نکات مهمی که راننده های جوان باید درباره رانندگی بدانند

کد خبر : 27421 بهمن 1396پیام های فرهنگی و علمی 1
پایان یافتن سن 18 سالگی برای بسیاری ازافراد به ويژه پسران جوان، آغاز یک اتفاق بزرگ برای آن ها یعنی مجوز دريافت گواهی نامه رانندگی است. پس از گذراندن دورهای لازم و قبولی در امتحان نهایی، آزادی عمل و رانندگی با آرامش خاطر در خیابان ها و جاده مهم ترین چیزی است که جوانان را پیش از آن محدود کرده بود. اما این وضعیت مطمئنا تنها روی خوش نخواهد داشت و بسیاری از این جوانان با شرایط و مشکلات مختلفی در تجربه روزهای نخست رانندگی خودرو به رو می شوند. در همین راستا، گوشزد و مرور برخی نکات شاید ساده ولی مهم برای این دسته از افراد که عمدتا باید توسط نزدیکان و اعضای خانواده انجام شود، کمک شایانی در برخورد مناسب با اتفاقات مختلف در دنیای واقعی رانندگی برای آ نهاست. در این مطلب قصد داریم به نکات مهم از ترافیک های سنگین شهری گرفته تا جاده ها که راننده های تازه کار باید بدانند اشاره ای داشته باشیم.
نکات مهمی که راننده های جوان باید درباره رانندگی بدانند

 

وقتی خودرو توسط پلیس متوقف می شود

در این مواقع حتی اگر بدون هیچ دلیل خاصی از پلیس دستور توقف دریافت کردید با خونسردی کامل خودرو را در حاشیه سمت راست مسیر متوقف و خودرو را خاموش کنید. البته هنوز در داخل کشور عرف بر این است که راننده برای پاسخ گویی به افسر پیاده شود ولی در تمام دنیا پس از توقف باید شیشه را پایین داده و منتظر مراجعه پلیس بمانید. در این مواقع بهترین کار این است که با کمال آرامش با پلیس تعامل داشته باشید حتی اگر حق با شما باشد! حواستان باشد، چنان چه به مامور پليس توهين كنيد يا با او درگير شويد، مشمول مقررات مربوط به توهين به ضابطان قضايي خواهيد شد و احيانا چند ماهي بايد درگير پرونده خود باشيد و جريمه قابل توجهي بپردازيد؛ پس مراقب رفتارتان باشيد!

هنگامی که لاستیک پنچر می شود

شاید یکی از بدترین اتفاقاتی که جدا از تصادفات ممکن است برای یک راننده رخ دهد پنچر شدن نابهنگام لاستیک خودرو باشد. در اين گونه مواقع سعی کنید با طی کم ترین مسافت ممکن خودرو را در محلی مناسب و ايمن نگه دارید تا باعث ایجاد ترافیک نشوید و ضمنا امکان تعویض لاستیک را نیز داشته باشید، در صورت امکان تاحد ممکن آرام حرکت کنید تا آسیب کمتری به رینگ و لاستیک وارد شود. البته در خودروهای جدید به جای چرخ زاپاس از چسبهای پنچری و تلمبه های بادی کوچک استفاده شده که به هر حال باید طرز کار هر دو را به خوبی بلد باشید در غیر این صورت احتمالا زمانی را باید منتظر نیروهای کمکی بمانید.

وقتی که چراغ "چك " موتور روشن می شود

دو حالت ممکن است در صورت روشن شدن چراغ اخطار موتور به وجود آید. در بدترین حالت اگر تغییری در وضعیت حرکتی خودرو، صدای غیر معمول از قطعات مکانیکی، دود از اگزوز، بوی سوختگی سیم و .. مشاهده کردید بی درنگ خودرو را در اولین محل مناسب متوقف کنید و با امداد سیار یا نمایندگی شرکت تولید کننده تماس بگیرید. اما اگر چراغ check موتور روشن شد و مشکل خاصی پیش نیامده بود بیشینه یک یا دو روز دیگر به مشاهده وضعیت پیش آمده بپردازید. در بسياري از موارد،این اخطار خود به خود از بین می رود ولی در صورت تداوم آن خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه تخصصی نشان دهید.

اگر یکی از دوستان شما در حال رانندگی مخاطره آمیز است

حتما دیده اید که گاه در خودرویی که تعدادی جوان در آن هستند، راننده مبادرت به حرکات نمایشی و تخلفات فراوان می کند. از آن جا که پیشگیری بهتر از درمان است بهترین راه حل ممکن این است که اصولا سوار خودروی وی نشوید و از تاکسی، آژانس و... برای برگشت به منزل استفاده کنید. البته باید دوست یا دوستان خود را نیز به آرامش در رانندگی دعوت کنید هرچند در بسیار از موارد جواب قابل قبولی دریافت نخواهید کرد!

استفاده از تلفن همراه به شکل ایمن و محدود

اصولا استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی امری خلاف قانون به حساب می آید که در صورت مشاهده توسط پلیس جریمه سنگینی نیز در انتظار شما خواهد بود. ولی همواره راه حلی برای هر نوع مشکلی وجود دارد که در این جا بهترین راه بهره گیری از هندزفری های مختلف است که ضمن این که کمتر تمرکز راننده را از رانندگی منحرف می کند هر نوع جریمه ای را نیز از شما دور می کند. در این مواقع قبل از شروع رانندگی هندز فری را نیز به وسیله بلوتوث به تلفن همراه خود متصل کنید ضمن این که در هنگام حرکت فکر ارسال پيامك يا كاركردن با شبكه هاي اجتماعي مثل وايبر را به کل از ذهن خود خارج کنید.

سپردن خودرو به تعمیرکار متخصص

چیزی که نیاز است، تعمیرگاه و از آن بیش تر تعمیرکار،ولی آیا می شود به همه آن ها اعتماد کرد، مسلما جواب خیر خواهد بود. بهترین کار این است که نشانی چند تعمیر کار معتبر و کاربلد را از دوستان و آشنایان خود بگیرید یا در غیر این صورت همچون هنگام خرید، قبل از سپردن خودرو از چند تعمیرگاه به استعلام قیمت و مشکل خودروی خود اقدام کنید. این کار باعث می شود که اطلاعات شما در مورد مشکل احتمالی خودروتان افزایش یابد و طبیعتا هرچه علم و اطلاعات بیشتری داشته باشید کم تر ممکن است اصطلاحا سرتان کلاه برود! يادتان باشد، بسياري از تعميركاران هيچ وقت آموزش يا دوره خاصي براي كاري که انجام مي دهند نديده اند و تعميرات را به صورت تجربي – و اغلب ناقص –آموخته اند. برخي از تعميركاران هم هستند که گرچه كار خود را خوب بلدند و احيانا آموزش ديده اند، اما در برخورد با یک مشتري، آن چه برايشان مهم تر است، منافع مادي است تا راه انداختن كار مردم. خوش بختانه تعداد اين دسته از تعميركاران محدود است.

چطور می شود یک خودروی جدید خرید؟

برای خرید یک خودرو جدید چندین راه مختلف وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. تا حد امکان سعی کنید که خودروی صفر کیلومتر آنهم از نمایندگی رسمی شرکت تولید کننده بخرید زیرا نیاز به تجربه و تبحر خاصی ندارد. در بازار خودروهای دست دوم ولی باید کمی دقت بیشتری داشت تا خودروی مناسب و درخور را تهیه کرد. مراجعه به به سایت های خرید فروش خودرو  ومراجعه به نمایشگاه های خودرو نیز می تواند شما را به خرید خودروی مورد نظرتان نزدیک کند. یکی از بهترین کارها برای خرید خودرو است ولی توجه داشته باشید که همواره با یک فرد متخصص همراه باشید.

بعد از وقوع یک تصادف

اگر تصادف، به صورت خودرو با خودرو و غیر جرحی باش د (به قول ماموران پليس، خسارتي) و البته خودرو قابلیت حرکت نیز داشته باشد پس از وقوع تصادف از صحنه چندین عکس مختلف بگیرید و خودروها را به حاشیه سمت راست مسیر منتقل کنید. متاسفانه در اکثر موارد مشاهده می شود که در برخوردهای سطحی نیز طرفین حاضر به جابه جا کردن خودروهای خود نیستند که نتیجه ای جز ترافیک سنگین در پی نخواهد داشت.

 رانندگی در هوای بارانی و برفی

اولین و مهمترین نکته در این مواقع کاستن از سرعت خودرو است تا بتوان کنترل بیشتری بر روی حرکت آن داشت. افزایش فاصله طولی با وسیله نقلیه جلویی و در عین حال آشنایی با مهارتهای رانندگی در مسیرهای لغزنده مواردی است که درنهایت منجر به افزایش ایمنی شما و سرنشینان خودرو می شود. مراقب باشيد، در دقايق اوليه بارش باران و برف، به دليل چرب بودن سطح آسفالت، خيس شدن آن موجب تشکیل لايه اي لغزنده روي مسير مي شود که عملا گرفتن ترمز را به کاری بيهوده تبديل مي كند! اما با ادامه بارش، اين لايه چربي شسته و ميزان اصطكاك با سطح آسفالت تا حدودي بهتر مي شود.

راندن در مسیرهای طولانی همچون آزادراهها

آزاد را هها و اتوبا نهای بین شهری مزایای فراوانی دارند ولی یکی از بزر گترین معایب آ نها خسته کننده بودن است، به طوری که در برخی موارد به خواب آلودگی و در نهایت انحراف خودرو منجر می شود. پیشنهاد می شود بعد از هر دو ساعت رانندگی حداقل یک ربع به استراحت در پارکینگ های مجاز بپردازید چون شعار معروف دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن در هر شرایطی بدون تغییر باقی می ماند. كروزكنترل هم به درد اين نوع مسيرها مي خورد؛با داشتن اين وسيله مفيد، به راحتي پاي خود را از پدال گاز برداريد و از حالت "اتوپايلوت " خودروتان لذت ببريد!

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

دید گاه ها

سینا-چهارشنبه 9 خرداد 1397

واقعا مفید بود مخصوصا اون قسمت که مربوط به توقف پلیس و یا تعمیرکار هست

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید