با اشاره به ضرورت آمادگي در مواجهه با بلاياي طبيعي؛

شوراي شهر بر اجراي مطالعات ريز پهنه بندي در ساري تاكيد كرد

کد خبر : 263220 دی 1396اخبار 0
در دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر ساری كه عصر سه شنبه 19/10/96 برگزار شد ، با اشاره به اجتناب ناپذير بودن وقوع حوادث طبيعي از جمله زلزله كه اخيرا در مناطقي از كشور حادث و منجر به خسارات مالي و جاني به هموطنان شده است ، بر ضرورت اجراي مطالعات ريز پهنه بندي در مركز استان به منظور حصول آمادگي بيشتر در مواجهه با اين حوادث تاكيد گرديد .
شوراي شهر بر اجراي مطالعات ريز پهنه بندي در ساري تاكيد كرد

 

در اين جلسه كه مديران دفتر امور شهري و مديريت بحران استانداري ، كارشناسان سازمان نظام مهندسي ، تعدادي از متخصصان و مشاوران فني و نيز معاون امور مناطق شهرداري و خبرنگاران رسانه هاي گروهي حضور داشتند ، ابتدا سيد مسعود مدينه رئيس شوراي اسلامي شهر ساري در سخناني با اشاره به وقايع اخير و سوء استفاده اغتشاشگران از فضاي مطالبه گري مردم افزود : حضور هوشمندانه مردم در صحنه ، فتنه جويان را سر جايشان نشاند و نقشه هاي شوم دشمنان را بي اثر كرد و به تعبير زيباي مقام معظم رهبري ،  در اين غائله آفريني نيزسرِ بدخواهان و توطئه چينان به سنگ خورد لذا جادارد از حضور حماسي هموطنان در صحنه خصوصا حركت يكپارچه همشهريان ساروي در راهپيمايي 18 دي تشكر كرده و تاكيد نمايم مديران بايد قدر اين مردم را بدانند و به مطالبات بحق آنان پاسخ درخور بدهند.

وي همچنين قيام خونين 18 دي سال 57 مردم ساري را يادآوري نموده و با بيان اينكه  18 دي سند ماندگار نقش آفريني فرزندان ساري در پيروزي انقلاب اسلامي است ، ياد شهداي اين واقعه (شهيد عسكري توفيقي و شهيد سيد اسماعيل عابدين پور) را گرامي داشت .

اجراي طرح ريزپهنه بندي در ساري براي افزايش آمادگي شهر برابر زلزله

رئيس شوراي شهر ساري سپس به زلزله‌های اخیر در مناطقي از كشور و مشكلات و نگراني هايي كه از بعد مديريت بحران بوجود آمده اشاره كرد و گفت : اين حوادث و مسائلي كه به تبع آن ايجاد شده تلنگري بود تا جدي تر به اين موضوع مهم بينديشيم و بالطبع مديران شهري به جهت شرح وظايفشان بايد حساس تر با آن برخورد كنند .
وي خاطر نشان كرد : شوراي پنجم ساري احترام ويژه اي براي بحث تخصص قائل است و به موضوع مهم حوادث طبيعي نيز نگاه تخصصي دارد بر همين اساس جلسه امروز را  به بررسي وضعيت ساري در رويارويي با حوادث طبيعي و اجراي طرحهاي پيشگيرانه اختصاص داده و براي اين منظور از مديران و متخصصان ذيربط دعوت كرديم تا تخصصي تر پيرامون مديريت بحران به بحث و تبادل نظر بپردازيم .

مدينه با بيان اينكه شورای شهر و شهرداری ساری نسبت به ايمني شهر و سلامت شهروندان حساس مي باشند بر لزوم ارتقاء آگاهي و آمادگي شهروندان در شرایط  بحران تاكيد كرد و افزود : از جمله راهكارهاي حصول اين آمادگي ، اجراي طرح ريزپهنه بندي در شهر است كه ما اصرار داريم با همكاري مشاوران و مهندسان متخصص بسرعت پيگيري شده و ظرف يكسال پيش رو به سرانجام برسد .

وي تصریح کرد: با توجه به قرارگیری ساری برروی گسل خزر و مجاورت گسل شمال البرز، ضرورت آگاه‌سازی مردم در جهت اجرای طرح‌ ریزپهنه بندی زلزله امری جدی است و سازمان نظام مهندسی نيز بايد به امر مهم و حياتي نظارت بر استحکام بناها توجه جدی تري داشته باشد.

رئيس شوراي شهر ساري گفت : برگزاري اين نشست خود گوياي اهميتي است كه مديريت شهري براي موضوع فوق قائل است . ما ريزپهنه بندي را به مثابه اسكن قبل از جراحي ميدانيم كه انجام آن فوايد زيادي براي شهر و شهروندان دارد.

سازمان بازرسي در حوزه نظارت مهندسان بر ساخت و سازها ورود كند

علی اکبر زلیکانی، نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری نیز با تاكيد بر اينكه اينگونه جلسات بايد كاربردي باشد افزود : ما سعي كرديم همه متوليان در جلسه حضور يابند و لذا از عدم حضور مدير كل راه و شهرسازي بايد گله كنم .

وي با اشاره به اجتناب ناپذير بودن حوادث طبيعي منجمله زلزله گفت : براي مواجهه اصولي با اين حوادث ، شكل گيري يك عزم همگانی ضروري است و علاوه بر متخصصان و مديران ذيربط ، به مشارکت مردم و اصحاب رسانه نيز نياز هست تا سطح آمادگي ها بالاتر برود.

زليكاني به تدوين و تصويب طرح جامع شهر ساری اشاره كرد و اظهار داشت : اين طرح به منزله نقشه راهی برای ساخت و سازها در مرکز استان است زيرا بدون توجه به طرح جامع نمی‌توانیم در نیل به اهداف توسعه شهري از جمله بحث مقاوم سازي بناها دست يابيم.

وي با بيان اینکه مهندسان معمولا با توجیه اقتصادی طراحی می‌کنند، تصریح کرد: نباید بدلیل مسائل مادی حداقل‌های فنی و مهندسی توسط مهندسان ناديده گرفته شود.

نائب رئيس شوراي شهر ساري خاطر نشان كرد : آئين نامه 2800 مي بايست در طرح جامع شهر لحاظ مي شد ولي سازمان نظام مهندسي آنرا نديد و من معتقدم سازمان بازرسي بايد در حوزه نظارت مهندسان بر ساخت و سازها ورود جدی داشته باشد چون ريشه مشكلاتي كه در شرايط بحران سر باز مي كند ، اين جاهاست .

وي تصريح كرد : اين خوب نيست كه طرحي تهيه و به شهرداري داده مي شود و خيال كنيم وحي مُنزَل است در صورتيكه مشكلات و كاستي هاي زيادي دارد و شهروندان نيز بر اساس همان طرح هزينه هاي زيادي مي كنند كه متاسفانه در حادثه ي غير مترقبه اي مثل زلزله به دادشان نمي رسد .

زليكاني تاكيد كرد: شهرداری‌ها موظف به اجرای طرح‌های جامع شهری برای به حداقل رساندن خسارات در شرایط بحران هستند اما مغايرتهاي اين طرح بايد احصاء و برطرف شود .

وي از توقف طرح ريزپهنه بندي بخاطر كمبود اعتبارات انتقاد كرد و افزود : پروژه اي با اين درجه اهميت نبايد بخاطر بودجه اي كه در مقايسه با برخي هزينه ها ، ناچيز هم هست ، لنگ بماند و ما عزم خود را جزم كرديم تا با مشاركت متخصصان آنرا عملياتي كنيم و از طريق كميسيونهاي تخصصي و مبادي ذيربط در استانداري به جد آنرا پي خواهيم گرفت.

نائب رئيس شوراي شهر ساري گفت : بنابراين مطالعات ریزپهنه بندی زلزله مرکز استان با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد و از آنجاكه بیشتر نقاط مازندران روي گسل قرار دارد و دارای ریسک بالا در شرایط زلزله مي باشد ، معتقدم اين طرح علاوه برشهرهای ساری، بابل و رامسر باید در همه شهرهای مازندران اجرایی شود.

وی با تاكيد بر اینکه شهرهای با خطر بالای استان در شرایط زلزله را بايد شناسایی کنیم، افزود: در کمترین زمان ممکن باید به سمت مقاوم‌سازی ابنیه احداثی در شهرهای استان برویم.

زليكاني اعلام كرد : از بيان اين مطالب قصد نگران كردن مردم را نداريم بلكه مي خواهيم اين نشست و مطالب مطروحه در آن بيدار باش براي مسئولاني باشد كه معمولا پس از بروز حادثه بيدار مي شوند.

ساخت و سازها در سطح شهر ضابطه مند شود

اسفنديار عشوري عضو كميسيون فني و عمران شوراي شهر ساري با تاكيد بر اينكه براي مقاوم سازي بناها بايد ضابطه اي تعريف شود كه لازم الاجرا باشد ، افزود : چنين ضابطه اي كه بتواند ساخت و ساز در شهر را سامان دهد بايد با تشريك مساعي و هم افزايي شهرداري ، راه و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي تهيه و تدوين شود.

وي با اشاره به اهميت طرح ريزپهنه بندي تاكيد كرد : شهرداري براي مشاركت در اين امر حياتي و تامين اعتباري كه به سهم خود تعهد نموده نبايد درنگ كند چراكه يكي از متوليان امر مقاوم سازي خود شهرداري است و ما براي جلب مشاركت و همكاري ديگر دستگاهها اول بايد مجموعه خودمان را آسيب شناسي كرده و ضعف ها را برطرف كنيم .

عشوري گفت : ضابطه مند كردن بحث سطح اشغال و دقت در صدور مجوزها مي تواند به حصول اين مقصود كمك كند.

وي پيشنهاد كرد : آزمايشگاه فني مكانيك خاك براي نمونه گيري و كمك به مقاوم سازي بناها پيشقدم شود . در اينصورت آزمايشگاههاي خصوصي نيز از ضوابط عدول نخواهند كرد .

ضرورت كنترل عمليات ساختماني  

سعيد نجاريان ساروي رئيس كميسيون بودجه و حقوقي و ديگر عضو كميسيون عمران شوراي شهر ساري نيز بر ضرورت كنترل ساخت و سازها در سطح شهر تاكيد كرد و افزود : وقتي بحث كنترل و نظارت بر ساخت و سازهاي شهري بر عهده مديريت شهری مي باشد ، براي اجراي هر طرح فراگيري در زمينه ارتقاء سطح آمادگي شهر در مقابل حوادث و بلاياي طبيعي ، اول بايد در انجام ماموريتهاي قانوني خود جدي و پيشقدم باشيم .

وي تصريح كرد : به عنوان عضو شوراي شهر در خصوص تعهداتي كه پيرامون اجراي طرح ريز پهنه بندي بر عهده شهرداري مي باشد ، احساس مسئوليت مي كنم و تاكيد دارم اين امر خصوصا تامين بخشي از بودجه طرح با جديت و فوريت انجام گيرد .

ساري روي گسل 600 كيلومتري خزر

گفتني است در اين جلسه دكتر ياسر جعفريان عضو هيات علمي پژوهشگاه زلزله طي گزارشي فني ، وضعيت ساري از حيث قرار گيري در مسير گسل ها ، خطرات احتمالي و نحوه رويارويي با آن بويژه شرايط و الزامات اجراي طرح ريزپهنه بندي را تشريح كرد .

وي گفت : اكثر شهرهاي مازندران از جمله ساري بر روي گسل 600 كيلومتري خزر و در مجاورت گسل شمال البرز قرار دارند به همين دليل طرح ريزپهنه بندي به منظور ارتقاء سطح آمادگي شهر براي مواجهه با زلزله در شهرهاي ساري ، بابل و رامسر در دستور كار قرار گرفت .

جعفريان با اشاره به اينكه اجراي اين طرح در ساري از سال 91 آغاز شد اما بذليل كمبود اعتبارات متوقف گرديد ، اعلام كرد : با تصميم شوراي پنجم ساري اين طرح در حال پيگيري بوده و اجرايي مي شود چراكه وضعيت سازه ها از لحاظ بافت ، عدم بلوغ كدهاي ساختماني ، افزايش جمعيت ، مشكلات طراحي و خطر لرزه خيزي ، اين كار را ضروري ساخته است.

لازم بذكر است در اين نشست مهندس محمدي تاكامي ومهندس احمدي مديران دفتر امور شهري و مديريت بحران استانداري ، دكتر فيروزيان و دكتر حسن زاده از سازمان نظام مهندسي و دكتر سعيدي و مهندس فرزانه از شهرداري ساري نيز نقطه نظرات خود را پيرامون اهميت طرح بيان كردند.

ناطق پيش از دستور اين جلسه نيز عليجان شمشيربند بود كه در خصوص نقش مردم در فرونشاندن فتنه اخير و ضرورت جديت مديران در پاسخگويي به مطالبات مردم و حمايت از اين مطالبات سخنراني كرد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
شهروند خبرنگار
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید