستیم، این شهروندان برای آموختن شیوه ها و راه‌های مشارکت باید از دوران کودکی آمادگی لازم را به دست آورند، در این بین آموزش های سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری می تواند در بین شهروندان نقش موثری ایفا کند.

مشارکت شهروندان به ویژه کودکان و زنان خانه دار در امر مدیریت پسماند می توانند نقش موثری در پیشبرد اهداف توسعه پایدار ایفا کند.

در جامعه امروز، لزوم آموزش فرهنگ زندگی شهری به طور کامل مشهود است. یکی از مفاهیم عمده در ادبیات آموزشی، تدوین محتوای آموزشی منطبق با نیاز شهر و شهروند است.‌

حبیب الله زارعی معاون اداری و مالی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری نیز در این باره آموزش به دانش آموزان و افزایش آگاهی اقشار مختلف جامعه در بحث کاهش تولید زباله را از جمله وظایف سازمان می‌داند و اظهار داشت: بر اساس وظیفه ذاتی این سازمان، کارشناسان آموزشی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با محوریت مطالعه، پژوهش، نوآوری، توسعه، آموزش، فرهنگ سازی و تحقق اهداف شهر یادگیرنده فعالیت می‌کنند .

وی با اشاره به اجرای طرح مدیریت سبز در ادارات گفت: برنامه مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه، تجهیزات و کاغذ، کاهش مواد جامد زائد و بازیافت آنها در ساختمان‌ها و وسایل نقلیه، اطلاع‌رسانی و ارتقاء آموزش کارکنان است که توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در ادارات استان توسط کارشناسان آموزشی سازمان در حال اجرا می باشد.
زارعی هدف از اجرای طرح مدیریت سبز، صرفه‌جویی در ادارات و تعمیم این صرفه‌جویی به همه اقشار جامعه دانست و گفت: ارتقا فرهنگ زیست محیطی کارکنان ادارات، استفاده بهینه از منابع انرژی در دستگاه‌های دولتی و بهره‌وری حداکثری از امکانات و منابع از مهم‌ترین مزایای اجرای مدیریت سبز است و با استفاده از فرهنگ درست مصرف کردن و رعایت ملاحظات زیست محیطی می‌توان در مسیر توسعه پایدار گام برداشت.
وی با بیان اینکه بر اساس گروه‌های هدف مختلف در بحث آموزش مدیریت پسماند، این سازمان نسبت به تهیه محتوای آموزشی به تفکیک گروه‌ها اقدام می‌کند، افزود: دوره‌های آموزشی مدیریت پسماند در دو بخش آنلاین و آفلاین برگزار می‌شود. البته از ابتدای شیوع بیماری کرونا این دوره‌ها عمدتاً به صورت مجازی بوده که در همین راستا نیز محتوای لازم برای آموزش در فضای مجازی تهیه و در بین گروه‌های هدف منتشر شده است که از جمله آنها می‌توان به طراحی شخصیت‌های آموزشی آقا پاکی و تهیه پکیج های آموزشی، استفاده از اتوبوس آموزشی ویژه کودکان و دانش آموزان جهت ارائه مفاهیم مدیریت پسماند اشاره کرد.
این مسئول برگزاری مسابقات آموزشی را از دیگر اقدامات واحد آموزش سازمان مدیریت پسماند به کودکان و نوجوانان می داند و اظهار می‌کند: آموزش مهدهای کودک، آموزش دانش‌آموزان در مدارس ابتدایی، برگزاری مسابقه کاردستی از دورریختنی ها در خانه های شهروندی، توزیع مخازن تفکیک پسماند و همچنین توزیع سطل های کارتن پلاست ساماندهی کاغذهای باطله در مدارس و سازمان‌ها و ادارات سطح شهر از دیگر اقدامات آموزشی بوده که کارشناسان آموزشی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری به منظور ارتقای دانش اقشار مختلف جامعه به ویژه در دانش آموزان انجام داده است.
زارعی تاکید کرد: خوشبختانه تعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری و اداره آموزش و پرورش استان و سایر ادارات و ارگان ها در این زمینه روز به روز در حال افزایش بوده و همواره با کسب تجربیات مناسب، نتایج مثبت‌تری حاصل شده است .
وی افرود: تفکیک زباله از مبدا و جداسازی پسماند خشک از تر و فرهنگ‌سازی بازیافت باید از سنین پایین آغاز شود.
زارعی خاطرنشان کرد: دانش آموزان به خصوص در مقطع ابتدایی از جمله مهم‌ترین جامعه هدف سازمان برای آموزش و فرهنگ‌سازی مقوله‌های تفکیک از مبدا هستند.
این مسئول بیان کرد: با همراهی مردم، بهتر می‌توانیم طرح تفکیک از مبدا را در این حوزه اجرایی کنیم که قطعا با اطلاع‌رسانی و فراگیر شدن مباحث و موضوعات مختلف می‌توان در این زمینه حرکت موثری را به سرانجام رساند.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید