گفتگو با شهروند فعال در طرح تپش ؛

کمتر شدن بخشی از زباله های شهری با تفکیک زباله از مبدا/ بی‌جهت چیزی را دور نیاندازیم !

کد خبر : 263721 دی 1396اخبار 0
به سراغ یکی از فعال ترین شهروند ساروی رفتیم که در طرح تپش ( تفکیک پسماند شهر ) فعالیت خوبی داشت . او که پرسنل فضای سبز شهرداری ساری است و در بوستان دانشجو در جهت زیباسازی فضای سبز پارک تلاش می کند.
کمتر شدن بخشی از زباله های شهری با تفکیک زباله از مبدا/ بی‌جهت چیزی را دور نیاندازیم !

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندشهرداری ساری؛ تفکیک زباله یا طبقه‌بندی زباله فرایندی است که از طریق آن زباله را به عناصر مختلف تفکیک می‌کنند. تفکیک زباله به معنی جداسازی زباله‌ها به دو گروه تر و خشک است. زباله خشک شامل چوب و محصولات وابسته به آن، فلزات و شیشه می‌شود. زباله تر را نبز می‌توان بر اساس قابل تجزیه بودن یا تجدیدناپذیری تفکیک کرد.

دفن زباله در چاله یکی از مشکلات رو به رشد است، اگرچه هر چه پیشتر می‌رویم زمین برای چال کردن زباله کمتر پیدا می‌شود زباله رو به فزونی می‌نهد. از این رو تفکیک زباله نه تنها از نظر زیست‌محیطی اهمیت دارد بلکه از نظر اقتصادی نیز دارای اهمیت است.

اما طرح تپش ( تفکیک پسماند شهر ) که چند ماهی است در سطح شهر ساری در حال انجام است که با استقبال خوب شهروندان فهیم ساروی مواجه شده.

شهروندان عزیز! با تحویل زباله‌های بازیافتی تولید شده در منزل (کاغذ، شیشه، فلز و پلاستیک) به غرفه­های تپش، کارت شهروندی آنها متناسب با بهای ضایعات تحویلی، شارژ شده و می­توانند از تخفیف در پرداخت فیش خدمات شهری بهره‌مند گردند و بزودی جهت سهولت ارتباط شهروندان با سازمان، از طریق کارت های شهروندی و در غرفه های تپش خواهند توانست، قبض های بهای پسماند را نیز پرداخت کنند.

به سراغ یکی از فعال ترین شهروند ساروی رفتیم که در طرح تپش ( تفکیک پسماند شهر ) فعالیت خوبی داشت . او که پرسنل فضای سبز شهرداری ساری است و در بوستان دانشجو در جهت زیباسازی فضای سبز پارک تلاش می کند.

با او به گفتگو پرداختیم که در ادامه متن گفتگو را می خوانید :

*خودتان را برای ما معرفی کنید :

من محمد بابویه دارابی از کارکنان فضای سبز شهرداری ساری هستم.

*چطور با این طرح آشنا شده اید :

وقتی این کلبه ها را در سطح شهر قرار داده بودند برای من سوال شده بود که این ها برای چه کاری در سطح شهر جانمایی شده اند. برای همین وقتی در پارک دانشجو واقع در رو به روی دانشکده امام محمد باقر که اتفاقا محل کار بنده نیز است، این کلبه را مستقر کردند، رفتم به این کلبه ها و پرسجو کردم و از کارشناسان داخل کلبه ها اطلاعات دقیقی در خصوص نحوه فعالیت شان کسب کردم. کارشناسان و پرسنل حاضر در کلبه ها با گرمی از بنده استقبال کردند و آموزش های لازم در خصوص نحوه صحیح تفکیک زباله را به بنده دادند تا من با مزایای این کار آشنا شوم و همین موضوع سبب شد تا من برای انجام این کار ارزشمند ترغیب شوم.

*از نگاه شما که در جهت زیبا نگه داشتن منظرشهری تلاش می کنید، این طرح چه تاثیری در پاکیزگی شهر خواهد داشت :

شهروندان فهیم ساروی باید برای زیبا نگه داشتن منظرشهری به شهرداری کمک کنند و با شرکت در طرح تپش، می توانیم با تفکیک کاغذ، فلز، پلاستیک و شیشه ها از زباله می توانیم بخشی از زباله های شهری را کم کنیم تا بتوانیم با تفکیک زباله از مبدا، گامی مثبت در جهت زیباسازی محیط شهری برداریم .

*چطور شد ترغیب شدید تا تفکیک کنید !؟

اول از همه اینکه متوجه شدم با تفکیک زباله از مبدا بخشی از زباله های شهری کم خواهد شد و با شرکت بنده و تمامی شهروندان می توانیم در این امر مشارکت خوبی داشته باشیم.بعد اینکه کسانی که فعالیت خوبی در تفکیک زباله از مبدا داشته باشند از کارت شهروندی برخوردار خواهند شد و همچنین در پرداخت قبوض بهای پسماند از تخفیف ویژه ای را شامل خواهند شد.و از آنجایی که کار بنده در جهت پاکیزگی از پارک و فضای سبز بود و ارتباط مستقیمی با این موضوع داشت،  این عوامل سبب شد برای شرکت در این طرح اشتیاق بیشتری نشان دهیم.

 

*تفکیک زباله کار سختیه !؟

اصلا کار سختی نیست. هر شخصی در منزل می تواند براحتی کاغذ، فلز، پلاستیک و شیشه را از سایر زباله ها جدا کنند و تحویل کلبه های تپش بدهند. من چون در پارک مشغول به کار هستم، هر روزه زباله هایی که شهروندان در فضای پارک رها می می کنند و همچنین زباله های درون سطل زباله را تفکیک می کنم و تحویل کلبه های تپش می دهم و همچنین این کار را در منزل نیز به خانواده آموزش داده ام و با همکاری هم تفکیک را در منزل نیز انجام می دهیم.

*چه پیشنهادی برای شهروندان جهت مشارکت در این طرح دارید :

شهروندان ساروی باید پیش از هر چیزی سعی ‌شود در تولید زباله حداکثر دقت را به خرج دهیم، البته نه این‌که مصرف نکنیم، اما حتی‌المقدور از مصرف کالاهای یک‌بارمصرف خودداری کرده و بی‌جهت چیزی را دور نیاندازیم.

از شهروندان تقاضا می کنم با جدیت در این طرح خوبی که از سوی شهرداری و سازمان مدیریت پسماند صورت گرفته شرکت کنند و به شهرداری در مدیریت زباله های شهری کمک شایانی کنند چون با تفکیک زباله از مبدا بخش اعظمی از زباله ها کم خواهد شد و زباله های بازیافتی به چرخه برخواهند گشت. شهروندانی که اطلاعات دقیقی از تفکیک زباله از مبدا ندارند، به کلبه هایی که در سطح شهر مستقر است مراجعه کنند و اطلاعات کافی کسب کنند و از همین امروز برای تفکیک و جدا سازی زباله ها اقدام کنند.

*این طرح را برای پاکیزگی شهر مفید می دانید :

یقینا مفید خواهد بود. وقتی زباله ها از روی زمین برداشته شود و کم شود، شهر هم زیبا تر جلوه پیدا خواهد کرد. شهر ما خانه ماست و باید در حفظ و پاکیزگی شهر مان همه ی ما تلاش کنیم.

صحبت پایانی :

تشکر می کنم از کسانی که با ارائه این طرح برای پاکیزگی شهر تلاش می کنند. از شهردار محترم شهر ساری جناب آقای دکتر عبوری که خالصانه برای موفقیت شهر، شبانه روز تلاش می کنند، کمال تشکر و قدر دانی را دارم و همچنین از مدیریت و کارکنان سازمان مدیریت پسماند که برای موفقیت این طرح و کاهش تولید زباله تلاش می کنند سپاسگذارم و امیدوارم با مشارکت تمامی شهروندان فهیم ساروی این طرح به سرانجام خوبی برسد.برای موفقیت در کاهش تولید زباله نیاز است تا همه مدیران و دستگاه های دولتی و غیر دولتی از تپش حمایت کنند.

 

http://www.saricity.ir/Files/NewsImage/NewsImage18947408DSC_1144%20[1600x1200].JPG 

* سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در جهت اجرای این طرح در مرحله نخست 33 عدد کلبه تپش را در سه منطقه شهری ساری جانمایی کرد که تقسیم ­بندی کلبه ­ها در هر منطقه براساس موقعیت مکانی و توده جمعیت تحت پوشش می­باشد. در هر یک از این کلبه­ ها 2 پرسنل خانم به طور همزمان مشغول کار هستند که از شنبه تا پنج­شنبه  از ساعت 7 الی 16 آماده برای ارائه خدمات به شهروندان عزیز می­باشند. همشریان محترم می توانند در ساعات کاری به نزدکترین کلبه تپش در محل زندگی خود مراجعه کنند و زباله خشک تفکیک شده خود را در 4 دسته شیشه، کاغذ، پلاستیک و فلز تحویل دهند. به هنگام تحویل مشخصات فردی مراجعه کنندگان توسط پرسنل در سامانه ثبت می­شود و از طریق سامانه پیام کوتاه برای مراجعه کنندگان ارسال می­گردد. همچنین برای این افراد یک کارت شهروندی صادر  که تمامی اطلاعات شخصی و امتیازات در آن ذخیره می­شود. مراجعه کنندگان می­توانند به هنگام تحویل زباله از مشوق­های فرهنگی سازمان نیز بهره­مند شوند که در راستای هر چه بهتر شدن فرهنگ شهروندی است.

روزانه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با ماشین­الات مخصوص زباله ­های تحویلی شهرواندان را از تمامی کلبه­های سطح شهر جمع­آوری و به انبار سازمان منتقل می­کنند.

گالری تصاویر

برچسب ها پسماند تپش پسماندساری زباله پسماند چهره به چهره حقوق شهروندی
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید