معاون فرهنگی اجتماعي شهرداري ساری عنوان کرد :

نگاه ما در بحث فرهنگی، نگاه آموزش محور است/ ترویج فرهنگ کاهش زباله در بین شهروندان

کد خبر : 24616 دی 1396اخبار 0
معاون فرهنگی اجتماعي شهرداري ساری گفت : شهرداری ساری با توجه به رسالت و وظایفی که بر عهده دارد ، نقش اساسی در حفظ محیط زیست شهری دارد .
نگاه ما در بحث فرهنگی، نگاه آموزش محور است/ ترویج فرهنگ کاهش زباله در بین شهروندان

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری، محمد محبوب معاون فرهنگی اجتماعي شهرداري در جلسه کارگروه فرهنگی ضمن تشکر از فرهنگ سازی های موثر سازمان مدیریت پسماند در زمینه مدیریت صحیح پسماند و طرح تفکیک زباله از مبدا، اظهار داشت: اقدامات خوبی از سوی سازمان مدیریت پسماند در خصوص طرح تپش ( تفکیک پسماند شهر ) صورت گرفته و امیدوارم در آینده با تلاش و همفکری های بیشتر و در غالب یک کار تیمی بتوانیم به درستی این فضا را مدیریت کنیم.

وی توجه به شاخص محیط زیست را ضروری دانست و افزود:در جامعه ای که در حال توسعه است، دلیل بر این نمی شود که ما در توسعه خیلی از مسائل را زیر پا بگذاریم و امروز تعبیر از توسعه پایدار در واقع توجه به این شاخص ها از جمله شاخصه محیط زیست است که مستقیم با زندگی و آیندگان ما ما سر و کار دارد و نسل آتی که این را به ودیعه ما گرفته ایم، باید همین را به امانت برای نسل آینده بگذاریم و حق نداریم هرجور و هر روشی از منابع استفاده کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعي شهرداري ساری ادامه داد: امروز اگر ناملایماتی در مباحث جوی، ناپایداری ها، مسائل آب و مسائلی که مربوط به محیط زیست می شود، در واقع سیاست های نادرست و مدیریت ناصحیح ای بود که متاسفانه کار به اینجایی رسید که ما تنگ ناها و دشواری هایی مواجع شده ایم و به هر حال اگر ما زندگی و آینده را دوست داریم باید در این مسیر گام برداریم که در واقع همان شاخصه های توسعه پایدار است.از جمله شاخصه هایی که مطرح می شود، توجه به مسائل زیست محیطی است.

محبوب افزود :شهرداری ساری با توجه به رسالت و وظایفی که بر عهده دارد ، نقش اساسی در حفظ محیط زیست شهری دارد .

این مسئول از اهمیت مدیریت صحیح پسماند سخت گفت و بیان داشت :بحث پسماند و زباله های شهری متاسفانه در خیلی از شهرها، مخصوصا در استان مازندران بلاتکلیف رها شده است و تدبیر درستی برای آن نشده است. مدیریت صحیح پسماند در خیلی از شهرهای استان وجود ندارد، که استان مازندران با همه زیبایی ها و محور توسعه ای که برایش بحث گردشگری را مطرح کرده ایم، به لحاظ بصری این مباحث ممکن است باعث آلودگی شود و از طرفی به محیط زیست این منطقه که پر است از جانوران، پرندگان، انسان ها و مسائل طبیعی آسیب جدی وارد کنند و این استان و طبیعت زیبای آنرا دچار آسیب می کند.

معاون فرهنگی اجتماعي شهرداري ساری در خصوص احداث کارخانه زباله سوز، عنوان کرد: از گذشته تا به امروز مسائل مختلفی در خصوص کمپوست، زباله سوز و .. بیان شد که مدیریت شهری جناب آقای شهردار، پیگیر بحث احداث کارخانه زباله سوز است که طبق برنامه و زمانبندی در حال پیش رفتن است و از اعتبارات دولتی نیز بهره مند می شود که گزارش کامل آنرا معاون فنی عمرانی اخیرا داده اند.

محبوب خواستار ترویج فرهنگ کاهش تولید زباله در بین شهروندان شد و افزود: بعضی شهرها به سمت کمپوست رفته اند، اما اگر این چرخه کامل نشود، این گوشه پازل کامل نخواهد شد. مهم ترین شاخصه در بحث مدیریت پسماند و زیر بنایی ترین موضوع، بحث فرهنگ کاهش زباله است که ما باید آنرا ترویج بدهیم تا در مرحله اول این چرخه کامل شود.

وی ادامه داد :ابتدا باید کاهش زباله صورت بگیرد و بحث تفکیک انجام شود و بعد کمپوست و کارخانه زباله سوز و مسائل اینچنینی که زباله را به انرژی تبدیل کند.وقتی ما زباله را به عنوان طلای سیاه نام می بریم، می تواند هم به عنوان منابع درآمدی برای ما باشد و هم اینکه از محیط زیست مان این آلودگی ها را دور کنیم .

محبوب با بیان اینکه رسالت ما امروز به عنوان متولیان بحث فرهنگی در این زمینه بسیار مهم است، خاطرنشان کرد :ما باید این مسئله را جدی بگیریم و با حضور خودمان و با برنامه های مدون، طرح جامع ای که در بحث فرهنگ مدیریت پسماند است، بتوانیم پیش بگیریم و بتوانیم طرح تپش (تفکیک پسماندشهر) را به سرانجام برسانیم.

وی افزود :تشکیل این کارگروه همفکری و تدوین برنامه جامع و نظارت بر مباحث فرهنگی بود و به نوعی به عنوان نقشه راه است.امروز خیلی خوشحالیم که در راس سازمان مدیرعامل توانمندی وجود دارد که هم نسبت به اجرای این طرح دغدغه مند است و هم نسبت به مباحث فرهنگی واقف است و خودش یک مدیراجرایی است.

معاون فرهنگی اجتماعي شهرداري ساری نگاهش در بحث فرهنگی را نگاه آموزش محور عنوان کرد و افزود: ما تنها نگاه تبلیغاتی نداریم و همیشه آموزش ها چه به صورت چهره به چهره و چه آموزش های مکتوب و آموزش هایی است که در غالب محتوا صورت بگیرد،.همچنین ظرفیتی در سراهای تداوم فراهم است که این بستر نیز در اختیار این مجموعه است و می توان در مباحث آموزشی و فرهنگ سازی روی ان حساب کرد.

وی در پایان ضمن حمایت از طرح تپش و کمپین #من_حامی_تپش_هستم، خاطرنشان کرد: ما در کنار این مجموعه هستیم چون هدف کمک به اجرای این طرح است و خداراشاکرم که امروز تیمی در بحث فرهنگی دور هم جمع شده اند که هم اثر گذار و هم برنامه محور هستند و دغدغه دارند .

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید