ساری گردی

حمام تاریخی وزیری

کد خبر : 28245 بهمن 1396ساری گردی 0
حمام وزیری مربوط به دوره قاجار است و در مرکز شهر ساری در کنار خانه کلبادی قرار دارد. این حمام از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگی های ساختمانی از ابنیه دیدنی مازندران به شمار می‌رود
حمام تاریخی وزیری

 

حمام وزیری که در شهر ساری مرکز استان مازندران واقع شده یکی از بناهای دوره ی قاجاریه است که به لحاظ معماری و ویژگی های ساخت، جزء بناهای شاخص این استان است. این حمام در گذشته در جوار خانه وزیری قرار داشت و روزگاری نیز قسمتی از این خانه بوده است و از همین رو به حمام وزیر معروف است.

 

این حمام با مساحتی در حدود ۲۰۰ مترمربع دارای همه فضاهای لازم برای یک حمام سنتی شامل ورودی، سربینه، راهروی انتقالی هوا، گرمخانه، خزینه های آبگرم و سرد، سرویس بهداشتی و تون را دارا می باشد.

 

گرمخانه حمام وزیری نیز همانند سربینه به صورت هشت ضلعی است و در انتهای ضلع جنوبی آن خزینه های آب گرم و سرد قرار دارد. در قسمت جنوبی بنا اتاقی مستطیل شکل که کف آن از همه قسمت های بنا پایین تر است، به عنوان تون یا گرمابه حمام کاربری داشته است. ورودی آن خارج از حمام و در ضلع شرقی است.

 

این بنا در اثر مرور زمان تخریب شده بود که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در سال ۱۳۷۹ مرمت و بازسازی آن را آغاز کرده است.

 

حمام وزیری در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۲۶۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

گالری تصاویر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید