گشت وگذار در كوچه پس كوچه هاي شهر

کد خبر : 304918 بهمن 1396اخبار 0
كوچه سيزده پيچ و كوچه سردار
گشت وگذار در كوچه پس كوچه هاي شهر

 

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه دو؛ سردار جليل از فرماندهان و فرمانداران محلي بوده است كه بخش بزرگي از منطقه ساري تا هزار جريب و دودانگه را اداره مي كرد. عمارت سردار جليل، تنها بناي خشتي سه طبقه در دوران خود است كه اكنون در ساري، خيابان جمهوري، كوچه سردار واقع شده است. و وجه تسميه نامگذاري اين كوچه قرار گرفتن عمارت سردار جليل در اين محله بوده است.

با عبور از كوچه سردار به كاسب جا افتاده اي برخورديم كه از سال 69 ساكن اين محله است و از رابطه صميمي همسايه ها سخن مي گفت. او از مهاجرت برخي از ساكنين اين محله و يا فوت سكنه قديمي خبر داد. اما باز هم خانواده هايي در اين كوچه زندگي مي كردند كه هنوز هم بافت قديمي خانه هاي خود را حفظ كرده بودند  و زندگي با خاطرات گذشته در اين محله را به هر تغييري ترجيح مي دادند. در ادامه مسیر، خانه ای قدیمی نظرمان را جلب کرد که پیرزن مهربانی ساکن آن خانه بود با وجود بافت قدیمی خانه اش حاضر به فروش خانه اش نبود و می گفت رنگ آمیزی خانه ام را شهید محمود دنیوی انجام داده است، خاطرات من در این خانه نهفته است نمیتوانم این خانه و محله را ترک کنم.

در گذر از كوچه سردار به كوچه 13 پيچ  رسيديم .

کوچه سیزده پیچ که محلات «بهرام اتر» و «امامزاده یحیی» را در ساری به هم وصل می کند در واقع نخستین محله واقعی شهرنشینی در مازندران است و قدمت شهرنشینی در آن به بیش از ۶۵۰ سال پیش باز می گردد. طي بازديد و گفتگو با ساكنين از تغييرات اين كوچه در سالهاي اخير مطلع شديم.

از جمله تغييرات رخ داده که ساکنان این کوچه نام بردند، مي توان به موارد زير اشاره كرد:

- آسفالت كف كوچه كه پيش از اين آجري بوده است.

- احداث جوي وسط كوچه جهت هدايت آبهاي سطحي

-ايرانيت جايگزين سقف هاي سفالي خانه ها شده است.

علت ماندن اهالي كوچه در اين سالها را پرس و جو كرديم و آنها آرامش، نبودن ترافيك، دسترسي به مركز شهر و صميميت اهالي را عنوان نمودند.

شاید امروزه ارتباطات صمیمی همانند گذشته در محله های قدیمی وجود نداشته باشد اما هنوز هم تنفس در کوچه های قدیمی و عبور از خاطراتش حس نشاط و سرزندگی به انسان امروز می دهد.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید